FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: svijet u 9,30 sati

Autor: djan
ZAGREB, 13. srpnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

BENGAZI

Libijski ustanici, kojima je dosad kronično manjkalo koordinacije, objavili su u srijedu da su osnovali jedinstvenu zapovjednu strukturu, više od četiri mjeseca nakon početka pobune protiv pukovnika Moamera Gadafija. "Sada su bivši vojnici narodne vojske i savez revolucionarnih snaga pod zapovjedništvom ministra obrane Džalala al-Digelija", izjavio je jedan od ustaničkih zapovjednika na terenu Fauzi Bokatif. "Zajedničko zapovjedništvo obuhvaća sve revolucionarne snage na liniji bojišta", naglasio je on. Ako bude učinkovito, smještanje pobunjenika i nekadašnjih snaga pukovnika Gadafija koji su prešli na njihovu stranu pod zajedničko zapovjedništvo moglo bi spriječiti improvizirane, nekoordinirane napade i lošu suradnju zbog čega su pobunjenici doživjeli velike gubitke u ljudstvu i oružju. Nacionalno prijelazno vijeće, političko tijelo libijskog ustanka, često se žali na komunikacijske probleme i neslaganja između opće strategije službenog Bengazija i boraca na bojištu.

MOSTAR - Policija unsko-sanske županije obnovila je sedam godina star slučaj ubojstva 21-godišnje djevojke Amine Šabanagić sumnjajući da bi ubojica mogao biti Dragan Paravinja kojega se tereti za otmicu i silovanje Antonije Bilić, objavila je u utorak u večernjem dnevniku Federalna televizija (FTV). Načelnik Sektora kriminalističke policije Unsko-sanske županije Marijan Šimić izjavio je da ubojstvo u Sanskom mostu podsjeća na zločine za koje se tereti Paravinju zbog čega su prije nekoliko dana uzeli uzorke njegovog DNK-a. Amina Šabanagić, tada 21-godišnjakinja, je prije sedam godina pronađena zadavljena i bačena u potok iza muslimanskog groblja Greda u Sanskom Mostu. Unatoč opsežnoj istrazi i ispitivanju nekoliko stotina osoba ubojica nije ni nakon sedam godina otkriven.

WASHINGTON - Kina je u utorak osigurala prvo direktorsko mjesto u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), a tim se potezom priznaje sve veći utjecaj Pekinga u globalnoj ekonomiji. Nova izvršna direktorica MMF-a Christine Lagarde imenovala je 58-godišnjeg kineskoga ekonomista Mina Zhua, bivšeg viceguvernera kineske središnje banke i posebnoga savjetnika MMF-a, na novi položaj zamjenika izvršnog direktora Fonda. Ona je još najavila da će savjetnik u Bijeloj kući David Lipton (57) naslijediti Johna Lipskyja na mjestu prvoga zamjenika direktora. Lipsky odlazi na kraju mandata 31. kolovoza, ali ostat će posebni savjetnik Christine Lagarde do kraja studenoga. Liptonovo imenovanje nastavak je tradicije da drugi položaj MMF-a ide Amerikancu, a direktor je oduvijek Europljanin. Kina i druge ekonomije koje sve intenzivnije traže da se ta praksa prekine uz obrazloženje da bi odabir vodećih ljudi MMF-a morao biti utemeljen na kvalifikacijama, a ne na nacionalnosti.

WASHINGTON - Sjedinjene Države u utorak su izrazile sumnju u vezi s kontaktima izaslanika zemalja članica NATO-a s predstavnicima libijskoga čelnika Moamera Gadafija, uz obrazloženje da su poruke koje stižu nejasne i kontradiktorne. Glasnogovornica State Departmenta Victoria Nuland izjavila je da SAD zna kako "mnogi" koji tvrde da govore u Gadafijevo ime kontaktiraju s raznim zapadnim zemljama. Po njezinim riječima, te su "poruke kontradiktorne" i nema jasne poruke da je "Gadafi spreman shvatiti kako je vrijeme da ode". Victoria Nuland izjavu je dala pošto su francuski dužnosnici rekli kako Gadafijevi izaslanici tvrde da je libijski čelnik spreman otići te da se "počinje oblikovati" političko rješenje za tu zemlju.

