RAMALAH - Hrvatska premijerka Jadranka Kosor s palestinskim je predsjednikom Mahmudom Abasom u četvrtak u Ramalahu razgovarala o bilateralnim odnosima te mirovnom procesu i pomirenju, izjavio je palestinski čelnik, ocijenivši sastanak plodonosnim. Abas je pozdravio najavu hrvatske premijerke, izrečenu nakon ranijeg sastanaka s palestinskim premijerom Salamom Fajedom, da će Hrvatska uskoro imenovati nerezidentnog predstavnika za Palestinsku samoupravu i tako s njome formalizirati odnose. Na pitanje kada će Palestinska samouprava poslati veleposlanika u Zagreb, Abas je odgovorio da bi se to moglo dogoditi u bilo kojem trenutku. "Kada sve dogovorimo bit ćemo počašćeni da pošaljemo palestinskog veleposlanika u Hrvatsku", kazao je. Premijerka Kosor je nakon sastanka s Abasom posjetila rehabilitacijski centar za žrtve mina u Ramalahu te pozvala jednu mladu palestinsku obitelj da dođe na rehabilitaciju u Hrvatsku.
JERUZALEM - Hrvatsko-izraelski gospodarski forum u četvrtak je u Tel Avivu okupio stotinjak poslovnih ljudi, a očekuju se, kako je kazala hrvatska premijerka Jadranka Kosor i konkretni poslovi. Prema riječima predsjednice hrvatske vlade, koja od srijede boravi u službenom posjetu Izraelu, velike mogućnosti suradnje nalaze se u području turizma, posebice zdravstvenog turizma. Gospodarski odnosi bili su u središtu svih razgovora koje je premijerka Kosor vodila u Izraelu i na području Palestinske samouprave. Prema riječima predsjednika Hrvatske gospodarske komore Nadana Vidoševića, Hrvatska „očekuje određene konkretne poslove, a posebno smo puno pažnje uložili i više od pola godine radimo na afirmiranju lječilišnog turizma“. U Izraelu su i predstavnici dvaju toplica Daruvarskih toplica i Biokovke, koji će razgovarati s izraelskim partnerima. "Ono što je meni posebno interesantno je pokušati animirati izraelske investitore za greenfield investicije koje su Hrvatskoj nedostajale posljednjih godina“, dodao je Vidošević. "Mi imamo povijesno dobro iskustvo jer krajem 19., početkom 20. stoljeća je nastanak mnogih velikih hrvatskih industrija današnjice vezan upravo za židovski kapital i Židove koji su živjeli na području Hrvatske, pa zašto tu priču ne ponoviti u doista prijateljskim odnosima dviju zemalja“, zaključio je Vidošević. Hrvatska i Izrael mogli bi surađivati i na području obrane, o čemu u četvrtak u Tel Avivu razgovaraju hrvatski ministar obrane Davor Božinović i njegov izraelski kolega Ehud Barak.
BEOGRAD - Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor u petak će sastati sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem i slovenskim premijerom Borutom Pahorom na neformalnom trilateralnom sastanku u srbijanskom gradu Smederevu, u vili "Zlatni breg", a teme susreta bit će međusobna suradnja na gospodarskom i političkom planu kao i europski integracijski procesi. To će biti njihov drugi sastanak, nakon što je prvi neformalni sastanak dužnosnika triju država održan početkom ožujka 2010. godine u slovenskom gradu Ptuju. Teme o kojima će premijerka Hrvatske razgovarati sa srbijanskim predsjednikom i slovenskim premijerom bit će, kako se očekuje, gospodarska i politička suradnja u regiji te proces približavanja europskim integracijama, doznaje Hina od izvora bliskog uredu srbijanskog predsjednika. Također se, po riječima tog izvora, očekuje da bi u razgovorima moglo biti riječi o granicama, optužnicama te donatorskoj konferenciji za izbjegle. Po pisanju slovenskih medija u srijedu, jedna od tema trilateralnog razgovora mogla bi biti i suradnja na području vojne industrije.
