ZAGREB - Hrvatska se zbog skorog ulaska u EU i izbora nalazi na prekretnici koja predstavlja šansu postojećoj ili novoj vladi da okrene novu stranicu u gospodarstvu, izjavio je u utorak u Zagrebu hrvatski predsjednik Ivo Josipović. "Mi smo danas na prekretnici da možemo okrenuti novu stranicu i vlada, koja god bude nakon izbora, ima priliku. Nadam se da ćemo je iskoristiti", rekao je Josipović novinarima nakon poslovnog ručka Američke gospodarske komore. Dodao je da vladu kritizira u namjeri da svima bude bolje, a optimizam temelji na novoj ambicioznoj generaciji gospodarstvenika i boljoj ulozi države kao moderatora i gospodarstvenika na tržištu. "Mislim da je ključ ne samo u financijskim poticajima, nego i u tome da država kao regulator učini sve da stvari budu jednostavnije, da bude prijateljska prema onima koji žele investirati u Hrvatsku i prema domaćim gospodarstvenicima", dodao je. Na ručku Američke gospodarske komore u hotelu Sheraton bilo je stotinjak hrvatskih i američkih gospodarstvenika, članova komore te nekoliko veleposlanika, uključujući i američkog Jamesa Foleya. Josipović je u svome govoru rekao da na stanje u Hrvatskoj možemo gledati kao na stanje krize, visoke nezaposlenosti i slabog gospodarskog rasta, ali se i možemo pohvaliti barem nekakvim rastom, uspješnom turističkom sezonom i pokrivenošću uvoza izvozom.
BEOGRAD - Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u utorak je u Beogradu, upitan za komentar izjava predsjednice hrvatske vlade Jadranke Kosor o hrvatskim generalima u Haagu, rekao kako ne želi polemizirati ali da smatra kako su neki čelnici propustili pozitivno utjecati na pomirbu. Na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem Brammertz je, upitan kako gleda na nedavnu izjavu Jadranke Kosor u kojoj pozdravlja generala Antu Gotovinu, kazao kako je odgovorno ponašanje političara uvjet da narodi shvate što se događalo u ratovima. "Kada gledam razvoj situacije u 'regiji', što se sve događalo a nije dugo prošlo od sukoba, nekada sam i sam iznenađen koliko su politički čelnici propustili prilika da pozitivno utječu na proces pomirbe", kazao je Brammertz. Srbijanski predsjednik Tadić podsjetio je kako ni jedan političar ni dužnosnik Europske unije nije kometirao izjave predsjednice hrvatske vlade. Za njega to predstavlja znak koji je za Srbiju, kako je rekao, "više nego bitan", jer smatra da nema jednakog pristupa prema zbivanjima na prostoru bivše Jugoslavije. Tadić je dodao kako on čeka takvu reakciju europskih dužnosnika i poručio kako je svjestan da "ne živimo u pravednom svijetu i nećemo se sutra probuditi u raju", ali je ponovio kako je za njega "potpuno neprihvatljivo ponašanje europskih kolega".
BEOGRAD - Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u utorak je, nakon sastanka sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, hvaleći uspjehe srbijanskih vlasti na nedavnim uhićenjima preostalih haaških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ukazao kako time nije završena suradnja Srbije s Haaškim sudom već da se u budućnosti očekuje suradnja tijekom sudskih postupaka, kao i da je potrebno istražiti kako su se i uz čiju pomoć Mladić i Hadžić tolike godine skrivali. "Vrlo smo zadovoljni da su konačno, nakon toliko godina, i ova dva posljednja bjegunca uhićena i poslana u Haag", rekao je Brammertz na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem. Time se, istaknuo je, ne završava suradnja Srbije s Haaškim sudom i potrebno je razjasniti kako su se ti ljudi tako dugo mogli skrivati i tko im je pomagao u izbjegavanju pravde. Pomoć srbijanskih vlasti, po riječima Brammertza i dalje je potrebna Haaškome sudu i to u sedam slučajeva, od kojih su dva procesa protiv Mladića i Hadžića. "Treći cilj mog posjeta, o čemu sam razgovarao s tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, jest kako mi možemo još više poduprijeti istrage koje se vode ovdje u zemlji", kazao je. Podsjetio kako će Haaški sud prestati s radom za nekoliko godina, ali da postoje još "stotine, ako ne i tisuće" žrtava u državama nastalim iz bivše Jugoslavije i one čekaju pravdu.
