Dow Jones indeks ojačao je 80 bodova, ili 0,65 posto, na 12.560 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,88 posto, na 1.340 bodova, a Nasdaq indeks 1,14 posto, na 2.815 boda.
Prvi rast vodećih indeksa nakon tri dana poniranja ponajviše se zahvaljuje skoku cijene nafte na burzi u New Yorku za više od 3 posto, iznad 100 dolara po barelu.
Posljedica je to podataka o neočekivano snažnom padu zaliha nafte u SAD-u prošloga tjedna, što pokazuje da je potražnja za 'crnim zlatom' jača nego što se procjenjivalo.
To je potaknulo rast cijene dionica u energetskom sektoru, pa je S&P indeks tog sektora skočio 2 posto. Pritom je najveća dobitnica bila dionica Chevrona, s rastom od 2,4 posto.
Znatno su porasle i cijene drugih sirovina, pa je S&P indeks rudarskog sektora ojačao 2,1 posto. Dionica Freeport-McMoRan Copper & Golda poskupila je 3,8 posto.
Još je snažnije, 5,4 posto, porasla cijena Della, nakon što je taj proizvođač osobnih računala izvijestio o većoj kvartalnoj dobiti nego što se očekivalo i povećao procjene poslovnih rezultata za cijelu godinu.
„Uspon burzovnih indeksa zahvaljuje se rastu cijena sirovina, što je pozitivno utjecalo na energetski i rudarski sektor. A dobri poslovni rezultati kompanija unijeli su živost u tehnološki sektor“, kaže Nick Kalivas, analitičar u tvrtki MF Global.
Od tehnoloških kompanija odlične kvartalne rezultate ostvario je i Analog Devices, pa je cijena dionice tog proizvođača čipova skočila 5,9 posto.
No, bilo je i razočaranja. Cijena dionice Staplesa potonula je više od 15 posto, nakon što je taj trgovački lanac uredskom opremom smanjio procjene svojih financijskih rezultata u ovoj godini zbog slabe potražnje i visokih troškova.
Obujam trgovanja ponovno je bio mršav, što pokazuje da su ulagači oprezni.
Posljednjih su tjedana dionice pod pritiskom jer je oštar pad cijena sirovina naveo ulagače na povlačenje iz rizičnijih ulaganja. Dio analitičara očekuje daljnju korekciju cijena dionica na niže, dok neki smatraju da su fond menadžeri voljni kupovati na ovim cjenovnim razinama.
„Nakon tri dana poniranja, cijene su dionica danas porasle. No, je li taj uspon održiv? To je pitanje za milijun dolara“, kaže David Lutz, direktor u tvrtki Stiefel Nicolaus Capital Markets.
Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,5 milijardi dionica, dok je lani dnevni obujam iznosio 8,4 milijarde.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 4 naprema 1.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,07 posto, na 5.923 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,65 posto, na 7.303 boda, a pariški CAC 0,92 posto, na 3.978 bodova.