Pošto su aktivistice Ženske mreže vladi predale zahtjev za očuvanje tih ureda, koordinatorica Autonomne ženske kuće Zagreb Neva Tolle izjavila je kako su se sva tri pravobraniteljstva tijekom dugogodišnjeg rada pokazala korisnima za građane te da nema razloga za njihovo pripajanje pučkom pravobranitelju koji se nikada u svojemu radu nije bavio problemima žena, invalida ili zlostavljane djece.
"Zahtijevamo da se prijedlog povuče iz hitne procedure te očekujemo da posebna pravobraniteljstva ostanu i nakon javne rasprave kao institucije gdje će najranjivije grupacije društva moći tražiti potporu i pomoć u situacijama kad je to potrebno", rekla je Tolle.
Podsjetila je kako je prije njihova osnivanja održana široka javna rasprava stručne i zainteresirane javnosti koja je, pak, izostala sada kada se te urede želi ukinuti.
"Radi se o skrovitom poigravanju s 52 posto stanovnika Hrvatske, sa ženama koje su tek počele ostvarivati nešto viši razinu", rekla je Jasna Petrović iz Ženske sekcije SSSH i dodala da su prije nekoliko mjeseci tražili da ojača Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u sklopu poglavlja 19., a sada bi ga u sklopu poglavlja 23. ukinuli. "Tko se tu igra i s kim?" upitala je Jasna Petrović.
Najavila je da će se ženske sindikalne grupe boriti da takav zakon nikako ne prođe jer se njime, kako je istaknula, želi ukinuti i ono malo zaštite žena, i to u situaciji kad je radna aktivnost žena samo 40 posto, kad velika većina žena radi na određeno vrijeme ili je nezaposlena.
Rada Borić sa Ženskih studija kaže kako se ukidanjem posebnih pravobraniteljstava njihov novac za rad namjerava preliti pučkom pravobranitelju, no on fizički i na bilo koji drugi način ne bi mogao obavljati sve specifične poslove tih triju pravobraniteljstva.
"Predlažemo da se bolje provjere neke agencije koje su nikle kao gljive poslije kiše, za koje ne znamo što rade i koji su im resursi. Doista je tragično da su u zemlji koja želi ući u EU i gdje se govori da nema demokracije bez žena i bez brige o ljudskim pravima svih drugih odjednom prve na udaru institucije koji se bave ljudskim pravima", zaključila je Rada Borić.