ZAGREB - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović primio je u utorak visoko kinesko vojno izaslanstvo predvođeno generalom zbora Xu Caihouom, potpredsjednikom Središnje vojne komisije Komunističke partije NR Kine i članom Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije NR Kine, priopćeno je iz Ureda predsjednika. Na sastanku se razgovaralo o mogućnostima obrambeno-vojne suradnje Hrvatske i Kine te je istaknuto da dvije zemlje predstavljaju dobar model suradnje zemalja različitih kultura i sustava. Između ostalog, iskazana je spremnost proširenja suradnje u području školovanja i razmjene iskustava iz sudjelovanja u mirovnim misijama pod okriljem UN-a, navodi se u priopćenju. Kinesko vojno izaslanstvo, koje boravi u službenom posjetu Hrvatskoj, u ponedjeljak je primio ministar obrane Davor Božinović. Ministar Božinović je u razgovoru s kineskim izaslanstvom istaknuo kako nema otvorenih pitanja između Hrvatske i Kine te kako ima dosta prostora za još kvalitetniju suradnju između dviju zemalja, uključujući i onu na području međunarodne sigurnosti. General Xu Caihou se složio kako postoji prostor za još plodonosniju suradnju dviju zemalja i na obrambenom i sigurnosnom planu. Također, tom prigodom istaknuo je i prioritete u području međunarodne i sigurnosne politike, a predložio je nastavak ustaljenih međusobnih posjeta visokih izaslanstava te mogućnost razmjene časnika na području školovanja i izobrazbe.
KABUL - Poginula su najamnje dva civila i četiri policajca, a 22 osobe su ozlijeđene u talibanskim napadima na Kabul u utorak, dok NATO-ovi i afganistanski helikopteri nadlijeću afganistansku prijestolnicu. Više od dvanaestak eksplozija odjeknulo je u u središtu grada gdje se nalaze diplomatska predstavništva. Talibanski samoubojice počeli su u utorak u središtu Kabula usklađene napade, a ciljevi su bili sjedište međunarodnih snaga NATO-a te američko veleposlanstvo. Talibani su zauzeli zgradu u gradnji u gradskom središtu u blizini diplomatske zone i iz nje ispalili rakete prema nekoliko veleposlanstva i NATO-ovoj bazi te zgradama afganistanske uprave. U grad je istodobno upalo i nekoliko bombaša samoubojica. U utorak navečer po mjesnom vremenu sukobi u Kabulu još su trajali. Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da su dvojica ili trojica napadača još aktivna.
KAIRO - Arapska liga pozvala je Siriju da dijalogom, a ne oružjem, rješava višemjesečnu pobunu koju predsjednik Bašar al-Asad pokušava ugušiti tenkovima i vojskom, rečeno je u utorak na sastanku u Kairu gdje je Liga pozvana poduprijeti palestinsku kandidaturu za članstvo u Ujedinjenim narodima. "Mislimo da rješenje mora doći kada se odbaci oružje, prekine krvoproliće i vrati razboritost i dijalog", rekao je predsjedatelj sastanka šeik Hamad bin Jasim al-Tani, premijer Katara. Predsjednik Arapske lige Nabil Elarabi izvijestio je da je s Asadom na sastanku održanom u subotu u Damasku dogovorio niz mjera i predstavit će ih ministrima. U govoru ministrima vanjskih poslova zemalja članica Lige, Al-Tani je pozvao međunarodnu zajednicu da podrži palestinski zahtjev za državom koju će Arapi poduprijeti ovog mjeseca na Općoj skupštini UN-a. Glavni palestinski pregovarač Saeb Erekat rekao je da su arapske zemlje pristale podržati palestinsku kandidaturu. Palestinci u UN-u imaju status promatrača, a punopravno članstvo treba potvrditi Vijeće sigurnosti kojega su Sjedinjene Države stalna članica. Kao izraelski saveznik SAD je najavio blokadu palestinskog zahtjeva.
