FRANKFURT- Banke eurozone položile su novi rekordan iznos prekonoćnih depozita kod Europske središnje banke (ECB), pokazali su u srijedu podaci središnje banke eurozone, ukazujući na daljnji veliki oprez banaka glede međusobnog kreditiranja. Banke su tako položile 452,03 milijarde eura prekonoćnih depozita kod Europske središnje banke, pokazuju najnoviji podaci. Time je premašen prethodni rekordni iznos od 411,8 milijardi eura, koliko je deponirano u utorak. Razina depozita kod ECB-a pokazatelj je nesklonosti banaka prema međusobnom kreditiranju na ključnom međubankarskom tržištu. Deponirani novac kod središnje banke donosi kamatu od 0,25 posto, što je manje od kamatne stope koja se postiže na međubankarskom tržištu.
ANKARA - Turska i Rusija postigle su dogovor o dodjeli konačne dozvole za izgradnju plinovoda Južni tok, kojim će se ruski plin dopremati iz Crnog mora u Europu, kazali su za Reuters dužnosnici turske vlade. Južni tok osmišljen je s ciljem da počne dopremati 63 milijardi prostornih metara plina godišnje iz kaspijske regije u Europu u 2015. godini. Taj 15,5 milijardi eura vrijedan projekt konkurent je projektu Nabucco, kojeg podupire Europska unija. "Potpisivanje će biti održano danas u Moskvi vezano za neka pitanja uključujući i memorandum kojim se dopušta izgradnja Južnog toka", kazao je jedan dužnosnik turske vlade. Gazprom drži u vlasništvu 50 posto projekta Južni tok, dok udio od 20 posto pripada talijanskom Eniju, a francuski EDF i njemački Wintershall imaju u vlasništvu po 15 posto udjela.
TOKIO - Japanska industrijska proizvodnja u studenome je smanjena uslijed jakog jena, slabe globalne potražnje, te nakon što su poplave na Tajlandu naštetile mnogim dobavljačima, pokazali su u srijedu podaci tamošnjeg ministarstva gospodarstva, trgovine i industrije. Industrijska proizvodnja pala je za četiri posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, navodi se u priopćenju toga ministarstva. Međutim, analitičari ističu da će se industrijska proizvodnja vjerojatno oporaviti u nadolazećim mjesecima.
BUDIMPEŠTA - Mađarska naftna i plinska grupa MOL je objavila da planira povećati svoj program istraživanja, vrednovanja i razvoja na naftnim poljima Akri-Bijeel u Kurdistanu, pri čemu u idućoj godini u taj projekt namjerava utrošiti više od 100 milijuna dolara. MOL je objavio da istražna bušotina Bekhme-1, testirana u razdoblju od listopada do prosinca ove godine, nije generirala komercijalni priljev pa će radovi na tom izvoru biti privremeno obustavljeni. No, takvi rezultati, napominje MOL, ne mijenjaju potencijal cijeloga bloka. Naime, mađarska kompanija već ima jednu bušotinu u tome bloku, pod nazivom Bijeel-1, koji proizvodi 3.743 barela nafte dnevno, a ostale dvije će mobilizirati u prvom tromjesečju 2012. godine.
LONDON - Cijene nafte u srijedu su pale u slaboj trgovini na međunarodnim tržištima uslijed dobitonosnih prodaja na koje su se neki ulagači odlučili nakon višednevnog rasta cijena, ali i zbog popuštanja briga u vezi iranskih prijetnji zatvaranja Hormuškog tjesnaca. Barel sirove nafte na londonskom tržištu pojeftinio je za 92 centa, na 108,35 dolara, nakon što mu se cijena popela više od dolara u jučerašnjoj trgovini. Cijene nafte skočile su više od pet posto od 16. prosinca. Istodobno, na američkom tržištu cijena barela pala je za 57 centi, na 100,77 dolara. Pad cijena nafte slijedi nakon njihova rasta dan ranije zbog zabrinutosti tržišta u vezi poremećaja u isporukama nakon prijetnje Irana da će zatvoriti ključni Hormuški tjesnaca uvedu li SAD i Europa sankcije na izvoz iranske nafte. To se poklopilo s 10-dnevnim iranskim pomorskim vojnim vježbama u tom tjesnacu i obližnjim vodama, koje su započele u subotu.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi ojačali su u srijedu u slaboj trgovini nakon što je raspoloženje ulagača popravila upola niža kamatna stopa na današnjoj aukciji talijanskog kratkoročnog duga nego na prethodnoj, povisujući očekivanja u vezi potražnje na sutrašnjoj aukciji. Indeks Londonske burze FTSE je ojačao 0,6 posto, na 5.546 bodova, pariški CAC 0,5 posto, na 3.119 bodova, a frankfurtski DAX 0,1 posto, popevši se na 5.895 bodova. Aukcija talijanskog kratkoročnog duga pomogla je ublažiti zabrinutosti ulagača da će slaba likvidnost otežati prodaju 8,5 milijardi eura talijanskih dugoročnih obveznica u četvrtak. Tržište je nastavilo jačati nakon aukcije budući da su novi paket štednje i jeftini dugoročni krediti Europske središnje banke (ECB) poboljšali raspoloženje ulagača, smatraju analitičari. Talijanska banka Intesa Sanpaolo, čije je kretanje dionica usko povezano s kretanjima prinosa na talijanske obveznice, bila je jedna od najvećih dobitnika uz rast donice za 3 posto. Među dobitnicima izdvajao se britanski sektor maloprodaje, predvođen maloprodajnim lancem Tesco čije su dionice dobile na vrijednosti 2,5 posto.
TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, jer su ulagače pokolebali slabi gospodarski podaci iz Japana i SAD-a, a obujam trgovanja je mršav, što je uobičajeno za ovo blagdansko razdoblje. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,7 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu, Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,3 i 1,2 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je na gubitku 0,8 posto. Taj, kao i japanski Nikkei indeks trenutačno su u minusu oko 17 posto u odnosu na početak godine.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, uz mršav obujam trgovanja, jer su ulagači oprezni nakon snažnog rasta cijena dionica prošloga tjedna. Dow Jones indeks oslabio je 2 boda, ili 0,02 posto, na 12.291 bod, dok je S&P 500 ojačao 0,01 posto, na 1.265 bodova, a Nasdaq indeks 0,25 posto, na 2.625 bodova. Nakon što su cijene dionica prošloga tjedna skočile više od 3 posto, ulagači nisu spremni u ovom blagdanskom razdoblju znatnije mijenjati pozicije. Na to ukazuje i izuzetno mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo 3,6 milijardi dionica, znatno ispod ovogodišnjeg dnevnog prosjeka od 7,9 milijardi. Ulagače zabrinjava i to što se dužnička kriza u Europi ne smiruje.