Obljetnica se slavi od 27. do 29. travnja, datuma kojim se obilježava dan kada je prije četrdeset godina rektor Ivan Supek potpisao odluku o osnivanju Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu, tada jedinog sveučilišta u Hrvatskoj, rekao je Zoran Bekić, ravnatelj "Srca".
U nazočnosti visokih dužnosnika tada će se dodijeliti desetak priznanja pojedincima koji su doprinijeli djelovanju "Srca".
Program obilježavanja obljetnice Bekić je najavio kao niz radnih događanja na kojima će se kroz dijalog s korisnicima i zajednicom promišljati dosadašnji rezultati "Srca" i, među ostalim, zacrtati novi iskoraci u budućem djelovanju Centra.
Bekić je podsjetio da je 1974., kada je na Prisavlju dovršena zgrada "Srca" koji je dotad djelovao u Savskoj ulici, instaliran jedan od najvećih računalnih sustava u ovom dijelu Europe. S obzirom da je ono zauzimalo veći dio jednog kata govorilo se da je zgrada sagrađena oko računala, a njime se Hrvatska pojavila na karti Europe u području informatike, dodao je.
Po njegovim riječima, proces nastanka "Srca" bio je dobar primjer strateškog pristupa, što danas u Hrvatskoj nedostaje jer, ocijenio je, strateški planovi nisu zastupljeni u dovoljnoj mjeri, a stvari vezane u e-infrastrukturu događaju se od danas do sutra.
U prva dva dana obljetničke proslave održat će se seminar "Imaš li e-portfolio?" i radionica na tu temu te rasprava o pet godina autentikacijske i autorizacijske infrastrukture znanosti i visokog obrazovanja u Hrvatskoj (AAi@EduHr), projekta u okviru kojega je obuhvaćeno više od 700 tisuća nastavnika, znanstvenika, studenata i učenika. "Srce" organizira i predavanje o 'cloud computingu', paradigmi u kojoj korisnik jednostavno koristi usluge prema svojim potrebama, a da ne treba imati stručno znanje ili kontrolu tehnološke infrastrukture.
Oba dana "Srca" će imati Dane otvorenih vrata, kada zainteresirani uz stručno vodstvo imaju priliku vidjeti kako izgleda moderni računski i podatkovni centar.
Obilježavanje 40. obljetnice započelo je u ožujku predavanjima stručnjaka koji su doprinijeli radu Centra, Borisa Sakača, savjetnika Međunarodnog olimpijskog odbora za informacijsku tehnologiju i Mladena A. Vouka, prorektora Sveučilišta u Sjevernoj Karolini, te okruglim stolom na kojemu su sudjelovali osnivači "Srca".
Među većim projektima kojima će "Srce" ostati zapamćeno u povijesti hrvatske informatike su izgradnja sustava znanstvenih informacija Hrvatske te sustava za velika sportska natjecanja, prva internetska veza Hrvatske s svijetom, registracija hrvatske nacionalne internetske domene i izgradnja hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet.