U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ojačao oko jedan posto, na 5.854 boda, a na sličnom postotnom dobitku bio je i pariški CAC, popevši se na 3.956 bodova. Na još i većem dobitku bio je frankfurtski DAX, poskočivši gotovo 1,7 posto, na 6.918 bodova.
Među najvećim podrškama indeksima bile su dionice najveće europske tvrtke za opremanje doma Kingfisher i proizvođača odjeće Next, s rastom cijena dionica za 5,4 odnosno 5,6 posto, nakon što su im rezultati poslovanja ispunili očekivanja u vezi dobiti.
Ipak, trgovina je oprezna budući da ulagačima brigu ponovno zadaje dužnička kriza u eurozoni, posebice nakon ostavke portugalskog premijera nakon što je tamošnji parlament odbacio vladin prijedlog mjera štednje.
Iako su tržišta uglavnom uračunala u cijene potencijalno traženje pomoći u slučaju Portugala, politička neizvjesnost vrlo će vjerojatno onemogućiti čelnike EU-a da na dvodnevnom summitu koji počinje u četvrtak donesu teške odluke u vezi rješavanja problema dugova u eurozoni.
"Bude li Portugal zatražio neke zajmove iz kriznog mehanizma EU-a, postoji rizik da će, u slučaju da problemi zadese druge zemlje članice, taj izvor pomoći presušiti", kazao je Mike Lenhoff, glavni strateg u Brewin Dolphinu.
"To će zakočiti pozitivne korake u smjeru povećanja stvarnih zajmodavnih kapaciteta toga mehanizma financiranja".
Po riječima jednog dužnosnika EU-a, neke zemlje stvaraju pritisak na Lisabon da zatraži pomoć, jer ih brine da bi nastavljeno odupiranje da to učini moglo ugroziti stabilnost čitave 17-člane eurozone. Dodao je da još nisu započeti razgovori o takvoj pomoći.
Analičari UBS-a kažu pak da su, ako se prisjetimo slučaja Grčke i Irske, daljnji tržišni pritisci mogući, ali i da kriza također nudi prilike za kupnju kvalitetnih dionica po privlačnijim cijenama.
Indeks Tokijske burze Nikkei spustio se pak za 0,15 posto, na 9.435 bodova.