Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio na gubitku 1,6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu, Šangaju i Australiji pale između 0,6 i 2,1 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 1,5 posto.
Azijski ulagači odlučili su se na prodaju dionica jer su znatno slabiji nego što se očekivalo podaci o industrijskoj aktivnosti i zapošljavanju u SAD-u jučer izazvali pad cijena dionica na Wall Streetu za više od 2 posto.
Makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih gospodarstava, od SAD-a do Kine, ukazuju na usporavanje rasta, što otvara pitanje privlačnosti rizičnijih investicija, kao što su dionice.
Tim više što krajem lipnja istječe program američke središnje banke za otkup 600 milijardi dolara vrijednih državnih obveznica. Ako Fed ne pokrene neki sličan program tzv. kvantitativnog popuštanja, to će značiti da se polagano zaoštrava monetarna politika u SAD-u, koja je posljednjih godina izuzetno poticajno djelovala na tržišta kapitala.
Naznake slabljenja američkog gospodarstva pritisnule su dolar. Jučer navečer na valutnim je tržištima dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo na 74,30 bodova, najnižu razinu u mjesec dana.
Jutros se, pak, kreće oko 74,82 boda. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 81,25 na 80,95 jena.
No, prema euru je dolar ojačao, jer je uspon europske valute jučer zaustavilo Moody'sovo smanjenje kreditnog rejtinga Grčke za čak tri stupnja.
Jučer je, prije vijesti iz Moody'sa, cijena eura dosegnula 1,4459 dolara, najvišu razinu u četiri tjedna, dok se jutros kreće oko 1,4370 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura pala je s jučerašnjih 117,40 na 116,35 jena.
Nakon rasta početkom tjedna, jučer je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku potonula za 2,4 dolara po barelu. Posljedica je to neočekivanog rasta zaliha nafte u SAD-u, što ukazuje na slabljenje potražnje zbog visokih cijena.
Jutros je terminska cijena nafte oslabila daljnjih 30-ak centi, zbog čega je zaronila ispod razine od 100 dolara po barelu.