Saborski zastupnik Damir Kajin tom je prigodom naglasio da je antifašizam jedna od najvećih vrijednosti Istre. Poručio je sadašnjoj vlasti da se što prije makne, jer je upropastila državu, uništila je gospodarski i vratila tamo gdje je bila 1999. godine.
"Žalosno je da su ovoj vlasti bitni transkripti i tko ih je dostavio Haagu, a istodobno im nje bitno tko je nakon 'Oluje' zapalio 22 tisuće zgrada, likvidirao 677 nedužnih staraca, niti tko je pokrao Hrvatsku", rekao je Kajin, poručivši da je dosta histerije i licemjerja u ovoj zemlji. Rekao je kako Hrvatsku nije uništio Haag već HDZ koji je uništio ekonomsku osnovu zemlje.
Podsjetivši kako je upravo prije tjedan dana boravio u Njemačkoj na obilježavanju 66. godišnjice oslobođenja zloglasnoga koncentracionog logora Dachau, bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je kako je Njemačka prošla fazu sličnu ovoj u kojoj smo mi danas, kad su kompromitirani ljudi bili na mnogim ključnim pozicijama u društvu, i kada se željelo u tišini zločine, ali i zločince prepustiti zaboravu.
Napomenuo je kako se svoje antifašističke borbe ne trebamo i ne smijemo sramiti. "Upravo suprotno, moramo na nju biti ponosni baš kao što su ponosni drugi narodi koji su stali na kraj nacifašističkoj nemani", rekao je, upitavši kako da bude ponosan, nakon poduzetog napora dok je bio predsjednik, kad i danas živi u glavnome gradu Hrvatske u kojemu više nema ulice koja bi podsjećala na Dan njegova oslobođenja.
"To je prisilno zaboravljeni dan i nemojte mi zamjeriti što ću ovo okupljanje u Istri iskoristiti da bih Zagrepčanima čestitao Dan oslobođenja", poručio je. Po njegovim riječima mnogo je toga što se u Hrvatskoj mora nadoknaditi i ispraviti. "Dok na vrhu države ne bude postojala jasna volja da se to učini, teško će se bilo što postići", izjavio je Mesić.
Ponovio je da je nacifašizam bio zločin u ideji i u provedbi te ideje, a antifašizam je bio čist, mada ni on nije bio imun na zločine. "To je istina i tu istinu treba izreći premda ona ne umanjuje veličinu antifašističke borbe, niti slavu onih koji su u toj borbi pali ili ubijeni", rekao je.
Na skupu su govorili i načelnik marčanske općine Marijan Kostešić te predsjednik Saveza antifašističkih boraca Istarske županije Tomislav Ravnić koji su istaknuli kako je prisjećanje na taj prvi otpor fašizmu potrebnije nego ikada.
Pobuna seljaka Proštine protiv fašističkog terora - Proštinska buna, započela je početkom veljače 1921., a ugušena je 5. travnja 1921.