BAGDAD - U valu bombaških napada u Bagdadu u četvrtak su ubijene najmanje 72 osobe, prvom napadu otkako se vlada pod vodstvom šijita našla u krizi zbog koje bi u Iraku ponovno moglo doći do sektaških i etničkih podjela. Bombaški napadi koji su se dogodili tek nekoliko dana nakon što su vojnici snaga SAD-a napustili zemlju, nasilan su odgovor šijitskom premijeru Nuriju al-Malikiju na njegov pokušaj da marginalizira svoja dva sunitska rivala. Napetosti prijete povratkom u sektaško krvoproliće koje je prije nekoliko godina dovelo Irak na rub građanskog rata. Najmanje je 18 osoba ubijeno u samo jednom napadu kada je bombaš samoubojica u vozilu hitne pomoći detonirao vozilo u blizini vladinog ureda u većinski šijitskoj četvrti Bagdada Karradi, po dužnosnicima policije i zdravstvenih službi. Izvori iz policije i službi sigurnosti su rekli da je po Bagdadu bilo više od 10 eksplozija, većinom u šijitskim četvrtima. Ukupno je ranjeno 217 ljudi. Irački dužnosnici napade povezuju sa sadašnjom političkom krizom. "Vrijeme tih zločina i mjesta na kojima su izvedeni potvrđuju političku prirodu meta", rekao je Maliki u izjavi. Viši dužnsonik SAD-a je, međutim, rekao da prve procjene Washingtona govore da je nasilje vjerojatno djelo al Kaide. "Ono ima napadom na velike koncentracije civila sva obilježja al Kaide i može biti da pokušavaju iskoristiti stanje nastojeći ponovno stvoriti potporu koju su imali na zapadu i sjeveru zemlje", rekao je dužnosnik pod uvjetom da ostane neimenovan. Sjedinjene Države "stoje uz Irak kao strateškog partnera i bliskog prijatelja", rekla je Bijela kuća. "Pokušaji poput ovih da se omete stalni napredak Iraka će propasti".
GAZA - Konkurentske palestinske frakcije u četvrtak su napravile značajan korak prema pomirbi kada je islamistička skupina Hamas rekla da se planira pridružiti Palestinskoj osobodilačkoj organizaciji (PLO) predsjednika Mahmuda Abasa kojega podržava Zapad. Abas je u Kairu održao sastanak sa čelnicima palestinskih skupina, među kojima je bio i čelnik Hamasa Khaled Mešal, na kojem je osnovan odbor za pripremu uključenja Hamasa i manje militantne skupine Islamski džihad u PLO. Odbor će sada pripremiti interne izbore za parlament PLO-a kako bi olakšao članstvo Hamasa i Islamskog džihada. Još uvijek, međutim, postoje neke ozbiljne prepreke konačnom ujedinjenju a pokušaji pomirbe u prošlosti nisu imali uspjeha. Hamas je odbio priznati pravo Izraela na postojanje i odreći se nasilja, dok je PLO potpisao prijelazne mirovne sporazume sa židovskom državom. Nije jasno, s obzirom na to razilaženje, kako će Hamas biti uključen u PLO. Jedan je dužnosnik, pod uvjetom da ostane neimenovan, rekao da je Mešal Abasu rekao da je njegova skupina "u ovoj fazi za miran otpor i primirje u Gazi i na Zapadnoj obali".
NEW YORK - Opća skupština Ujedinjenih naroda ispunila je zahtjev Sjeverne Koreje i u četvrtak održala minutu šutnje za bivšeg sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-ila koji je umro u subotu no izaslanici zapadnih zemalja su je bojkotirali. Nassir Abdulaziz al-Nasser, predsjednik 193-ročlane skupštine, pozvao je na minutu šutnje pred redovnu sjednicu u četvrtak u polupraznoj dvorani UN-ove skupštine. Minuta šutnje trajala je 25 sekundi nakon čega je Nasser nastavio sa sjednicom. Sjedinjene Države, članice Europske unije i Japan bili su među zemljama koje su bojkotirale odavanje počasti Kim Jong-ilu. Sjevernokorejska misija u UN-u sličan je zahtjev uputila Vijeću sigurnosti no diplomati iz zapadnih zemalja su rekli da je on odbijen. "Mislili smo da to ne bi bilo prikladno", rekao je agenciji Reuters diplomat koji nije želio biti imenovan.
BUDIMPEŠTA - Mala skupina televizijskih urednika ulogorila se ispred zgrade mmađarske javne televizije i štrajka glađu prosvjedujući zbog, kako kažu, raširenog vladinog manipuliranja vijestima. Mađarska televizija i vlada optužbe odbacuju ali je ovaj spor premijeru Viktoru Orbanu s desnog centra donio nove kritike nakon što je uveo zakon za koji kritičari kažu da ograničava neovisnost medija i slobodu izražavanja. Zakon o medijima, koji je podržala vladina dvotrećinska većina u parlamentu, tražio je od medija da osiguraju uravnoteženo izvještavanje i da se registriraju kod državnih vlasti. Zakon je izazvao kritike u Europi te je izmijenjen nakon što je Europska komisija zaprijetila poduzeti pravne korake. No sadašnji i bivši urednici mađarske javne radio-televizije agenciji Reuters su rekli da vlada još uvijek može manipulirati sadržajem vijesti te da to rutinski i čini. Štrajk glađu je pokrenuo navodni pokušaj da se iz svih informativnih programa izbaci bivši predsjednik mađarskog Vrhovnog suda Zoltan Lomnici kojega je imenovala prethodna socijalistička vlada. Urednicima je naloženo da ga ne intervjuiraju i prikazuju na ekranima, čak i da zamagljuju njegovu sliku, rekli su urednici lokalnim medijima.
NEW YORK - Rejting agencija Moody's snizila je u četvrtak za jednu razinu kreditni rejting Slovenije, s Aa3 na A1 razinu, uz negativnu prognozu, navodeći kao razlog sve veći pritisak na vladine financije koji bi mogao proizaći iz potencijalne potrebe dodatne potpore bankarskom sustavu zemlje. Moody's je također istaknuo da pritisak na rejting proizlazi iz pogoršanja uvjeta financiranja države zbog trenutne dužničke krize eurozone.