ZAGREB - Zamjenik šefa Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paolo Berizzi potvrdio je da Europska komisija i ove godine "za svaki slučaj" priprema izvješće o napretku Hrvatske, a ukoliko Hrvatska završi pristupne pregovore do lipnja da će se pripremiti drugi dokument, objavila je u četvrtak Hrvatska televizija. Berizzi je rekao kako bi izvješće koje se priprema "za svaki slučaj" trebalo biti gotovo do sredine listopada. "Ako pregovori završe prije toga roka moramo pripremiti neku drugu vrstu dokumenta", rekao je Berizzi, objavljeno je u središnjem Dnevniku HTV-a. "U svakom slučaju, Komisija će to uzeti u obzir. Moramo ga sada početi pripremati. Ne možemo do tada čekati", dodao je. Berizzi je također kazao da priprema novog izvješća o napretku ne znači da Hrvatska neće završiti pregovore do lipnja, ali da je moguće da se to dogodi i kasnije. "Vrata nikako nisu zatvorena za lipanj. Ako ne bude lipanj, bit će mjeseci nakon lipnja. Sve je moguće", rekao je Berizzi.
MOSTAR - Dosadašnja predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto i petorica ministara iz reda HDZ-a BiH ustvrdili su u četvrtak kako neće predati mandat dužnosnicima iz skupine stranaka okupljenih oko SDP-a, za koje smatraju da su izabrani na nezakonit način. Krišto je držeći predavanje na političkoj akademiji HDZ-a BiH u Mostaru istaknula kako se još uvijek smatra predsjednicom Federacije te kako se "nisu stekli uvjeti u kojima bi na legalan način mogla predati svoj mandat nasljedniku". "Teško je donijeti bilo kakve odluke u pravnom kaosu u kojem se nalazimo i ovaj problem trebaju riješiti oni koji su svojim odlukama kreirali stanje u kojem se sada nalazimo", rekla je Krišto pozivajući Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH (OHR) da razriješi pravni kaos. Visoki predstavnik Valentin Inzko u srijedu je, nakon zasjedanja upravnoga odbora Vijeća za provedbu mira u BiH, istaknuo kako se do daljnjega smatra legalna vlast koju je izabrao SDP dok se ne preispita suspenzija odluke Središnjeg izbornog povjerenstva koje je pak osporilo zakonitost ustroja SDP-ove izvršne vlasti. Pri tome je Krišto ustvrdila da su u Federaciji na snazi dvostruka pravila u pogledu poštivanja ustava i zakona. "Dok se od jednih (dva HDZ-a) traži da izričito poštuju ustav i zakone, drugima (SDP BiH) se dopušta da iste te akte krše, a da pri svemu tome još ostaju nekažnjeni", kaže Krišto. U četvrtak je i pet federalnih ministara iz dva HDZ-a zajednički priopćilo kako neće predati dužnost ministrima u novoj vladi koju smatraju nelegalnom. "Nijedan od hrvatskih ministara nije izvršio primopredaju dužnosti, već smo mi svoje mandate stavili na raspolaganje visokom predstavniku. Ni ja ni itko od hrvatskih ministara neće izvršiti primopredaju dužnosti", priopćio je zamjenik predsjednika vlade i ministar financija Federecije BiH Vjekoslav Bevanda. Bevandi su se pridružili ministri turizma Nevenko Herceg, ministar poljoprivrede Damir Ljubić, ministar pravosuđa Feliks Vidović i ministar socijalne skrbi Perica Jelečević.
SPLIT - Bivši predsjednik HSLS-a Dražen Budiša izjavio je u četvrtak u Splitu da je zabrinut stanjem u BiH i da se Federacija BiH "pretvara u bošnjački entitet". "Situaciju u BiH ocjenjujem zabrinjavajućom, ali pozitivna je činjenica da su predsjednik hrvatske države, Vlada RH i oporbene stranke skupa s dominantnim hrvatskim političkim snagama u BiH postigli konsenzus u ocjeni da je položaj hrvatskog naroda u BiH neravnopravan u odnosu na druga dva konstitutivna naroda", rekao je Budiša, koji je nedavno najavio povratak u politiku i kandidaturu za saborskog zastupnika na sljedećim parlamentarnim izborima. Po njegovim riječima, konstituiranje tijela vlasti Federacije BiH "bez HDZ-a, uz potporu stranaka koje imaju vrlo mali izborni rejting u hrvatskome biračkom tijelu, pokazuje da se Federacija BiH stvarno pretvara u bošnjački entitet". "Na to hrvatska politika u cijelosti treba reagirati jer Hrvati imaju dvije države – jedna je Republika Hrvatska, druga je BiH, u kojoj trebaju dijeliti suverenitet s druga dva konstitutivna naroda", istaknuo je Budiša. On je ipak optimističan kad je riječ o stanju u BiH i popravljanju položaja Hrvata zato što danas "vodeći ljudi hrvatske politike i u Hrvatskoj i u BiH o tome imaju podudarno stajalište". Budiša je naglasio da se na sadašnjoj osnovi BiH ne može razvijati. "Naš interes jest opstanak države BiH, ali se ne može platiti cijena njezina opstanka niti ona ima perspektivu ako ta cijena bude svođenje hrvatskog naroda na status nacionalne manjine", upozorio je Budiša.
