FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 4. veljače 2012. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 4,30 sati.

MUENCHEN - Iran "će popustiti" ako se odmah uvedu sankcije kojima Zapad želi spriječiti razvoj nuklearnog oružja pa će nestati i potreba za odlučivanjem od mogućoj oružanoj intervenciji, rekao je u petak izraelski ministar. U razgovoru za Reuters tijekom sigurnosne konferencije u Njemačkoj, zamjenik izraelskoga ministra vanjskih poslova Danny Ayalon rekao je i da bi najvažniji uzrok međunarodne zabrinutosti moralo biti pitanje koliko je obogaćenog uranija Iran uspio zakopati u Fordowu južno od Teherana, svojoj najbolje zaštićenoj nuklearnoj lokaciji. Ayalon je tako reagirao na tekst iz američkih novina u kojem je američki ministar obrane Leon Panetta rekao kako vjeruje da će Izrael vjerojatno u roku od nekoliko mjeseci bombardirati Iran ne bi li ga spriječio da proizvede nuklearnu bombu. Izraelski je ministar još dodao: "Ne želim ulaziti u detalje jer ne mislim da smo nužno stigli do točke na kojoj svi mi u međunarodnoj zajednici moramo donijeti tu odluku. Ako se sankcije uvedu sada, i ako Iranci sasvim prestanu sa svojim ilegalnim aktivnostima, onda možda nećemo morati ni razgovarati o tim pitanjima". Washington Post u četvrtak je pisao o tome kako je Panetta zabrinut zbog sve veće vjerojatnosti da Izral u idućih nekoliko mjeseci napadne Iran. CNN je potvrdio taj podatak i pozvao se na riječi visokoga dužnosnika Obamine administracije koji je želio ostati anoniman.

KARTUM - Sudanski predsjednik Omar Hasan al-Bašir u petak je oštro govorio o odnosima s Južnim Sudanom i u vezi s pitanjem tranzita nafte rekao da napetost u odnosima s novom državom može završiti i ratom. U intervjuu za državnu televiziju odgovorio je na pitanje o mogućnosti rata s Južnim Sudanom: "Ta mogućnost postoji". Po njegovim riječima, Sudan želi mir, ali dodao je i da će "ići u rat ako bude prisiljen". "Bude li rata nakon gubitka nafte, bit će to rat iscrpljivanja. Ali taj će rat prije pogoditi njih nego nas", rekao je. Sudan se spori s Južnim Sudanom oko podjele prihoda od nafte. Južni Sudan, nova država koja je nastala odcjepljenjem od Sudana, na temelju mirovnoga ugovora iz 2005. bogat je naftom, ali nema izlaz na more i za izvoz treba naftovode sjevernoga susjeda. Kad su se dvije zemlje odvojile, nisu se dogovorile koliko će Južni Sudan plaćati Sudanu za upotrebu naftne infrastrukture. Kriza je stigla do vrhunca u siječnju kad je Kartum zaplijenio južnjačku naftu kao kompenzaciju za, tvrdi, neplaćena davanja, a Juba je odgovorila prestankom proizvodnje nafte.

BRATISLAVA - Nekoliko tisuća Slovaka prosvjedovalo je u petak u Bratislavi i u još sedam velikih gradova u zemlji, izražavajući nezadovoljstvo zbog korupcije političke i ekonomske elite, samo pet tjedana prije održavanja prijevremenih parlamentarnih izbora 10. ožujka. Prosvjednici su bijesni zbog skandala koji već nekoliko tjedana potresa slovačku političku scenu i u koji je umiješano nekoliko visokih dužnosnika - lijevog i desnog političkog opredjeljenja. Na temelju telefonskog prisluškivanja tajne službe, pod kodnim nazivom Gorila, otkriveni su dogovori između visokih političkih dužnosnika i utjecajne financijske grupacije Penta, koji su snimani 2005. i 2006. Objavljeni su na internetskim stranicama prije Božića. Objavio ih je slovački novinar kanadskog podrijetla. U navedeno vrijeme je aktualni ministar vanjskih poslova Mikulas Dzurinda iz desne stranke SDKU bio na čelu vlade koja je bila angažirana na velikim ekonomskim reformama - na privatizaciji i otvaranju zemlje prema stranim investicijama. Spominje se i ime socijademokrata Roberta Fice, tadašnjeg šefa oporbe, a potom predsjednika vlade u razdoblju od 2006. do 2010. Oko 5000 prosvjednika, većinom mladih, koji su se okupili na poziv društvenih mreža, okupljeno je na jednome od glavnih trgova Bratislave, unatoč velikoj zimi.