WASHINGTON - Američki predsjednik Barack Obama je ocijenio da je predsjednik Sirije Bašar al-Asad izgubio legitimitet u očima svog naroda jer nije pokrenuo demokratsku tranziciju u svojoj zemlji. "Mislim da se vidi kako predsjednik Asad sve više gubi legitimitet u očima svog naroda", rekao je Obama za CBS News. "On je izgubio prigodu za prigodom da predstavi stvaran program reformi", dodao je američki predsjednik. Ponavljajući ocjenu koju je dan ranije dala državna tajnica Hillary Clinton, Obama ipak nije pozvao Bašara al-Asada da siđe s vlasti. Sirijski predsjednik Bašar al-Asad izgubio je legitimitet i nije više nužan, izjavila je američka državna tajnica Hillary Clinton nakon što su u ponedjeljak pristaše sirijskog režima napale veleposlanstva SAD i Francuske.

CAPE CANAVERAL - Astronauti Ron Garen i Michael Fossum, koji su s još dvojicom kolega nedavno svemirskim brodom "Atlantis" stigli na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS), izašli su u utorak na šestosatnu svemirsku šetnju kako bi na svemirskoj postaji popravili amonijsku pumpu i instalirali robot za opskrbu gorivom i popravke satelita, objavila je NASA. To je posljednja svemirska šetnja u programu "space shuttle" koji NASA gasi nakon 30 godina. Naime, nakon što se sljedeći tjedan "Atlantis" vrati na Zemlju biti će to kraj jedne ere svemirskih letova koja je trajala puna tri desetljeća. NASA zatvara taj program kako bi se usmjerila na istraživanja dubokog svemira. U međuvremenu će američke astronaute na ISS prevoziti ruske transportne letjelice "Sojuz", a kasnije bi tu zadaću trebale preuzeti privatne tvrtke.

NEW YORK - Ujedinjeni narodi će imenovati države i skupine koje napadaju škole i bolnice a počinitelji tih nedjela mogli bi biti kažnjeni sankcijama, navodi se u novoj rezoluciji koju je u utorak usvojilo Vijeće sigurnosti UN-a. Počinitelji će biti dodani na popis koji glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon objavljuje kao aneks godišnjem izvješću o djeci i oružanim sukobima. Popis identificira one koji ubijaju, ozljeđuju, siluju ili nasilno novače djecu u oružanim sukobima. Rezolucijom koja je jednoglasno usvojena u utorak odlučeno je da se na popis stave i napadači na bolnice i škole. "Ustrajni napadači trebaju se suočiti s vjerodostojnim posljedicama", rekao je Vijeću njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle. Ako ne promijene svoje ponašanje trebali bi se suočiti sa sankcijama, dodao je on.

WASHINGTON - Irak je počeo pregovore o kupovini američkih borbenih zrakoplova F-16 i sustava protuzrakoplovne obrane vrijednih milijarde dolara, piše u svom internetskom izdanju u utorak Wall Street Journal (WSJ). Početkom godine Iračani su zbog ustanaka u arapskim državama zamrznuli planove o kupnji 18 lovaca F-16 kako bi pojačali unutarnju stabilnost. Pozivajući se na visoke iračke i američke dužnosnike WSJ piše da se sada razgovara o narudžbi 36 borbenih zrakoplova. Iračani žele i integrirani sustav proturaketne obrane sa raketama i topovima kojima bi stvorili "sveobuhvatanu suverenost u zračnom prostoru". Cijena paketa još nije određena, ali zna se da su Amerikanci za samo prvi ugovor o isporuci 18 zrakoplova F-16 sa opremom i naoružanjem tražili 4,2 milijarde dolara. Washington želi pojačati ulogu Bagdada kako bi se mogao suprotstaviti ambicijama Teherana u regiji, ocjenjuje WSJ.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