Napominju kako je to, po njihovim saznanjima, predložila radna skupina pri Ministarstvu pravosuđa, nadležna za izradu novog zakona o pučkom pravobranitelju.
U prilogu su engleski izvornik i hrvatski prijevod pisma od 13. travnja koje je, kako se navodi, dano na uvid i predsjednici hrvatske Vlade Jadranki Kosor.
Među ostalim, u pismu stoji da će "ova strukturalna promjena dovesti do slabijeg razumijevanja anti-diskriminacije i rada na ravnopravnosti na nacionalnoj razini, u konačnici potkopati nedavni napredak Hrvatske i omesti primjenu europske pravne stečevine".
Europarlamentarci navode da su dobili informaciju da hrvatska Vlada planira zatvoriti Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova te da je, prema njihovim saznanjima, to predložila radna skupina pri Ministarstvu pravosuđa, mjerodavna za izradu Zakona o pučkom pravobranitelju, po kojemu bi pak različita posebna pravobraniteljstva bila ujedinjena pod postojećim Pučkim pravobraniteljem.
Ističu da je Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, koji je usko povezan s napretkom iz poglavlja 19 pregovora o pristupanju, bio središnje tijelo garancije da Republika Hrvatska prihvaća europske pravne stečevine na području ravnopravnosti i anti-diskriminacije kako spolne tako i seksualne orijentacije.
U pismu europarlamentarci navode da su doznali da je taj zakonski prijedlog u Hrvatskome saboru u proceduri hitnog postupka. Uvjereni su da će povjerenik Fuele uvažiti njihovu zabrinutost te o njoj izvijestiti mjerodavna hrvatska tijela prije nego odluka bude donesena.
Navode da su kopije pisma dostavljene i potpredsjednici Europske komisije Viviane Reding, glavnom hrvatskom pregovaraču Vladimiru Drobnjaku, veleposlaniku Paulu Vandorenu, voditelju delegacije EU u Republici Hrvatskoj te pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Gordani Lukač Koritnik.