Japanski indeks temeljnih potrošačkih cijena, koji isključuje svježu hranu, popeo se prošlog mjeseca za 0,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njegov prvi rast na godišnjoj razini od prosinca 2008., objavilo je ministarstvo unutarnjih poslova i komunikacija.
Glavni je razlog njegova rasta skok cijena benzina i duhanskih proizvoda. Ministarstvo je priopćilo kako su troškovi obrazovanja također bili viši u travnju. Na mjesečnoj razini indeks temeljnih potrošačkih cijena porastao je za 0,4 posto u odnosu na mjesec ranije.
Ekonomist Hiroshi Watanabe iz instituta za istraživanje Daiwa upozorio je ipak kako travanjski rast potrošačkih cijena ne znači i da je japansko gospodarstvo izašlo iz deflacije.
"Travanjski rezultati uglavnom su poduprti privremenim čimbenicima, kao što je rast cijena duhana. Ukupno gledano, japansko gospodarstvo i dalje je izloženo deflatornim pritiscima budući da tek mora ostvariti stabilan oporavak", kazao je.
Treće po veličini svjetsko gospodarstvo bori se s deflacijom, odnosno stalnim padom cijena, od 1990. godine. Deflacija je teret jer može ugroziti gospodarski rast nagrizanjem dobiti kompanija, smanjenjem plaća i odgodama kupovine. Također može povećati teret duga.
Suočeno s padom proizvodnje i izvoza nakon potresa i tsunamija 11. ožujka, japansko gospodarstvo nedavno je skliznuo u recesiju, uz pad aktivnosti na godišnjoj razini za 3,7 posto u razdoblju od siječnja do kraja ožujka.