ZAGREB - Predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Željko Jovanović i predsjednik Odbora za međuparlamentarnu suradnju Milorad Pupovac odvojeno su se sastali u četvrtak s izaslanstvom Kluba zastupnika CDU/CSU-a njemačkog Bundestaga, priopćila je saborska Služba za odnose s javnošću. Jovanović je predstavio izaslanstvu rad Vijeća naglasivši važnost borbe protiv korupcije za unapređenje kvalitete života u Hrvatskoj. Dodao je da ga iznimno veseli gotovo jednoglasno usvajanje izvješća Vijeća na prošloj sjednici Hrvatskoga sabora što dokazuje snažnu političku volju za rješavanje ovog problema. Jovanović je istaknuo da je učinjen izniman napredak u uspostavljanju dobrog zakonodavnog okvira i institucionalne mreže koja pokriva ovo područje. Segment u kojem bi željeli vidjet daljnji napredak sigurno je povećanje broja pravomoćnih sudskih presuda, iako je i na tom području zabilježen napredak, kazao je. U razgovorima koje je Pupovac održao s izaslanstvom Kluba zastupnika CDU/CSU-a njemačkog Bundestaga glavna tema bilo je Poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna prava. Pupovac je upoznao goste s razvojem prava nacionalnih manjina u RH te se osvrnuo na preostala pitanja koje je potrebno riješiti. Naglasio je da je nemoguće riješiti sva pitanja i pojedinačne slučajeve do završetka pregovora, već je potrebno donijeti zakonska rješenja koja će omogućiti kvalitetno rješavanje ovih pitanja u sljedećem razdoblju. U tom kontekstu izdvojio je dovršetak stambenog zbrinjavanja, osiguravanje uvjeta za život povratnicima te pitanje statusa civilnih žrtava rata. Odgovarajući na pitanje članova izaslanstva o procesuiranju ratnih zločina, istaknuo je da je i na tom području vidljiv napredak, posebice u okviru suradnje sa susjednim državama.
WASHINGTON - Libijski vođa Moamer Gadafi nije blizu vojnog sloma iako su koalicijski napadi ozbiljno oslabili njegovu vojnu moć, rekao je u četvrtak u američkom Kongresu načelnik Združenog stožera američke vojske admiral Mike Mullen. "Zapravo smo nanijeli dosta veliku štetu njegovim vojnim sposobnostima... Njegove ukupne vojne kapacitete smanjili smo za 20 do 25 posto", rekao je kongresnicima Mullen. "No, to ne znači da je on pred vojnim slomom - to nije tako", dodao je. Uz admirala Mullena, na oštra pitanja kongresnika, nezadovoljnih zbog toga što nisu bili dovoljno konzultirani prije američkog ulaska u vojnu operaciju u Libiji, odgovarao je i ministar obrane Robert Gates, naglasivši kako svrgavanje Moamera Gadafija nije cilj vojne akcije koju je odobrio UN. "Rušenje (Gadafijevog) režima, koliko god ono u konačnici bili dobrodošlo, nije dio vojne misije", rekao je Gates. "Ja vjerujem da će odlazak pukovnika Gadafija s vremenom doći zbog političkih i gospodarskih mjera i da će ga na to primorati vlastiti narod", napomenuo je Gates koji nije želio komentirati ni medijske napise da američki obavještajci u Libiji prikupljaju podatke za zračne napade ni ikakve aktivnosti CIA-e.