JERUZALEM - Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ponovio je u utorak, za susreta s njemačkim ministrom vanjskih poslova Guidom Westerwelleom u Jeruzalemu, da se protivi palestinskom zahtjevu da UN glasuje o primanju u članstvo palestinske države, Netanyahu je rekao da "pridaje veliku važnost izravnim mirovnim pregovorima s Palestincima. Mir se može postići samo izravnim pregovorima, a nikako jednostranim postupcima", po službenom priopćenju. "Dvojica čelnika su razgovarala o izazovima koji bi se mogli pojaviti tijekom ovog mjeseca, o napetostima s Turskom i o iranskoj prijetnji", dodaje se u priopćenju. Westerwelle se u nedjelju navečer u Amanu sastao s palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom i upozorio ga da bi njegov potez u UN-u mogao usporiti nastavak pregovora. "Njemačka podupire uspostavu održive palestinske države na kraju pregovora" s Izraelom, ali misli da "treba izbjegavati postupke koji bi mogli otežati napredak prema rješenju s dvjema državama", rekao je njemački ministar tijekom tog posjeta. Palestinsko vodstvo je potvrdilo da na godišnjem zasjedanju Opće skupštine idući tjedan kani podnijeti zahtjev za primanje palestinske države u UN, u nedostatku izgleda za nastavak mirovnih pregovora s Netanyahuovom vladom.
SARAJEVO - Veleposlanici arapskih zemalja akreditirani u Bosni i Hercegovini zatražili su u utorak od predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića da njegova država kao nestalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda podupre najavljeni zahtjev Palestine za primanje u punopravno članstvo u svjetskoj organizaciji. Kako je priopćeno iz Predsjedništva BiH, arapski diplomati predvođeni veleposlanikom Saudijske Arabije su tijekom primanja kod Komšića pojasnili potporu što ju Arapska liga pruža palestinskom zahtjevu podsjećajući na činjenicu da inicijativa "zemlja za mir" koju su predložile arapske države već jedanaest godina nailazi na odbijanje Izraela. "Arapska države stoga smatraju da međunarodna zajednica treba podržati opravdani palestinski zahtjev u UN-u i mole potporu BiH kao zemlje-prijatelja te njenih naroda koji su iskusili patnje i razaranja", prenose se u priopćenju zahtjevi arapskih veleposlanika akreditiranih u Sarajevu. Željko Komšić najavio je kako će se ovaj zahtjev naći na dnevnom redu prve iduće sjednice Predsjedništva BiH. Potporu zahtjevu za primanje u članstvo UN od predstavnika vlasti BiH izravno je zatražio i palestinski predsjednik Mahmud Abas kada je u kolovozu posjetio Sarajevo. Protivljenje zahtjevu za primanje Palestine u članstvo UN već tada je međutim iskazao srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović. On je tom prigodom kazao kako bi bilo opasno prihvatiti palestinske zahtjeve prije dogovora palestinskih i izraelskih vlasti.
