SKV: Sport u 12,30 sati

Autor: sbil
ZAGREB, 22. srpnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja u 12,30 sati.

BERLIN

Njemački glavni grad Berlin mogao bi biti domaćin starta najveće biciklističke utrke Tour de France 2016. ili 2017., piše u petak dnevnik "Tagesspiegel".

"Razgovarat ću s organizatorima Tour de Francea u ponedjeljak u Parizu", izjavio je za dnevnik Thomas Haertel, državni tajnik za sport Berlina.

"I organizatori su razmišljali o Berlinu i već su ga došli pogledati", dodao je Haertel.

Tour de France je već jednom gostovao u Berlinu 1987., dok je još postojao Berlinski zid, na 750. godišnjicu grada. Tada je u zapadnom Berlinu održana individualna utrka na kronometar na 6,1 km, zatim etapa od 105,5 km i ekipna utrka na kronometar na 40,5 km.

Poljak Lech Piasecki je postao prvi biciklist iz jedne zemlje sovjetskog bloka koji je nosio žutu majicu nakon drugog dana u Berlinu, a taj događaja je tada pratilo više od 100.000 gledatelja.

Utrka je tada nastavljena u Karlsruheu, nedaleko od francuske granice.

ŠANGAJ

Nijemac Thomas Lurz, koji je bio drugi u utrci u daljinskom plivanju na 10km na SP u Šangaju, osvojio je zlato u utrci na 5 km u petak, dok je zlato u ženskoj konkurenciji pripalo Švicarki Swann Oberson.

Lurz je do zlata stigao za 56:16.6, dok je drugi bio Grk Spyros Gianniotis sa samo osam stotinki zaostatka za pobjednikom. Treći je bio Rus Jevgenij Dratsev (56:18.5).

Švicarka Oberson (1,39:7) također je tijesno pobijedila sa samo 4 stotinke ispred Francuskinje Aurelie Muller, dok je treća bila Amerikanka Ashley Twichell sa samo stotinku zaostatka iza francuske plivačice.

ASUNCION

Paragvajski izbornik Gerardo Martino kažnjen je suspenzijom na dvije utakmice i gledat će finale Copa Americe s tribina zbog sudjelovanja u masovnoj tučnjavi koja je izbila nakon polufinalnog susreta s Venezuelom.

Obje su reprezentacije kažnjene i novčanom kaznom u visini od 10.000 američkih dolara.

Martino, koji se verbalno sukobio s venezuelanskim izbornikom Cesarom Fariasom i koji je poslan na tribine za vrijeme utakmice zbog svađe sa sucem, mora propustiti dvije utakmice, odlučio je Južnoamerički nogometni savez.

Njegov pomoćnik Jorge Pautasso kažnjen je suspenzijom na jednu utakmicu.

Obje su ekipe upozorene da ih čekaju stroge kazne ako u budućnosti budu sudjelovale u sličnim incidentima, ali ni jedan od igrača nije kažnjen.

Rezultati uzvratnih susreta drugog pretkola nogometne Europske lige:

Mika - VALERENGA 0:1 (prva utakmica 0:1)

Žilina - REYKJAVIK 2:0 (0:3)

AALESLUND - Ferencvaros 3:1 produžetak (1:2)

DUGOPLJE

Nogometaši Splita izborili su plasman u treće pretkolo Europske lige nakon što su u Dugopolju pred 3.000 gledatelja pobijedili slovenske Domžale 3:1 i tako potvrdili pobjedu od 2:1 izborenu prošlog tjedna u Sloveniji.

Golove za Split postigli su Duje Čop (48), Velimir Vidić (72) i Goran Milović (85), dok je strijelac za goste bio Lukas Mario Horvat (47).

Idući protivnik Splita je engleski premierligaš Fulham. Prva utakmica je na rasporedu 28. kolovoza u Dugopolju, a uzvrat je sedam dana kasnije u Londonu.

VARAŽDIN

Nogometaši Varaždina plasirali su se u 3. pretkolo Europske lige nakon što su na svom stadionu svladali moldavsku Iskru Stal s 3:1, te s ukupnih 4:1 prošli dalje gdje ih čeka bukureštanski Dinamo.

Pogotke su za Varaždince dali Davor Vugrinec (14, 70) i Dejan Glavica (18), dok je strijelac za Moldavce bio Andrej Novicov (41).

Susret je pred 2000 gledatelja sudio Mclean iz Škotske.

Varaždinci su uspješno prošli i drugo pretkolo Europske lige svladavši kod kuće Iskru Stal, momčad iz moldavskog Pridnjestrovlja, s 3:1, nakon što je i Tiraspolju bilo 1:1. Varaždin je i u uzvratu pokazao da je bolja momčad od Moldavaca, a nagrada stiže u 3. pretkolu kada igraju s Dinamom iz Bukurešta, momčadi koju je lani u istoj fazi natjecanja izbacio splitski Hajduk.

Junak dvoboja bio je veteran Davor Vugrinec s dva pogotka - prvi u 30. minuta s više od 30 metara u samo gornjki kut i drugi u 70. minuti kada je prebacio istrčalog vratara. U 18. minuti Dejan Glavica je dao zgoditak za 2:0, a malu nadu Moldavcima dao je Novicov na kraju prvoga poluvremena, kada je smanjio na 2:1.

Varaždin u prvoj utakmici 3. pretkola 28. srpnja gostuje u Bukureštu, a uzvrat je 4. kolovoza u Varaždinu.