TRIPOLI - Libijski vođa Moamer Gadafi upozorio je u četvrtak Zapad da je zračnim napadima na njegovu zemlju pokrenuo rat između kršćana i muslimana koji bi mogao izmaknuti kontroli. "Ako zapadne sile nastave napade, svijet će biti uvučen u pravi križarski rat. Počele su nešto opasno što se ne može nadzirati i izmaknut će im kontroli", piše u Gadafijevoj poruci pročitanoj na televiziji. "Vođe koji su donijeli odluku o križarskom ratu između kršćana i muslimana na Mediteranu i koji su pobili mnogobrojne civile u Libiji zaluđeni su vlašću i žele nametnuti zakon jačega", stoji u poruci. Gadafi je također poručio da su zapadni čelnici tom intervencijom uništili zajedničke interese svojih zemalja i libijskog naroda. Pukovnik Gadafi početkom sukoba redovito se pojavljivao na televiziji, ali se posljednjih dana više ne viđa u javnosti.
TRIPOLI - Libijski čelnik Moamer Gadafi u zemlji će "ostati do kraja" kako bi je vodio do pobjede protiv njenih neprijatelja, rekao je glasnogovornik vlade u četvrtak. Glasnogovornik je, nakon što je bivši libijski ministar vanjskih poslova Musa Kusa u srijedu prebjegao u London, rekao da su zračni napadi zapadnih snaga na Libiju samo ujedinili njeno čelništvo protiv neprijatelja. "Ako je ova agresija išta postigla onda je samo okupila narod oko čelnika i jedinstva naroda", rekao je Musa Ibrahim u Tripoliju. "Posebice sada kada jasno vide neprijatelja". "Budite uvjereni, svi smo još ovdje. Ostat ćemo ovdje do kraja. Ovo je naša zemlja. Snažni smo na svakoj fronti", odgovorio je Musa Ibrahim na pitanje jesu li Gadafi i njegovi sinovi još uvijek u zemlji. "Ne oslanjamo se na pojedince u vođenju borbe. Ovo je borba cijele nacije. Ne ovisi o pojedincima ili dužnosnicima", dodao je Ibrahim.
ZAGREB - Bijeg u Veliku Britaniju libijskog ministra vanjskih poslova Muse Kuse "težak je udarac" za Moamera Gadafija i pokazuje kako njegovi najbliži suradnici više nemaju povjerenja u njegov režim, ocijenio je u četvrtak glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Tommy Vietor, dok je libijska vlada potvrdila informaciju da je Kusa prebjegao, nastojeći joj umanjiti važnost, javile su agencije. "Musa Kusa bio je jedan od suradnika kojem je Gadafi najviše vjerovao", stoji u Vietorovoj pisanoj izjavi, u kojoj napominje kako bi bivši ministar "mogao biti od goleme pomoći u otkrivanju važnih informacija o Gadafijevu stanju duha i njegovoj vojnoj strategiji". Bijeg Muse Kuse "pokazuje i to da Gadafijevo okruženje shvaća da njegov režim propada... Ljudi kojima je okružen moraju odlučiti hoće li ostati uz režim koji je izgubio svaki legitimitet i za to snositi posljedice, ili prijeći na dobru stranu povijesti", kazao je Vietor. "Odluka Muse Kuse pokazuje čemu su skloni u Tripoliju", zaključio je. Glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim potvrdio je da je Kusa u srijedu navečer prebjegao. Musa Kusa (59) od 1994. do 2009. bio je načelnik svih libijskih obavještajnih službi i smatralo ga se jednim od potpornih stupova libijskog režima, bliskim Gadafijevim pouzdanikom. Prebjegao je u Veliku Britaniju i u srijedu navečer objavio kako odstupa s položaja libijskog ministra vanjskih poslova.
LONDON - Vjeruje se da je u okršajima pristaša i protivnika libijskog vođe Moamera Gadafija dosad poginulo oko 1000 ljudi, priopćila je u četvrtak britanska vlada u izvješću o humanitarnom stanju u toj zemlji. "Iako nema službene potvrde o broju poginulih, nekoliko je izvora potvrdilo da je do sada u sukobima u Libiji poginulo oko 1000 ljudi, a još mnogo više je ranjeno", stoji u izvješću Foreign Officea. Foreign Office također dodaje da je "zgranut izvješćima o teškim kršenjima ljudskih prava, poput mučenja, izvansudskih likvidacija, ilegalnih uhićenja i uskraćivanja medicinske i humanitarne pomoći". U izvješću se upozorava i na "brutalnost prema civilima koji su žrtve nesmiljenog bombardiranja progadafijevih snaga u gradovima i mjestima gdje su buknule pobune". Vatikan je, međutim, upozorio da civili pogibaju i u savezničkim akcijama protiv Gadafija. Pozivajući se na pouzdan izvor, Vatikan je upozorio da je u savezničkom bombardiranju Tripolija u četvrtak poginulo najmanje 40 civila.