KAIRO - Turski premijer Tayyip Erdogan rekao je na sastanku ministara vanjskih poslova Arapske lige u utorak u Kairu da priznanje palestinske države "nije mogućnost, već obveza". U govoru koji potvrđuje njegovu ambiciju da postane regionalni politički vođa, Erdogan je osudio ponašanje Izraela, ustvrdivši da "agresivnost" njegove politike "ugrožava budućnost izraelskog naroda" i predstavlja "prepreku miru". Izrael će izaći iz izoliranosti tek kad se počne ponašati kao odgovorna, ozbiljna i normalna država", rekao je Erdogan, kojem popularnost u arapskom svijetu raste zbog stajališta o Izraelu. "Priznanje palestinske države jedini je ispravan put. To nije mogućnost, nego obveza. Uz Božju pomoć, krajem mjeseca imat ćemo priliku vidjeti Palestinu u bitno drukčijem statusu u Ujedinjenim narodima", rekao je Erdogan.
JERUZALEM - Kršćanske crkve u Jeruzalemu u utorak su pozvale na "jačanje molitvi i diplomatskih napora" što se više približava zahtjev za primanje palestinske države u Ujedinjenim narodima. "U svjetlu zahtjeva Općoj skupštini UN za prihvaćanjem palestinske države, predstavnici kršćanskih crkvi u Jeruzalemu osjećaju potrebu za jačanjem molitvi i diplomatskih napora u cilju mira između Palestinaca i Izraelaca", kaže se u priopćenju čelnika pravoslavnih, katoličkih i protestantskih Crkava. Ponovivši načela kojima su predane te kršćanske crkve, u priopćenju se ocjenjuje kako "rješenje s dvije države služi i pravednosti i miru" i da su "pregovori najbolji način za rješavanje problema između dviju strana". Palestince i Izraelce poziva se na suzdržanost neovisno o tome kakav bio ishod glasovanja u Ujedinjenima narodima.
BRUXELLES - NATO ne zna je li Moamer Gadafi još u Libiji ili je pobjegao kao i stotine dužnosnika njegova režima, rekao je u utorak u Bruxellesu glasnogovornik Saveza. "Iskreno, ne znamo je li napustio zemlju", rekao je pukovnik Roland Lavoie, glasnogovornik operacije NATO-a u Libiji i podsjetio kako se "Gadafi dugo nije pojavio u javnosti te NATO "nema pouzdanih informacija o tomu gdje bi sada mogao biti". U ponedjeljak je u poruci putem televizije Gadafi ponovo pozvao svoje pristaše da se "bore do pobjede". Međutim, zona koju nadziru njemu odani ljudi sve je manja i svodi se na trokut jugoistočno od Tripolija između luke Sirt, oaze Bani Valid iz koje Gadafijevi borci ispaljuju rakete, te oaze Seba. NATO ne pridaje važnost kontraofenzivi koju su u ponedjeljak izveli Gadafiju odani ljudi na naftonosno središte Ras Lanuf, istočno od Sirta. "To je "bila akcija jedne manje vojne formacije ili sabotaža", no nije "nikakav uspjeh progadafijevih snaga", reako je Lavoie.
VATIKAN - Žrtve svećenika pedofila podnijele su tužbu na Međunarodnome kaznenom sudu (ICC) protiv pape Benedikta XVI. i drugih čelnika Katoličke crkve zbog zločina protiv čovječnosti, priopćila je u utorak udruga žrtava SNAP. Vodstvo Mreže žrtava zlostavljanja svećenika (SNAP), uz pomoć odvjetnika američkog nevladinog Centra za ustavna prava (CCR) podnijelo je ICC-u "zahtjev za izjavu o pravnoj nadležnosti" u ovom slučaju. Oni optužuju vatikanski vrh da je "dopuštao i omogućio sustavno i sveobuhvatno skrivanje silovanja i seksualnih zločina nad djecom diljem svijeta". Uz tužbu su priložili 10.000 stranica koje dokumentiraju pedofilske skandale, dodaje se u priopćenju udruge čije je sjedište u Sjedinjenim Državama. Članovi SNAP-a iz Njemačke, SAD-a, Nizozemske i Belgije - četiriju zemalja zahvaćenih pedofilskim skandalom u Crkvi - zatražili su u Den Haagu da se pokrene sudbeni progon protiv pape Benedikta XVI. i trojice visokih čelnika Katoličke crkve "zbog izravne odgovornosti kao nadležnih". "Zločine nad desecima tisuća žrtava, većinom djece, skrivali su odgovorni u vatikanskom vrhu. U ovom slučaju, svi putovi stvarno vode u Rim", rekla je odvjetnica CCR-a Pamela Spees, kako se navodi u priopćenju SNAP-a. Papa Benedikt XVI. se ispričao i zatražio oprost od žrtava, zauzimajući se za nultu točku snošljivosti na pedofiliju. Od biskupa diljem svijeta koji su prvi odgovorni za svećenike u svojim biskupijama zatražio je punu suradnju s kaznenim pravosudnim tijelima. Vatikan nije ratificirao dokument o osnivanju ICC-a i još nije komentirao ovu tužbu.
