Ministrica financija Martina Dalić istaknula je kako su se na današnji dan prije 20 godina povijesnom odlukom Sabora o neovisnosti stekli uvjeti za stupanje na snagu Zakona o carinskoj službi, čime je Hrvatska ostvarila neovisnost u fiskalnom smislu.
Hrvatska je u uvjetima agresije, zahvaljujući carinicima, uspješno uspostavila carinsku kontrolu s puno entuzijazma iako tada nije bilo računala, povezanih baza podataka i analize rizika, rekla je Dalić na svečanosti održanoj u Policijskoj akademiji.
Naglasila je da će pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji nastupiti novi izazovi, pri čemu će prestati nadzor nad granicama sa Slovenijom i Mađarskom, dok će Hrvatska prema ostalim susjednim zemljama kao jedna od europskih carinskih administracija primjenjivati europske carinske propise.
No, kazala je Dalić, carinici će i dalje biti hrvatski carinici, a Carinska uprava koja će provoditi zajedničku carinsku politiku neće prestatiti biti ustrojbeni dio Ministarstva financija i hrvatske državne administracije.
Njezina će se uloga povećati zbog međunarodnih obveza ali i zbog doprinosa u punjenju proračuna od trošarina, rekla je ministrica, ustvrdivši kako je zadaća carine osigurati kvalitetnu i brzu podršku gospodarstvu i olakšati trgovinu.
Ministrica je rekla carinicima da imaju puno pravo biti ponosni ali i da imaju i obavezu čuvati ugled Carinske uprave.
Napomenula je kako je to posebna odgovornost jer carinici posao obavljaju u ime Republike Hrvatske. Dodala je da za one koji nisu spremni izgrađivati Carinsku upravu i čuvati njezin ugled nema mjesta u Ministarstvu financija i Carinskoj upravi.
Ravnatelj Carinske uprave Hrvoje Čović rekao je da je hrvatska carina počela djelovati u nemogućim uvjetima rata, bez potrebne opreme i infrastrukture, ali je od tada izgradila svu potrebnu infrastrukturu i prerasla u modernu carinsku službu.
Osim što carina prikuplja proračunske prihode i olakšava trgovinu i suradnju s gospodarstvom, doprinosi i sigurnosti društva, odnosno života i zdravlja stanovništva, rekao je Čović.
Ustvrdio je kako se carinsku službu i carinike ne smije poistovjećivati s nečasnim radnjama bilo kojeg pojedinca koji je prekršio etička načela i sudjelovao u koruptivnim radnjama. Carinska uprava podržava istrage i sama provodi svoje istrage protiv onih koji su nanijeli štetu njezinom ugledu, kazao je Čović.
Carinska uprava je danas u završnoj fazi priprema na ustrojavanju i organizaciji rada te će nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, primjenom europskih propisa doprinositi zaštiti fiskalnih interesa i opće sigurnosti jedinstvenog carinskog područja EU.
Hrvatska Carinska uprava zapošljava 3138 djelatnika te djeluje kroz Središnji ured, 17 carinarnica i 236 carinskih ispostava.