Po podacima Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Petrol Hrvatska je primjenu novih, viših cijena na autocestama prijavio od 19. travnja, a od 23. travnja tu mogućnost koristi i OMV Hrvatska.
"Petrol je promijenio cijene goriva na autocestnim pumpama u skladu s Pravilnikom o utvrđivanju maloprodajnih cijena naftnih derivata", kažu u toj naftnoj kompaniji koja na autocestama ima šest benzinskih postaja.
Petrol za sada na svojim internet stranicama ima objavljene samo cijene koje je prijavio kod obračuna, a ne i cijene na autocestama.
Na postajama na autocestama, kako se doznaje, Petrol ima tri ili najviše sedam lipa višu cijenu nego na ostalim svojim postajama, pa tako primjerice eurosuper BS 95 na postajama na autocestama prodaju po 10,00 ili najviše 10,04 kune po litri (na ostalim postajama ima cijenu od 9,97 kuna), a eurodizel BS po najviše 9,53 kune (na ostalima 9,46 kuna).
OMV Hrvatska ima 62 benzinska servisa diljem Hrvatske, od čega 14 na autocestama na kojima svoj eurosuper BS 95 maxxmotion prodaje po dvije lipe višoj cijeni nego na ostalim svojim postajama, a dvije vrste eurodizela po sedam lipa višoj cijeni.
Naime, prema cjeniku koji je ta kompanija objavila na svojim internet stranicama, OMV eurosuper 95 BS maxxmotion na benzinskim se postajama na autocestama prodaje po cijeni od 9,99 kuna po litri (na ostalim 9,97 kuna), OMV eurodizel BS na autocestama po 9,46 kuna (na ostalim 9,39 kuna), a eurodizel BS maxxmotion na postajama na autocestama OMV prodaje po 9,53 kune (na ostalim postajama 9,46 kuna).
OMV-ov eurosuper 100 BS maxxmotion na svim benzinskim postajama te kompanije trenutno se prodaje po istoj cijeni od 10,48 kuna po litri.
Ostale naftne kompanije za sada ne koriste mogućnost slobodnog formiranja cijena na autocestama.
Što se tiče mogućnosti slobodnog formiranja maloprodajnih cijena na određenim lokacijama (autoceste, postaje na morskoj obali koje imaju mogućnost direktne opskrbe gorivom plovila), Ina je trenutno ne primjenjuje, no primjenjivanje ovakvih mogućnosti, a sukladno Pravilniku, spada u domenu poslovne odluke kompanije", kažu u Ini koja na autocestama ima 36 benzinskih postaja.
Tifon na svojim internet stranicama posebno objavljuje cijene na postajama na autocestama, ali su te cijene iste kao i na ostalim lokacijama, dok u Lukoilu Croatia kažu da u ovom trenutku ne posjeduje niti jednu benzinsku postaju na autocestama.
Naftne su kompanije mogućnost slobodnog formiranja cijena na autocestama i postajama na morskoj obali koje mogu direktno opskrbljivati plovila gorivima, osim plavog dizela, dobile s novim Pravilnikom o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata koji se primjenjuje od 4. travnja ove godine.
Za postaje izvan autocesta, naftne kompanije moraju imati cijene koje ne mogu biti više od najviše maloprodajne cijene pojedinih derivata koju svaki drugi ponedjeljak objavljuje Ministarstvo gospodarstva. Tijekom ta dva tjedna kompanije mogu imati različite cijene za isti derivat, ali ta cijena u tom razdoblju ne smije biti veća od maksimalne koju je objavilo Ministarstvo.