SARAJEVO - Poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić u utorak je oštro optužio srbijanske vlasti za "brutalno i sustavno" kršenje ljudskih i nacionalnih prava Bošnjaka koji žive na području Sandžaka. U izjavi koju je u povodu stanja u Sandžaku medijima dostavio ured reisa Cerića u Sarajevu, iskazana je duboka zabrinutost zbog diskriminacije Bošnjaka u toj pokrajini uz naznaku kako iza toga stoji država Srbija. "Dok Bošnjaci u BiH još po masovnim grobnicama traže kosti žrtava genocida, nad njihovim sunarodnicima u Sandžaku država Srbija intenzivira pritiske, provodi diskriminaciju, guši njihova nacionalna i vjerska prava i tako nastoji proizvesti ambijent straha i linča kako je to bilo u predgenocidnom razdoblju u BiH", stoji u Cerićevoj izjavi. Objašnjeno je kako je pritiscima posebice izložena Islamska zajednica u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru na čijem je čelu Muamer Zukorlić. U Srbiji djeluje i druga Islamska zajednica sa sjedištem u Beogradu koju predvodi Adem Zilkić i koja se smatra bliskom srbijanskim vlastima. U izjavi objavljenoj u utorak reis Cerić je istaknuo kako u cjelosti podupire Zukorlića i njegov rad.
Državu Srbiju optužio je pak da planira "nasilje, teror i zastrašivanje" Bošnjaka u Sandžaku odnosno da kani ponoviti genocid koji je već počinjen u BiH te je pozvao međunarodnu zajednicu da to ne dopusti.
WASHINGTON/ZAGREB - Visoka nezaposlenost i slab gospodarski oporavak povećali su broj siromašnih u SAD-u na 46,2 milijuna u 2010., što je četvrto uzastopno godišnje povećanje i najveći broj ljudi koji je živio u siromaštvu u SAD-u od početka vođenja te evidencije prije 52 godine, izvijestio je u utorak američki Statistički ured u Washingtonu. Udio svih ljudi u SAD-u koji su pali ispod granice siromaštva porastao je na 15,1 posto prošle godine prema 14,3 posto u 2009. To se podudara sa stopom siromaštva u 1993., koja je nakon toga stalno padala da bi u 2000. dosegla 11,3 posto. Od tada je stopa siromaštva u stalnom porastu, koji je ubrzan s početkom recesije krajem 2007., a sada se približava razini koja nije viđena od 1965. kada je tadašnji predsjednik Lyndon B. Johnson pokrenuo rat protiv siromaštva. Prošle je godine udio djece mlađe od 18 godina koja žive u siromaštvu skočio na 22 posto, prema 20,7 posto u prethodnoj godini. Izvješće Statističkog ureda pokazuje i porast broja ljudi bez zdravstvenog osiguranja na 49,9 milijuna prošle godine, prema 49 milijuna u 2009., iako je postotak neosiguranih ostao statistički nepromijenjen. Također je zabilježen nastavak erozije prihoda kod srednje klase. Za inflaciju prilagođeni dohodak prosječnog kućanstva u SAD-u pao je za 2,3 posto u 2010. u odnosu na godinu prije, na 49.445 dolara. Većina analitičara očekivala je porast stope siromaštva za prošlu godinu, s obzirom da je stopa nezaposlenosti prosječno iznosila 9,6 posto u 2010., u usporedbi s 9,3 posto prethodne godine. Najnoviji podaci o nezaposlenosti za kolovoz govore da je ta stopa bila 9,1 posto. Prema najnovijim izračunima Statističkog ureda, prag siromaštva prošle je godine bio prihod od 11.139 dolara za samce i 22.314 dolara za četveročlanu obitelj.