LONDON - Škotske su vlasti u četvrtak objavile da žele ispitati libijskog ministra vanjskih poslova Musu Kusu zbog rušenja zrakoplova Pan Ama iznad Lockerbija 1988. Iz službenog se priopćenja doznaje da škotski tužitelji žele ispitati Musu Kusu u vezi s Lockerbijem. "Istraga o Lockerbiju je i dalje otvorena i mi ćemo je nastaviti u svim smjerovima", stoji u priopćenju. Musa, bivši obavještajac, prebjegao je u Veliku Britaniju u srijedu. U eksploziji zrakoplova Pan Ama poginulo je 259 putnika, većinom Amerikanaca, i 11 ljudi na zemlji.
ZAGREB - Bez suglasja o stvarnom broju žrtava, uzrocima i kronologiji ratova na prostoru bivše Jugoslavije neće biti stvarnog pomirenja u regiji, zaključili su u četvrtak u Zagrebu predstavljači knjige o demografskim gubicima u ratovima koji su se vodili od 1991.-1999. na tom prostoru. Knjigu "Rat u brojkama: demografski gubici u ratovima na teritoriju bivše Jugoslavije 1991-1999" priredila je stalna demografkinja ICTY-ja Ewa Tabeau, a sadrži izvještaje stručnih svjedoka Tribunala koji su se kao dokazi koristili u brojnim suđenjima pred ICTY-jem. "Istiniti podaci pridonose da se činjenice ne politiziraju, a krive brojke vode stvaranju mitova", rekao je norveški veleposlanik u Hrvatskoj Ofstad Henrik na predstavljanju knjige na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. "Najvažnije je pomirenje, a prije pomirenja moramo znati istinu", rekao je Henrik govoreći o knjizi koja najvećim dijelom obrađuje podatke o ratnim gubicima u BiH. Demografi ICTY-ja su, koristeći se brojnim izvorima i složenom statističkom metodologijom, u siječnju 2010. utvrdili broj od 104.732 žrtve, što se smatra konačnom procjenom broja poginulih u ratu u BiH. Predsjednica srbijanskog Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko smatra da srbijanska politička i intelektualna elita negira realnost i pridonosi "cementiranju" Miloševićeve teze da Srbija nije sudjelovala u ratu, te da se bivša Jugoslavija raspala zbog secesionističkih težnji Hrvatske i Slovenije.
ČERNOBIL - Ukrajinske vlasti objavile su u četvrtak kako za izgradnju novog sarkofaga oko uništene nuklearne centrale u Černobilu nedostaje oko 600 milijuna eura od potrebnih 1,5 milijarda. "Svi su radovi procijenjeni na 1,54 milijarde eura, od kojih 990 samo za sarkofag", rekao je ravnatelj zone izolacije Volodimir Holoha. Objasnio je kako se preostali troškovi odnose na pripremne radove, dekontaminaciju pogona i instalaciju sustava nuklearne sigurnosti. "Donacije od 940 milijuna eura već su prikupljene u Fond za Černobil pa nedostaje još oko 600 milijuna eura", dodao je Holoha, napominjući kako je u dosadašnje radove već uloženo oko 600 milijuna eura. Sadašnji sarkofag, izgrađen hitno nakon havarije 1986., "mogao bi izdržati još 15 godina", kada će biti dovršeni radovi na konsolidaciji, ustvrdio je Holoha, koji je ocijenio da je ekološko stanje u tom području "stabilno" te da zbog njega "ne treba strahovati".
MADRID - Princ Charles i španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero dogovorili su se u četvrtak da će pokušati ukloniti neslogu između dviju zemalja, aludirajući na teritorijalni spor u vezi s Gibraltarom. Nasljednik britanske krune sastao se sa Zapaterom u sklopu trodnevnog službenog posjeta Španjolskoj. Obojica su izrazila spremnost za nastavak političkih napora za pronalaženje rješenja problema u duhu suradnje, prema priopćenju španjolske vlade. Time je Madrid govorio o glavnoj temi napetosti dviju zemalja, teritorijalnom sporu oko britanske enklave Gibraltar, na jugu poluotoka. Tijekom službene večere u srijedu, princ nasljednik Felipe je zaželio da vlasti dviju zemalja ostvare napredak prema rješenju tog povijesnog bilateralnog spora. Gibraltar je Španjolska 1713. prepustila Engleskoj prema sporazumu iz Utrechta kojim je okončan rat za španjolsko naslijeđe. Španjolska nikada nije prestala polagati pravo na Gibraltar. Blizu tri stoljeća taj teritorij je izvor napetosti između dviju zemalja.
