Taj, po ocjeni predsjednika Akcije za bolju Hrvatsku Željka Sačića, "protuustavni, represivni i nedemokratski zakon" izglasan je u Saboru pod, kako je rekao, dosad neviđenim pritiskom Europske komisije, a zbog zatvaranja Poglavlja 23. Njime se omogućava neograničena državnopravna represija državnog odvjetnika Mladena Bajića prema svim hrvatskim braniteljima sudionicima Domovinskog rata, kazao je.
Bajić je, po Sačićevoj ocjeni, "dvojbena i moralno upitna osoba", a omogućeno mu je da "bez istrage podiže optužnicu protiv eventualnih počinitelja kaznenih djela ratnog zločina na temelju informacija i kvazi dokaza koje je prikupilo haaško tužiteljstvo tijekom proteklih petnaestak godina u Hrvatskoj ili izvan nje".
Usvojenim se zakonskim izmjenama uvodi protektorat nad pravosuđem jedne suverene zemlje, mišljenja je Josip Jurčević iz Političkog pokreta Hrast.
Zakon je u svim svojim postavkama suprotan načelima i sadržaju hrvatskog Ustava, poručili su predstavnici Akcije za bolju Hrvatsku i Političkog pokreta Hrast te su najavili podnošenje prijedloga Ustavnom sudu za pokretanje postupka ustavnosti odredbi tog zakona s odredbama Ustava.
Sabor je 6. svibnja izglasao izmjene Zakona o primjeni Statuta Međunarodnoga kaznenog suda (MKS) i progonu za kaznena djela protiv međunarodnoga ratnog i humanitarnog prava, pa se za postupke vezane uz ratni zločin predviđa isključivo nadležnost županijskih sudova u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu.
Pred domaćim sudovima u postupcima vezanima uz ratni zločin ubuduće će se moći koristiti dokazi međunarodnih kaznenih sudova, a kako bi se osiguralo neuplitanje izvršne vlasti, više se neće tražiti suglasnost ministra pravosuđa za imenovanje državnog odvjetnika za progon ratnih zločina.