PARIZ - Pariški sud je u utorak otvorio predistragu radi saslušanja odvjetnika Roberta Bourgija koji je optužio Jacquesa Chiraca, Dominiquea de Villepina i Jean-Marie Le Pena da su primali novac od šefova afričkih država, doznaje se od sudskog izvora. Francusko-libanonski odvjetnik Robert Bourgi, savjetnik francuskog predsjednika izazvao je uzbuđenje izjavama o torbama novaca kojima su šefovi bivših afričkih kolonija financirali predsjedničke kampanje u Francuskoj. On tvrdi da je predao bivšem predsjedniku Jacquesu Chiracu i njegovom premijeru Dominique de Villepinu 20 milijuna dolara od afričkih čelnika. Optužio je i bivšeg čelnika krajnje desnice Jean-Marie Le Pena da je primio tajne fondove od bivšeg predsjednika Gabona Omara Bonga za financiranje predsjedničke kampanje 1988. Svi optuženi su demantirali navedeno. Brojni politički dužnosnici su tražili otvaranje istrage o pokroviteljskoj mreži "Franceafrice". Bourgi tvrdi da praksa "isisavanja" novca od afričkih saveznika seže u 60-te godine prošlog stoljeća. Izjavio je da je spreman svjedočiti na sudu.
SKOPJE - Otkrivena je zločinačka mreža pranja novca koju sačinjava 11 Makedonaca, 9 Bugara i jedan Srbin, objavio je u utorak makedonski ministar unutrašnjih poslova. Mreža je osumnjičena da je oprala ukupno 21,8 milijuna eura preko lažnih tvrtki registriranih na ime bugarskih građana koje su izdavale lažne račune između 2007. i 2011. Makedonski proračun oštećen je za oko 2 milijuna eura poreza na dohodak, prema ministarstvu unutrašnjih poslova Makedonije. Od 21 identificiranog osumnjičenog, deset ih je uhićeno i izvedeno pred sud zbog izbjegavanja poreznih obveza, pranja novca, zloporabu vlasti, lažnih dokumenata i uništenja dokumenata.
BUENOS AIRES - Najmanje je sedam osoba poginulo, a stotinjak je ozlijeđeno u sudaru autobusa i dvaju vlakova u utorak ujutro na pružnom prijelazu u Buenos Airesu, priopćili su policija i vatrogasci. "Liječnici su potvrdili smrt sedam osoba, ali još ne znamo konačan broj žrtava", rekao je Fernando Sostre, glasnogovornik savezne policije. Nesreća se dogodila na liniji koja željeznički kolodvor u Onceu, u središtu Buenos Airesa, povezuje sa zapadnim predgrađem, u rano ujutro po mjesnom vremenu. "Vlak koji je napuštao kolodvor naletio je na autobus na liniji br. 92 i gurao ga dok ga nije zdrobio na peronu", rekao je glasnogovornik željeznice u Buenos Airesu Gustavo Gago. "Taj je vlak zatim iskočio iz tračnica i zaustavio se na pruzi nasuprot, nakon čega je na njega naletio drugi vlak koji je dolazio iz suprotna smjera", dodao je. Autobus je prelazio kada je rampa već bila spuštena, rekao je Gago. Policija ističe da ova verzija događaja još nije potvrđena. Riječ je o najtežoj željezničkoj nesreći u Argentini u zadnje vrijeme.