SARAJEVO - Gradonačelniku Vukovara Željku Sabu u četvrtak je u Sarajevu uručena odluka sarajevskog gradskog vijeća o uspostavi suradnje između dva grada stradalnika. Odluku donesenu ovog tjedna vukovarskom je gradonačelniku uručio njegov sarajevski kolega Alija Behmen, a Sabo je ovom prigodom podsjetio kako su vukovarske gradske vlasti zdušno prihvatile njegovu inicijativu za uspostavu suradnje sa Sarajevom. Sabo je najavio kako če u predstojećem razdoblju biti potpisana i povelja o prijateljstvu dva grada. "Time ćemo biti u mogućnosti uraditi i zajedničke projekte u čijoj će nas realizaciju sigurno podržati i Europska komisija kroz IPA projekte", kazao je Sabo. Gradonačelnik Sarajeva Behmen istaknuo je kako njegov grad i Vukovar povezuje to što su tijekom proteklih ratova postali simbolima otpora no i to što su u tom razdoblju pretrpjeli opsadu i užasna razaranja. Behmen je kazao kako će gradskom vijeću Sarajeva u svibnju predložiti usvajanje posebnog sporazuma o suradnji s Vukovarom u području infrastrukture, gospodarstva, unanosti i kulture. Najavio je i to kako će Sarajevo predložiti primanje Vukovara u članstvo svjetske udruge gradova nositelja poruke mira.
PRIŠTINA - Skupština Kosova u četvrtak je nakon žustre rasprave, bez glasova oporbe, usvojila Zakon o proračunu Kosova za 2011. godinu, a zbog najavljene privatizacije kosovskog Telecoma istodobno je pred zgradom Skupštine izbio sukob policije i članova sindikata ove tvrtke. Zakon o proračunu Kosova usvojen je većinom glasova, unatoč ozbiljnom protivljenju oporbe, posebice zbog amandmana koji obuhvaća i privatizaciju kosovskog Telecoma. Ovim proračunom je predviđeno povećanje plaća od 30 do 50 posto za neke kategorije zaposlenih na Kosovu. Protiv takvih povećanja bio je Međunarodni monetarni fond i šef međunarodnog civilnog ureda na Kosovu Piter Feith. Proračun Kosova za ovu godinu iznosi milijardu i 434 milijuna eura i za 19,3 posto je veći od proračuna za 2010. godinu. Dilema, međutim, ostaje tko će nakon usvajanja proračuna potpisati ovaj važan dokument s obzirom da je Kosovo nakon odluke ustavnog suda ostalo bez predsjednika zemlje. Nakon usvajanja proračuna, kojim je predviđena i privatizacija najprofitabilnije tvrtke na Kosovu -Telecoma Kosova, članovi sindikata ove tvrtke prosvjedovali su protiv prodaje tvrtke i nasilno razbili vrata kosovskog parlamenta pokušavajući ući. Njihov su ulazak spriječile policijske snage koje su uporabile suzavac, nakon čega su u pomoć stigli pripadnici specijalne policijske postrojbe.
BERLIN - Njemačka je policija u četvrtak priopćila da je u blizini stadiona u Dortmundu pronašla tri eksplozivne naprave koje, međutim, nisu predstavljale "ozbiljnu prijetnju". Po prvim informacijama, naprave su pronađene u posljednja u blizini Westfalenstadiona, najvećeg u zemlji, koji prima čak 80.000 posjetitelja, ali, kako se navodi u izvješću njemačke kriminalističke policije (BKA), "te bombe nisu predstavljale ozbiljnu prijetnju stanovništvu". BKA, sumnjajući na pokušaj iznude, uhitila je u Koelnu jednog 25-godišnjaka. Priznao je da je u veljači uspostavio kontakt s njemačkim veleposlanstvom u Islamabadu, tvrdeći da ima informacije da se u Njemačkoj pripremaju dva napada.