BEJRUT - Sirijska vojska pobila je najmanje 217 osoba, a stotine su ozlijeđene u gradu Hami, objavila je organizacija za zaštitu ljudskih prava u Siriji pozivajući se na izjave svjedoka.

"Broj poginulih se popeo na najmanje 217 osoba, od kojih je 138 ubijeno u četvrti Khalidiya. Nekoliko je zgrada u plamenu, a neke su potpuno uništene", izjavio je Rami Abdulrahman, čelni čovjek britanskog ogranka organizacije za ljudska prava u Siriji.

S obzirom da je neovisnim medijima ograničen pristup događajima u Siriji, nemoguće je provjeriti ove navode.

Građani u Hami kanili su puštanjem tisuću crvenih balona obilježiti 30. godišnjicu ubojstva više od deset tisuća ljudi koje su 1982. pobile snage Hafeza al-Asada, oca današnjeg predsjednika Bašara, gušeći islamistički ustanak u Siriji. Nasilje se u Siriji nastavlja, a diplomati u Ujedinjenim narodima ne uspijevaju se dogovoriti o potpori europsko-arapskoj rezoluciji Vijeća sigurnosti kojom bi se zatražio odlazak predsjednika al-Asada koji već jedanaest mjeseci nasilno guši prosvjede.

VATIKAN - Još 1988., tadašnji kardinal Joseph Ratzinger i budući papa Benedikt XVI. zalagao se za brže i jednostavnije postupke kada je riječ o slučajevima pedofilije među svećenicima, stoji u knjizi koja se pod nazivom "Posljednje tajne Vatikana" pojavila ovaj tjedan u knjižarama. Autor, vatikanist Bernard Lecomte u knjizi navodi brojne izvore bliske Vatikanu, otkrivajući na koji je način budući Papa, tadašnji pročelnik Kongregacije za nauk vjere bio zabrinut zbog, generalne "neodgovornosti" prema tom problemu. Kompetencije za spomenuta delikatna pitanja bile su podijeljene na različite kongregacije i lokalne biskupije što je usporavalo učinkovitost bilo kakvog postupka. 19. siječnja 1988. Ratzinger je od kolege Castilla Lare, predsjednika Povjerenstva za interpretaciju kanonskog prava, zatražio "izradu ubrzanog i pojednostavljenog postupka, kada je riječ o optuženim svećenicima", piše Lecomte. Već 10. ožujka kardinal Castillo odgovorio mu je kako se prijedlog "ne čini prikladnim". 1995. Ratzinger traži "sastanak istražnog povjerenstva koje bi rasvijetlilo slučaj austrijskog kardinala Hansa Hermanna Groera optuženog za pedofiliju, no drugi crkveni velikostojnici tomu se protive."

KAIRO - U zgradu egipatske porezne uprave koja se nalazi nasuprot zgradi ministarstva unutarnjih poslova u samome središtu Kaira, gdje se u petak navečer na prosvjedima okupilo nekoliko tisuća ljudi, na zadnjem je katu izbio požar, objavila je javna televizija. "Požar je izbio u zgradi Porezne uprave, nasuprot zgradi ministarstva unutarnjih poslova", izvijestila je televizija. Uzrok požara, koji je zahvatio posljednji kat zgrade, još nije otkriven, no nešto ranije su, kako su za France Presse kazali pripadnici snaga sigurnosti, nepoznate osobe ušle na taj kat. Dva dana nakon pogibije 74 navijača u nasilju koje je izbilo nakon nogometne utakmice u Port Saidu, u Kairu i u Suezu, tijekom poslijepodneva su se sukobili pripadnici policije i prosvjednici. Ministarstvo unutarnjih poslova tijekom poslijepodneva je objavilo kako su od četvrtka u nasilju u egipatskim gradovima ozlijeđene 1482 osobe.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