FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Euro ponovno pod pritiskom grčke dužničke krize

Autor: neba
ZAGREB, 12. lipnja 2011. (Hina) - Na valutnim je tržištima početkom prošloga tjedna tečaj eura prema dolaru dosegnuo najvišu razinu u mjesec dana, no krajem tjedna oštro je pao zbog nesuglasica u Europskoj uniji u vezi rješavanja grčke dužničke krize.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 1,50 posto, na 74,84 boda, čime je nakon tri tjedna prekinut trend njegova slabljenja.

Pritom je tečaj europske valute prema američkoj potonuo 1,97 posto, na 1,4345 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena eura potonula je 1,92 posto, na 115,25 jena, dok je tečaj dolara ostao gotovo nepromijenjen na 80,30 jena.

Početak tjedna nije nagovještavao gubitke europske valute. Zbog slabih makroekonomskih podataka iz američkog gospodarstva, tečaj eura dosegnuo je u utorak najvišu razinu u proteklih mjesec dana, 1,4683 dolara.

No, krajem tjedna uslijedilo je naglo poniranje europske valute, nakon odluke Europske središnje banke da ključne kamatne stope ostaju nepromijenjene na 1,25 posto.

Doduše, predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet izjavio je na redovnoj konferenciji za novinstvo da banka inzistira na 'vrlo pozornom praćenju' inflacije, što obično signalizira skoro podizanje kamatnjaka.

Iako je Trichetov signal bio u skladu s očekivanjima tržišta, euro se nakon sastanka čelnika ECB-a našao pod pritiskom.

"Trichet je najavio podizanje kamatnjaka u srpnju, ali je ECB-ova dugoročna prognoza inflacije prilično blaga. Trichetove izjave o inflaciji nagovješćuju da ECB vjerojatno neće podizati kamate više puta u idućim mjesecima, što je suprotno nekim tržišnim špekulacijama", tumači Teppei Ino, analitičar Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Tržište je, također, negativno reagiralo na zaokrete u grčkoj dužničkoj krizi.

ECB je poručila u četvrtak da se protivi prisiljavanju privatnih kreditora da sudjeluju u financiranju pomoći Grčkoj, odbacujući time inicijativu Njemačke.

Modalitet uključivanja privatnih kreditora predmet je žestokog sporenja u eurozoni.

Tako je njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble u ovotjednom pismu Trichetu, MMF-u i partnerima u eurozoni predložio da privatni vlasnici grčkih državnih obveznica zamijene te dužničke papire za nove, čime bi Grčka dobila dodatnih sedam godina vremena za povrat duga.

Agencije za rejting upozorile su, pak, da je takva zamjena možda neizvediva na dobrovoljnoj bazi, pri čemu je Moody's istaknuo da bi eventualna grčka objava insolventnosti pogodila i rejtinge Irske i Portugala, koji su također zatražili pomoć.

Zbog svega toga, očekuje se da će rasprava o tome treba li i kako grčke dugove reprogramirati ili odobriti novu pomoć toj članici eurozone potrajati još neko vrijeme.

(Hina) xsbo yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