TOKIO - Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u četvrtak je u Tokiju predložio sastanak predstavnika skupine G20 u svibnju o određivanju novih globalnih sigurnosnih standarda nakon krize nastale oštećenjem japanske nuklearne elektrane u potresu i tsunamiju. Sarkozy, prvi strani čelnik koji je posjetio Japan od katastrofe 11. ožujka, rekao je da incident ne bi trebao dovesti u pitanje nastojanje da se unaprijedi iskorištavanje nuklearne energije, nego postaviti pitanje međunarodnih normi koje osiguravaju da ta industrija ostane sigurna. "Problem je više u uspostavljanju sigurnosnih normi nego u izboru nuklearne energije za koju sada nema alternative", rekao je na konferenciji za tisak s japanskim premijerom Naoto Kanom u Tokiju. "Moramo riješiti anomaliju da nema međunarodnih sigurnosnih standarda u nuklearnim pitanjima. Mi želimo međunarodne standarde jer je svijet veliko selo, a ono što se događa u Japanu može imati posljedice drugdje", rekao je. Sarkozy je naglasio da će Francuska zatražiti da se tijela nadležna za nuklearnu sigurnost članica skupine G20 sastanu u svibnju u Parizu kako bi se pripremili za skup Međunarodne agenciju za atomsku energiju (IAEA) mjesec poslije. Kan je podržao francuski prijedlog za preispitivanje globalnih normi, rekavši da je dužnost Japana da iscrpno "sa svijetom podijeli svoje iskustvo kako bi se izbjegle slične katastrofe".
LJUBLJANA - Prema novoj projekciji gospodarskog rasta, Slovenija ove godine može očekivati rast BDP-a od 2,2 posto, a 2012. godine 2,6 posto, što je znak postupnog gospodarskog oporavka, naveo je u četvrtak ured za makroekonomske analize slovenske vlade. Za razliku od prošle godine kad je domaća potrošnja padala, ove se godine računa na njezin skroman rast i to za 0,7 posto, dok bi investicije porasle za 0,3 posto u odnosu na lani. Komentirajući rezultate, predsjednik slovenske vlade Borut Pahor rekao je na konferenciji za novinare da su podaci o očekivanom gospodarskom rastu u iduće dvije godine znak gospodarskog oporavka, ali da će taj oporavak biti brži ako Slovenija realizira potrebne reforme.
ABIDJAN - Pet tisuća zatvorenika pobjeglo je iz glavnog zatvora u Abidjanu, najvećem gradu Obale Bjelokosti, rekli su za Reuters stanovnici i jedan vojni izvor. Vojni izvor, odan poraženom predsjedničkom kandidatu Laurentu Gbagbou, izjavio da su snage priznatog predsjednika države Alassanea Ouattare otvorile vrata zatvora MACA usred ofenzive čiji je cilj srušiti Gbagboa. "Oni su uspjeli zauzeti zatvor i osloboditi sve zatvorenike", kazao je izvor koji je želio ostati anoniman. Obala Bjelokosti, najveći svjetski proizvođač kakaa, na rubu je građanskog rata nakon spornih predsjedničkih izbora provedenih u studenome prošle godine. Međunarodna zajednica Ouattaru je priznala kao pobjednika izbora, no njegov protukandidat Gbagbo odbio je predati vlast. Alassane Ouattara, čije su snage već osvojile nekoliko važnih gradova u zemlji, izjavio je u četvrtak da su njegovi borci "pred vratima" Abidjana i pozvao je sve preostale Gbagove lojaliste da promijene stranu kako bi zaustavilo daljnje krvoproliće u zemlji.
MOSKVA - Vijeće za ljudska prava Kremlja preporučilo je predsjedniku Dmitriju Medvedevu da konačno donese odluku o pokapanju Lenjina, koji od 1924. počiva u mauzoleju na moskovskome Crvenom trgu, stoji u izvješću objavljenom na internetskoj stranici ruske nevladine organizacije "Memorijal". "Treba donijeti odluku o pokapanju Lenjinova tijela", preporučuje Vijeće u izvješću predanom u veljači ruskom predsjedniku. Vijeće smatra da bi ta mjera Rusiji omogućila da se, dvadeset godina nakon pada sovjetskog režima, distancira od komunističke prošlosti. Vijeće predlaže da se političarima koji opovrgavaju represiju za Staljinova režima zabrani obnašati javne dužnosti te da se zabrani ulicama davati imena po organizatorima tih represija. Po ispitivanju koje je provela stranka na vlasti Ujedinjena Rusija u siječnju, više od dvije trećine Rusa žele da Lenjin bude pokopan.