Autor: zmat
ZAGREB, 24. srpnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja do 21 sat.

ŠANGAJ - Hrvatski vaterpolisti igrat će u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva s Crnom Gorom koja je u osmini finala u Šangaju sa 8:4 nadigrala Rumunjsku. Crnogorci su se očekivano plasirali u četvrtfinale i to po prvi puta u povijesti jer su na prošlom SP-u u Rimu u osmini finala izgubili od Njemačke. Utakmica između Hrvatske i Crne Gore igra se u utorak, 26. srpnja. Osim Crne Gore, plasman među osam najbojih domogla se i Španjolska teškom mukom protiv Australije (9:8), SAD koji je s uvjerljivih 17:4 deklasirao Kanadu, te Njemačka koja je prošla Japan.

ŠANGAJ - Rezultati prvog dana natjecanja u plivanju na SP u vodenim sportovima u Šangaju:

4 x 100 m slobodno:

1. Nizozemska (Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk) 3:33,96

2. SAD (Natalie Coughlin, Melissa Franklin, Jessica Hardy, Dana Vollmer) 3:34,47

3. Njemačka (Britta Steffen, Silke Lippok, Lisa Vitting, Daniela Schreiber) 3:36,05

4 x 100 m slobodno

1. Australija (James Magnussen, Matthew Targett, Matthew Abood, Eamon Sullivan) 3:11,00

2. Francuska (Alain Bernard, Jeremy Stravius, William Meynard, Fabien Gilot) 3:11,14

3. SAD (Michael Phelps, Garrett Weber-Gale, Jason Lezak, Nathan Adrian) 3:11,96

4. Italija 3:12,31

5. Rusija 3:12,99

6. Junoafrička Republika 3:13,38

7. Njemačka 3:15,01

8. Velika Britanija 3:15,03

PARIZ - Cadel Evans u nedjelju je postao prvi australski biciklist koji je osvojio Tour de France, najveću biciklističku utrku an svijetu. Evans je slavio u 98. izdanju Toura zahvaljujući dominantnoj izvedbi na kronometru u subotu, kada je i preuzeo vodstvo koje je danas lako obranio na zadnjoj etapi od 95 kilometara od Creteila do pariških Jelizejskih poljana. Australac je 2007. i 2008. osvajao druga mjesta na Touru, a ove je godine u 3.400 iscrpljujućih kilometara sve naplastio i osvojio prvo mjesto sa 1:34 minuta prednosti ispred Luksemburžanina Andyja Schlecka, čiji je brat Frank treći (+2:30). Trostruki pobjednik Španjolac Alberto Contador, koji je na velikim utrkama nepobijeđen od 2007., završio je tek kao peti.

Zadnju etapu dobio je Britanac Mark Cavendish.

HAMBURG - Francuski tenisač Gilles Simon pobjednik je ATP turnira u Hamburgu, vrijednog 1.115 milijuna eura. Simon je u finalu svladao Španjolca Nicolasa Almagra s 6:4, 4:6, 6:4, te proslavio svoj drugi ovoseonski osvojeni turniri.

BAKU - Ruska tenisačica Vera Zvonarjeva pobjednica je WTA turnira u azerbejdžanskom Bakuu nakon što je u finalu nadigrala sunarodnjakinju Kseniju Pervak s 6:1, 6:4. Zvonarjeva je bila prva nositeljica turnira, a u Bakuu je proslavila svoj 13. osvojeni ATP turnir. Pervak (20) je igrala svoje prvo WTA finale u karijeri.

UMAG - Mladi hrvatski tenisač Dino Marcan jedini je od naših predstavnika izborio 3. kolo kvalifikacija ATP turnira u Umagu, neočekivano svladavši puno poznatijeg Talijana Simonea Bollelia. Riječanin Marcan je skoro trosatnom maratonu svladao prvoga nositelja kvalifikacija s 4:6, 6:3, 7:6(1), te došao nadomak glavnog turnira. U završnom 3. kolu Marcan će igrati s Talijanom Gianlucom Nasom. Poraze su u subotu ubilježila trojica hrvatskih predstavnika. Toni Androić je izgubio od Srbina Dušana Lajovića s 6:3, 6:7, 7:5, Marin Franjičević od Španjolca Rubena Ramireza Hidalga s 6:2, 6:4, a Borut Puc od Talijana Tomasa Fabbiania 6:4, 6:0.

U glavnom ždrijebu turnira u Umagu su Ivan Ljubičić, Marin Čilić, Ivan Dodig, Mate Pavić, Mate Delić i Antonio Veić.

ZAGREB - Najbolja hrvatska juniorka Ana Konjuh postala je teniska prvakinja Europe u kategoriji djevojčica do 14 godina na turniru održanom u češkom Plzenu. Konjuh je u finalu pobijedila Švicarku Belindu Bencic s 6:4, 3:6, 6:1, te tako postigla jedan od najvećih uspjeha hrvatskog juniorskog tenisa. Na istom prvenstvu do 14 godina Karlo Lozić je ušao među 16 najboljih, gdje je nakon vodstva 1:0 u setovima i 3:0 u drugom ipak izgubio meč od kasnijeg pobjednika turnira Rumunja Borze. Domagoj Bilješko i Karlo Lozić su osvojili treće mjesto u igri parova.

NUERNBUERGRING - Britanski vozač McLarena Lewis Hamilton osvojio je Veliku nagradu Njemačke u Formuli 1 na stazi Nuerburgring, te prekinuo dominaciju vozača Red Bulla. Hamilton je sjajnom vožnjom došao do druge pobjede u sezoni, a 16. u karijeri. Iza njega je ciljem prošao Ferrari Španjolca Fernanda Alonsa, treći je bio Australac Mark Webber u Red Bullu, dok svjetski prvak i vodeći vozač F1 Nijemac Sebastian Vettel po prvi puta ove sezone utrku nije završio na postolju. Nijemac je do domaće utrke osvajao samo prva i druga mjesta, a danas je bio četvrti.

U ukupnom poretku Vettel vodi s 216 bodova ispred Webbera (139), Hamiltona (134) i Alonsa (130).

NINGBO - U 7. kolu Svjetskog momčadskog šahovskog prvenstva reprezentacija Armenije pobijedila je Mađarsku sa 2,5:1,5 i dva kola prije kraja praktično osigurala veliki trijumf. Naime, njena prednost sada iznosi čak tri meč-boda jer je Rusija neočekivano izgubila od Kine istim rezultatom. Za petu pobjedu Armenije najzaslužniji je Sergej Movsesian, koji je nadigrao Zoltana Almasija, a za definitivan oproštaj Rusije od obrane naslova prvaka "krivac" je Sergej Karjakin, koji je u jednoj čudnoj partiji poražen od Hao Wanga. Kinezi su tom pobjedom izbili na drugo mjesto, a prati ih Ukrajina koja je protiv Izraela postigla četvrtu pobjedu minimalnim omjerom 2,5:1,5. Rezultatom 2,5:1,5 su i Sjedinjene Države pobijedile Azerbejdžan, a istim je rezultatom u derbiju začelja i Indija svladala Egipat.

Rezultati 7. kola:

Kina - Rusija 2,5:1,5, Indija - Egipat 2,5:1,5, Mađarska - Armenija 1,5:2,5, Azerbejdžan - SAD 1,5:2,5 i Ukrajina - Izrael 2,5:1,5.