RIM
Papa Benedikt XVI. na katoličkoj proslavi Cvjetnice, nedjelje prije Uskrsa, vjernicima je u Rimu rekao da će svaka osoba platiti za ponos povjeruje li da će mu tehnologija dati Božju moć. Na ugodnom rimskom suncu okupilo se više od 40 tisuća ljudi koji s palminim i maslinovim grančicama obilježavaju Isusov ulazak u Jeruzalem tjedan dana prije raspeća. Papa, koji je u subotu navršio 84 godine, propovijed je ispleo oko teme čovjekova odnosa s Bogom i kako tom odnosu katkad zaprijeti tehnologija. Veliki napredak tehnologije unaprijedio je čovjekov život, rekao je Papa, ali povećale su i mogućnosti za zlo, a nedavne prirodne katastrofe podsjetnik su, ako je podsjetnik uopće potreban, da čovječanstvo nije svemoćno. Želi li čovjek s Bogom uspostaviti odnos, prvo mora "napustiti ponos i želju da postane Bogom", rekao je Papa, koji očekuje šesti Uskrs otkako je duhovni predvodnik 1,2 milijarde katolika.
TOKIO
Tvrtka TEPCO, operator havarirane nuklearne elektrane u Fukushimi objavila je u nedjelju kako ulaže velike napore u pokušaj da u predstojeća tri mjeseca razinu radijacije dovede na najniži stupanj, a očekuje i da će otkloniti probleme u postrojenju i za šest do devet mjeseci uspjeti potpuno ohladiti reaktore, izvijestili su iz uprave.
Istaknuli su kako u predstojećih tri do šest mjeseci namjeravaju u velikoj mjeri ograničiti razinu curenja radioaktivne tvari, a nakon toga planiraju prekriti reaktore, oštećene u potresu i tsunamiju 11. ožujka, prenio je France presse.
Uprava i radnici najveće nuklearne elektrane u Aziji ulažu velike napore da se što učinkovitije rashlade reaktori i potrošeno gorivo u bazenima, da se dekontaminira voda zagađena radijacijom, da se smanji ispuštanje radijacije u atmosferu i tlo te da se smanji razina radijacije na cijelome području, izvijestio je Reuters.
Predsjednik uprave TEPCO-a Tsunehisa Katsumata izjavio je kako vjeruje da bi za najviše devet mjeseci pogon trebao postati siguran te doveden u stabilno stanje, a potpredsjednik TEPCO-a kazao je kako će se tvrtka, uz pokrivanje reaktora, zajedno s vlastima angažirati i na dekontaminaciji područja ugroženih radijacijom.
Katsumata je je rekao da korporacija vrši pripreme kako bi se mogla nositi s mogućim novim velikim tsunamijem. Područje je potodila serija jakih potresa nakon katastrofalnog potresa jačine 9.0 koji je pokrenuo razorni tsunami. Međutim, dodao je Katsumata, još se ne zna koliko će na kraju iznositi troškovi stabiliziranja nuklearnog postrojenja.
ADŽDABIJA
Pripadnici snaga Moamera Gadafija raketirali su u nedjelju uporišta libijskih pobunjenika istočno od strateški važnoga grada Adždabije, a rano jutros bombardirali su opkoljenu Misratu, pri čemu je ubijeno najmanje šest osoba, prenose agencije.
Više desetaka raketa palo je u blizini zapadnog ulaza u Adždabiju. Mnogi pobunjenici pobjegli su pred napadima, no ondje je, kako tvrde očevici, ostala grupica ustanika koji su nastavili uzvraćati vatrom Gadafijevim pristalicama.
Gadafijeve snage u nedjelju su nastavile granatirati i opkoljenu Misratu, pri čemu je ubijeno najmanje šest osoba, rekao je glasnogovornik libijskih pobunjeničkih snaga za televiziju Al-Džazira. Također je rekao da je u jutrošnjem bombardiranju ranjeno 47 osoba. Misrata je jedino pobunjeničko uporište na zapadu Libije, koje su prije nekoliko tjedana od ostatka zemlje "odsjekle" Gadafijeve snaga. Vjeruje se da je od tada ondje ubijeno nekoliko stotina civila.
WASHINGTON/ZAGREB
Međunarodni monetarni fond (MMF) vjeruje da je dug Grčke neodrživ i rekao je europskim vladama i dužnosnicima europske središnje banke da Atena treba razmotriti restrukturiranje duga do iduće godine, izvijestio je u nedjelju The Wall Street Journal u svom online izdanju, citirajući izjave tri dužnosnika upoznata sa situacijom.
"MMF smatra da je stanje duga u Grčkoj neodrživo", rekao je jedan od tih dužnosnika, koji ima izravne spoznaje o tom pitanju, za Dow Jones Newswires.
"Visoki dužnosnici (MMF-a) rekli su uključenim stranama da restrukturiranje treba uskoro razmotriti", uključujući Europsku komisiju i vlade euro-zone.
Glasnogovornik MMF-a William Murray je zanijekao da je Fond preporučio restrukturiranje cijelog grčkog duga, uključujući i dio u posjedu privatnih vjerovnika. MMF je objavio da je razmotrio produljenje rasporeda otplate kredita za Atenu, što je oblik restrukturiranja.
Drugi dužnosnik je rekao da su brojni visoki dužnosnici euro-zone, uključujući i ministre financija, iznijeli slična stajališta Europskoj središnjoj banci (ECB), ali odgovor je bio da "o takvim pitanjima ne treba otvoreno raspravljati".
"ECB je apsolutno protiv bilo kakvog oblika restrukturiranja zbog zaraznih strahova. Francuska je također protiv toga", rekao je drugi dužnosnik.
Prvi dužnosnik je kazao kako MMF vjeruje da dospijeće grčkih obveznica mora biti "znatno produljeno kao minimalni prvi korak". Smanjenje glavnice koju Atena mora isplatiti svojim vjerovnicima također se može ispitati, rekao je dužnosnik.
MMF će najvjerojatnije produljiti rok otplate za oko 30 milijardi eura koje je dao Grčkoj, s tri na sedam godina kako bi se uskladio s produljenjem koje je euro-zona odobrila Grčkoj prošloga mjeseca, rekao je drugi službenik.
MMF je sklon mogućnosti prebacivanja njegova programa kreditiranja Grčke iz 'stand-by' fonda za pozajmice, koji obično ima rok otplate tri godine, u prošireni fond s rokom otplate do 10 godina. Izvršni odbor MMF-a o toj tranziciji još nije glasovao.
Prošireni fond za zajmove koristila je Argentina. Takvo reprogramiranje otplate duga zapravo je vrsta "mekog" restrukturiranja, navodi WSJ.
Ukupni je dug Grčke na kraju prošle godine iznosio oko 340 milijardi eura. Oko 80 milijardi eura drže grčke banke i fondovi, te 50 milijardi eura ECB. EU i MMF su do sada dali Grčkoj oko 50 milijardi eura, kao dio zajma za sanaciju od 110 milijardi eura.