Na konferenciji kojoj su nazočili i predsjednik HBK đakovačko-osječki biskup mons. Marin Srakić, riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić, generalni tajnik HBK Enzo Rodin i projektant zgrade Nenad Fabijanić kardinal je istaknuo kako se ne bi išlo u izgradnju da nije bilo donatora.
Računali smo da je investicija korisna za Crkvu i za narod, rekao je dodavši kako su donacije do sada uložene u izgradnju te nešto ušteđenoga novca HBK.
Naglasio je kako do sada ni jedna biskupija nije sudjelovala u izgradnji nove zgrade te dodao kako se planira da bi biskupije sudjelovale samo ako ne bude dovoljno novca za završetak radova.
Odgovarajući na upit novinara kardinal je rekao kako od sredstva što ih Crkva dobiva od države 7 posto ide za financiranje HBK, od ostale svote 30 posto ide svakoj biskupiji, a 70 posto se dijeli biskupijama prema njihovoj veličini za uzdržavanje svećenika, biskupijske Caritase te za izgradnju crkava u potrebitim mjestima.
"Naša je Crkva spremna sve evidentirati i dati odgovrnim ustanovama na uvid za kontrolu", rekao je.
Uspoređujući cijenu izgradnje zgrade HBK, čiji četvorni metar stoji 1500 eura, Bozanić je napomenuo kako je primjerice izgradnja četvornoga metra Muzeja suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu stajala 3876 eura. Razlika nije samo u cijeni nego i u tom što je naš novac došao iz donacija a njihov iz proračuna, dodao je.
Kardinal Bozanić je odgovorio i na upit o navodnu padu povjerenja Hrvata u Crkvu podsjetivši kako Crkva ne ovisi o onome što pišu mediji nego o svojoj vjerodostojnosti temeljenoj na Evanđelju. "Crkva ne ide na izbore i ne zanimaju nas tendencijska i ideološka istraživanja", rekao je Bozanić dodavši kako njihova istraživanja pokazuju drukčije rezultate.
Odgovarajući na upit o navodnoj povlaštenosti Katoličke crkve koja se ističe i na formularima za popis pučanstva, Bozanić je rekao kako poziva sve katolike da se očituju onako kako se osjećaju. "Pomoć koju dobiva Crkva ne mjeri se brojem vjernika nego brojem župa", rekao je kardinal dodavši kako su u takvom sustavu onda u boljem položaju manje zajednice.
Na upit da komentira presudu kastavskom župniku Franji Jurčeviću optuženom za homofobiju, riječki nadbiskup Ivan Devčić je, pozvavši na djelovanje po evanđeoskim načelima, odgovorio kako kao građanin poštuje presudu.
Predsjednik HBK mons. Srakić podsjetivši na povijesni razvoj HBK istaknuo je kako su njezina tijela do sada bila razbacana po Zagrebu, a nakon što je Sveta Stolica priznala HBK biskupi su se 1993. odlučili na izgradnju jedne središnje zgrade, u koju bi trebala biti smještena sva tijela HBK.
Po riječima Enza Rodina novac za izgradnju darovala je Talijanska biskupska konferencija, kao i donatori iz Austrije, Njemačke i SAD-a te domaći darovatelji.
"U izgradnji naše zgrade sudjeluje dvije tisuće radnike, rekao je dodavši kako su svim radnicima nastojali osigurati radna mjesta. Istaknuo je i kako se u izgradnji koriste domaće tvrtke i domaći materijali.
Fabijanić je ocijenio kako je u projekt ugrađena tradicija, kultura i prirodni okoliš te dodao kako je zgrada sklad sadržaja i forme koja će obogatiti hrvatsku i zagrebačku arhitekturu.