Vlada će financirati tu kupovinu novcem koji je 'povukla' iz paketa pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ali ga nije iskoristila, dodao je ministar Fellegi. Pomoć je odobrena Budimpešti ujesen 2008.
Da je mađarska država otkupila 21,2-postotni udio u MOL-u od Surgutneftegas najprije je na konferenciji za novinare objavio mađarski premijer Viktor Orban.
"Bilo je to više od kupovine – bila je to teška bitka. S aspekta nacionalne strategije, uspjeli smo jednu od najvažnijih korporacija staviti u sigurne ruke", kazao je Orban.
Detalje te transakcije poslije je iznio i mađarski ministar za razvoj Fellegi koji je kazao da su pregovori između mađarske vlade i Surguta trajali nekoliko tjedana.
Otkup toga udjela prvi je korak u planu mađarske vlade da poveća svoje udjele u sektorima od strateške važnosti, dodao je Fellegi prema pisanju mađarskog poslovnog portala Portfolio.hu.
Ustvrdio je također da se tim potezom stabilizira situacija u MOL-u i da se uklanja velika prepreka u razvoju rusko-mađarskih odnosa.
Mađarska vlada podupire strategiju MOL-a i upravu, navodi mađarski portal.
Kupovna cijena od 1,88 milijardi eura proizlazi iz prosječne cijene MOL-ovih dionica u tromjesečnom razdoblju prije potpisivanja ugovora. Transakcija treba biti dovršena do 31. kolovoza, prenosi portfolio.hu.
Surgut je kupio MOL-ov udio od austrijskog OMV-a 2009., utvrdivši da želi biti strateški ulagač. Mađarska tvrtka smatrala je pak taj potez neprijateljskim.
Budimpeštanska burza (BSE) danas je u 13,15 sati obustavila trgovinu dionicama MOL-a na zahtjev same kompanije zbog važne najave koja bi mogla značajno utjecati na cijenu njezine dionice.
Prije suspenzije, dionicama MOL-a trgovalo se po cijeni od 23.310 forinti, što je 4,1 posto više nego jučer na zatvaranju BSE.