ZAGREB
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je kako ponovno preporučuje vladi da ne donosi zakon o ništetnosti određenih pravnih akata pravosudnih tijela bivše SFRJ, bivše JNA te Republike Srbije nego da se pronađe sporazumno rješenje, jer smatra da taj zakon neće polučiti svrhu koja se želi. "Mislim da taj zakon nije dobar i da je najbolji put da se takav zakon ne donosi i da se interesi Hrvatske, a u prvom redu naših branitelja osiguraju međusobnim sporazumima sa Srbijom", kazao je Josipović gostujući u Dnevniku plus Hrvatske televizije. Rekao je da bi trebalo sačuvati mehanizam koji su dogovorila dva tužitelja, a ne uništavati ga zakonom "koji je disfunkcionalan", dodajući da se taj mehanizam dobro pokazao u slučaju g. Purde i dr. Bosanac. Problem je i što taj zakon nije sasvim u duhu međunarodnog prava, jer univerzalna nadležnost postoji, kazao je i napomenuo da bi se mnogi problemi otklonili kad bi se sporazumom sa Srbijom ustanovila nadležnost prema prebivalištu. Predsjednik je rekao kako je šteta što nisu i premijerka Jadranka Kosor i on o optužnicama iz Srbije bili obaviješteni isti dan kad su stigle u Ministarstvo pravosuđa, jer je to, naglasio je, osim što je pravno, i vrhunsko političko pitanje, koje se tiče zaštite građana, funkcioniranja pravne države te odnosa u regiji. Na pitanje o njegovoj izjavi koju su prenijeli mediji, da bi predsjednik RH trebao imati veće ovlasti, rekao je kako nije točno da se zalaže za ustavne promjene u smislu širenja predsjedničkih ovlasti na izvršnu vlast, već da smatra da bi određena pojašnjenja i unaprjeđenja postojećih ovlasti predsjedniku omogućila bolje funkcioniranje.
ZAGREB
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač izjavio je jučer kako odlazak američke tvrtke CMC iz željezare Sisak neće ugroziti ni željezaru niti radna mjesta više od 1100 ljudi koji su u njoj zaposleni. "Nismo imali prilike čuti sve detalje, a to ćemo učiniti narednih dana. Međutim interes za takvu industriju u svijetu postoji i nema dileme da će se pronaći novi partneri i ni željezara Sisak niti radna mjesta neće doći u pitanje", rekao je Popijač novinarima jučer nakon otkrivanja spomen-ploče u Banskim dvorima. CMC je jučer na svojim web stranicama objavio kako je odlučio izići iz bivše sisačke željezare, bilo prodajom bilo zatvaranjem tvornice. Popijač je napomenuo da je odluka CMC-a "iznenađujuća s obzirom da su i oni sami u procesu restrukturiranja uložili velika sredstva". Dodao je kako se svjetska gospodarska kriza očito i dalje čvrsto drži pa dolazi do takvih odluka. Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u sinoćnjem je priopćenju izvijestilo kako je dobilo pismo izvršnog dopredsjednika CMC-a Hannsa Zoellnera u kojoj ih je obavijestio o namjerama CMC-a da izađe iz sisačke željezare (CMC Sisak). CMC je prethodno objavio da će kompanija zaključiti knjigu postojećih narudžbi te da očekuje da će poslovanje ugasiti u idućih nekoliko mjeseci.
SISAK
Glavni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske Predrag Abramović izjavio je kako je radnike sisačke Željezare, njih više od 1130, šokirala vijest o odlasku američke tvrtke CMC iz željezare. "U petak oko 15,10 sati saznali smo da imamo posla samo do kraja realizacije postojećih ugovora, a postojeći vlasnik nove narudžbe neće primati. Otprilike je to mjesec i pol dana", kazao je Abramović za Hinu. Dodao je da će o tome što će biti dalje biti jasnije u ponedjeljak kada u sisačku Željezaru, odnosno CMC-ovo postrojenje, dolazi novi generalni direktor Joachim Knospe. Zamjenik glavnog povjerenika sindikata metalaca Mato Somić drži da su opcije ili pronalazak novoga kupca ili potpuni prekid proizvodnje. "Vjerujem da bi eventualnom kupcu Željezara mogla biti zanimljiva s obzirom na novu čeličanu, obnovljenu valjaonicu bešavnih cijevi i kvalitetne proizvode", rekao je Somić. Dodao je da su planirana nova ulaganja, izgradnja nove valjaonice bešavnih cijevi, a pretpostavljena godišnja proizvodnja čelika bila je oko 500 tisuća tona.
ZAGREB
Protiv šestoro osumnjičenih u najnovijoj antikorpcijskoj akciji vezanoj uz lažne invalidske mirovine jučer je određen jednomjesečni istražni zatvor. Zbog opasnosti od utjecaja na svjedoka i mogućnosti ponavljanja kaznenog djela sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Zoran Luburić poslijepodne je nakon saslušanja na zahtjev USKOK-a na mjesec dana zadržao prvoosumnjičenog liječnika i ovlaštenog vještaka varaždinske područne službe Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) Ivana Ostoića (65) te liječnika i bivšeg načelnika Odjela medicinskog vještačenja HZMO-a Dragu Rubala (63) i još četiri osumnjičenice. Rubalu je jučer prilikom uhićenja pozlilo, no njegov branitelj Ante Madunić rekao je Hini da mu se zdravstveno stanje poboljšalo. "Moj branjenik je u šoku, no stanje mu je bolje nego jučer", kazao je Madunić. Ostali osumnjičeni od ukupno njih 34, protiv kojih je USKOK pokrenuo istragu zbog lažnih invalidskih mirovina, od optužbi će se braniti sa slobode. Uglavnom je riječ od građanima koji su za iznose od dvije do pet tisuća eura kupovali lažne invalidske mirovine. Osumnjičene se tereti za udruživanje za počinjenje kaznenih djela, primanje i davanje mita, zlouporabe položaja i ovlasti, protuzakonito posredovanje te pomaganje u primanju mita i protuzakonito posredovanje. USKOK nije naveo koliko je novca korumpirana skupina "zaradila" na nezakonit način.