Euro je u takvim okolnostima nakratko dosegnuo 1,4715 dolara, premašivši razinu od 1,47 dolara po prvi put od prosinca 2009. Kasnije se povukao na 1,4672 dolara i bio na dnevnom dobitku od 0,2 posto. Prema jenu je euro ojačao više od jedan posto, na 120,70 jena, najvišu razinu u gotovo dva tjedna.
Jen je ujedno jedna od tek nekolicine valuta prema kojima je dolar uspio ojačati, i to za jedan posto, na 82,36 jena.
Očekuje se da će Fed potvrditi da će okončati svoj 600 milijardi dolara vrijedan program otkupa obveznica te najaviti zadržavanje rekordno niskih troškova zaduživanja tijekom duljeg razdoblja.
Tržišta će posebnu pozornost posvetiti obraćanju Fed-ova čelnika Ben Bernankea medijima po završetku dvodnevnog zasjedanja.
"Očito je da je Fed-ova monetarna politika razlog slabosti dolara. Ne dobijemo li nikakvog signala skorašnje normalizacije, pritisci na dolar će se nastaviti", ocjenjuje valutni strateg Commerzbanka u Frankfurtu Lutz Karpowitz.
Dok Fed nastavlja tiskati novac, Europska središnja banka (ECB) ovaj je mjesec po prvi put u dvije godine povisila kamatne stope i sprema se to u dogledno vrijeme ponoviti.
Britanska funta ojačala je prema dolaru nadomak najviše razine u 17 mjeseci i njome se trgovalo po 1,6582 dolara, nakon objave da je britansko gospodarstvo u prvom tromjesečju poraslo za 0,5 posto u odnosu na tromjesečje ranije.