"Vlada je, na čelu s jednom ženom, odlučila uštedjeti na račun borbe za ženska prava, pa stoga ukida pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova, ali ostavlja na desetke neshvatljivih i preskupih Vladinih agencija. Ili je možda problem upravo u tome da je pravobraniteljica neovisno tijelo, a ovo je Vlada koja vodi držati sve konce u rukama", stoji u priopćenju ženskih sindikalnih grupa.
U Ministarstvu pravosuđa danas nisu željeli otkriti je li točno da se namjerava ukinuti institut pravobraniteljica za ravnopravnost spolova te za osobe s invaliditetom. Kažu da je tekst prijedloga za izmjenu Zakona o Pučkom pravobranitelju za sada interni i u proceduri rasprave unutar radne skupine, a da će javnosti biti predstavljen kroz javnu raspravu i na internet stranicama ministarstva.
Ženske sindikalne grupe kažu da godinama svjedoče aktivnom i djelotvornom radu Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, te bitnim poboljšanjima u pravima žena na radu i u društvu.
Podsjećaju da su s pravobraniteljicom Gordanom Lukač Koritnik provele brojne akcije i istraživanja te surađivale na različitim slučajevima diskriminacije, osobito žena koje rade na određeno vrijeme i trudnica.
Smatraju da je puno razloga zašto se protive ukidanju instituta pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a "najmanje dva milijuna i tristo tisuća razloga". Mišljenja su da bi se dosegnuta razina prava žena pogoršala "stavljanjem pod zajednički kaput pučkog pravobranitelja" te da treba spriječiti navedene zakonske izmjene.
Upozoravaju i da se zakonske izmjene događaju u razdoblju kada su prava žena - polovice glasača na izborima - dodatno ugrožena teškim ekonomskim prilikama.
Neshvatljiva im je, kako kažu, lakoća kojom pravosudni birokrati, u tišini i skrovitosti svojih ureda, kroje i brišu temeljne demokratske institute, bez da su omogućili sudjelovanje zainteresirane javnosti – barem civilnog sektora i stručnjaka.
U ministarstvu, pak, tvrde da u radnoj skupini za izmjenu Zakona o pučkom pravobranitelju, uz njihove predstavnike, sudjeluju i predstavnici nevladinih udruga, vladinog Ureda za zaštitu ljudskih prava, Ministarstva uprave, Ureda pučkog pravobranitelja i zagrebačkog Pravnog fakulteta.
Institut pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je, kao neovisno tijelo za suzbijanje diskriminacije u području ravnopravnosti spolova, uveden 2003., a pravobraniteljica za osobe s invaliditetom 2008. Na toj je dužnosti Anka Slošnjak.