FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

PBZ analize: "Nastavi niz: -6 posto...-1,2 posto...+1,4 posto?"

Autor: nbrc
ZAGREB, 4. travnja 2011. (Hina) - Analitičari Privredne banke Zagreb (PBZ) za sada ostaju pri svojoj ocjeni da će ova godina rezultirati blagim rastom BDP-a od 1,4 posto, ali i napominju kako je velika vjerojatnost novog pada BDP-a u prvom kvartalu ove godine, a nastave li se negativna kretanja gospodarskih pokazatelja velika je vjerojatnost i korekcije procjene za 2011. na dolje.

U najnovijim PBZ Tjednim analizama u tekstu pod naslovom "Nastavi niz: -6 posto...-1,2 posto...+1,4 posto?", Ivana Jović se osvrće na prošlotjedno priopćenje Državnog zavoda za statistiku (DZS) koji je blago korigirao prvu procjenu pada BDP-a u četvrtom kvartalu prošle godine sa -0,7 posto na -0,6 posto, što je uz reviziju stopa u prvoj polovici godine i trećem kvartalu, smanjilo ukupnu godišnju stopu pada u 2010. sa -1,4 posto na -1,2 posto.

S obzirom da je pad BDP-a u 2010. uglavnom u skladu s našom ocjenom (-1,5 posto) te da trenutno raspolažemo s vrlo malo visokofrekventnih pokazatelja za 2011. godinu, za sada ostajemo pri ocjeni da će tekuća godina rezultirati blagim rastom BDP-a od 1,4 posto, navodi Jović.

"Uz napomenu da je raspoloživo relativno malo novih pokazatelja moramo naglasiti da nam raspoloživi podaci ne ulijevaju optimizam i trenutno nam se čini da se gospodarski rast u Hrvatskoj izgubio negdje na putu prema putu izlaska iz krize", ističe analitičarka PBZ-a.

Pritom navodi da je industrijska proizvodnja u prva dva mjeseca ove godine zabilježila pad od 5,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani (a tada je zabilježen rast industrijske proizvodnje od 0,8 posto).

Takvo kretanje, ističe Ivana Jović, potvrđuje naše mišljenje da oporavak inozemne potražnje ne može povući ukupnu industriju s obzirom na malu orijentiranost izvozu (nekoliko svijetlih primjera jednostavno nije dosta da povuče kompletan prerađivački sektor) i činjenicu da je tijekom krize vjerojatno došlo i do gubitka dijela izvoznog tržišta koje se preorijentiralo na cijenom ili kvalitetom konkurentnije proizvođače.

Istovremeno, domaća potražnja i dalje je potisnuta o čemu svjedoči kretanje prometa u trgovini na malo koja "praktički grebe po dnu" (siječanj 2011. +0,2 posto u odnosu na siječanj 2010., ali -9,2 posto i -21,9 posto u odnosu na siječanj 2009. odnosno 2008. godine).

Najveći utjecaj na domaću potražnju zasigurno imaju kretanja na tržištu rada, a čiji značajniji oporavak (izuzev sezonskih lomova) ne očekujemo tijekom ove godine, što samo po sebi prejudicira i spor i nestabilan oporavak domaće potražnje, ističe Jović.

Podsjeća i da je indeks građevinskih radova u siječnju zabilježio daljnji pad od 8,3 posto na godišnjoj razini, a nastavljeno je i smanjivanje izdanih odobrenja za građenje, što ukazuje da će 2011. za građevinsku aktivnost i dalje biti najblaže rečeno izazovna godina.

"Sve u svemu velika vjerojatnost novog pada BDP-a u prvom kvartalu 2011. Trenutno je dakle vrlo malo razloga za optimizam, a nastave li se opisana kretanja u narednim mjesecima, velika je vjerojatnost korekcije procjena za 2011. godinu na dolje", naglašava Jović.

"S obzirom da se Hrvatska iz krize izvlači daleko sporije i nestabilnije od drugih usporedivih zemalja ostaje nam nada će ova turbulentana vremena iskoristiti za provođenje zadnjih 15-ak godina uporno odgađanih strukturnih reformi, iako smo svjesni da je predizborna godina unaprijed izgubljena bitka…treća u nizu od početka krize", zaključuje analitičarka PBZ-a.

(Hina) xbn ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