Upozoravajući na učestalu pojavu da se radnike na sve načine onemogućava u ostvarenju prava na štrajk, HUS je najoštrije osudio svako ponašanje usmjereno na uskratu i ograničenje prava na štrajk, radnike u štrajku pozvao da svoja prava brane i ostvaruju sukladno hrvatskim zakonima i međunarodnom pravu, a protiv odgovornih za kršenje prava na štrajk pokrenu kaznene i druge postupke.
HUS drži da poslodavci sve češće brane štrajkačkim odborima i radnicima u štrajku pristup u prostore poslodavca (tvornice, uredske i druge prostorije i mjesta rada), angažiraju za provedbu tih zabrana zaštitarske tvrtke te na taj način uskraćuju radnicima pravo na štrajk.
Napominju da je najnoviji takav slučaj Večernji list gdje se radnicima u štrajku lancima i lokotima priječio ulazak u prostore poslodavca. Na jednak način je tijekom štrajka u Osječkoj pivovari postupio tamošnji direktor Ivan Komak, a svi znamo kakva mu je bila sudbina, piše u priopćenju.
U tom smislu, navodi se, HUS je pružio punu podršku štrajkašima iz Večernjeg lista koji ne smiju dopustiti da protuzakoniti i degradirajući postupci poslodavaca otupe oštricu njihovog opravdanog nezadovoljstva.
Podsjećaju da je pravo na štrajk zaštićeno Ustavom i Konvencijama međunarodne organizacije rada o slobodi udruživanja i kolektivnom pregovaranju. Citiraju i odredbe Kaznenog zakona prema kojima onaj "tko uskrati ili ograniči pravo na štrajk koji se organizira i provodi u skladu sa zakonom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine", navodi se u priopćenju HUS-a koji je potpisao njegov predsjednik Ozren Matijašević.
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika RH i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske (SSZSSH) također podržavaju novinare Večernjeg lista u njihovom štrajku. "Protivimo se kolonijalnoj politici stranih poslodavaca, koji se u RH ponašaju suprotno standardima na području radničkih prava koje primjenjuju u matičnoj zemlji. Stoga borbu "večernjakovaca" za kolektivni ugovor doživljavamo kao borbu za dostojanstvo hrvatskih radnika zaposlenih kod stranih poslodavaca", navodi se u priopćenju.
Sindikalce zabrinjava što takvi strani poslodavci pritisak na štrajkaše vrše uz pomoć zaštitarskih službi i radnika u izdvojenim tvrtkama, okrećući hrvatske radnike jedne protiv drugih.
Pitaju se "trebaju li u 'svojoj kući', a radno mjesto je drugi dom radnika, raditi u ozračju prijetnje i nadzora ili ponovno početi osnivati vlastite čuvarske službe u sklopu tvrtki i ustanova ili ćemo i dalje nastaviti s militarizacijom radnog okruženja i društva".