Taj će se potez nadovezati na vladin planirani otkup 21,2-postotnog udjela u MOL-u od ruskog Surgutneftegaza za 1,88 milijardi eura, kojim Budimpešta želi pojačati stabilnost mađarskog poduzeća i zajamčiti sigurnu opskrbu energentima.
U utorak navečer glasnogovornik mađarskog premijera Peter Szijjarto kazao je za televizijsku postaju M1 da će država zadržati i 2,0 do 2,4 posto udjela u MOL-u koji je trenutno u vlasništvu mirovinskih fondova.
Vlada je ove godine ponovno nacionalizirala obvezne privatne mirovinske fondove i do 12. lipnja preuzet će većinu njihove imovine vrijedne oko 14 milijardi dolara.
Imovina uključuje dionice mađarskih poduzeća i ostale dionice koje drže investicijski fondovi.
Upitan je li moguće da udio mađarske države u MOL-u poraste na 25 posto, Szijjarto je kazao: "Ne znamo još koliko će se MOL-ovih dionica vratiti u vlasništvo države u sklopu transfera imovine mirovinskih fondova ali moguće je da je riječ o 2,0 do 2,4 posto".
"To bi zajedno s ovih 21,2 posto činilo nešto manje od 24 posto udjela", dodao je.
U odvojenom je istupu mađarski ministar za razvoj Tamas Fellegi kazao da otkup 21,2 posto udjela u MOL-u predstavlja povrat značajne imovine u mađarske ruke.
Odgovarajući na primjedbe kritičara na račun planirane akvizicije, Fellegi je na konferenciji za novinstvo kazao da je otkup Surgutova udjela u MOL-u pozitivan gledano iz političke i financijske a u srednjem roku i iz perspektive mađarskog gospodarstva.
Transakcija će također pozitivno utjecati na sinergije na drugim područjima gdje država ima udio u poduzećima, poput Mađarske elektroprivrede (MVM)
Mađarski ministar u utorak nije želio odgovoriti na pitanje koje će poduzeće u većinskom vlasništvu države dobiti MOL-ov paket, MVM ili Mađarska razvojna banka (MFB), izvijestio je mađarski poslovni portal Portfolio.hu.
Upitan o mogućnosti spajanja MOL-a i MVM-a, kazao je da vlada podupire upravu MOL-a ali da je prerano za rješavanje drugih pitanja.