Uprava je odbacila tvrdnje sindikata da je ukinula kolektivni ugovor i drastično smanjila stečena prava. Tvrdi da je spremna potpisati ugovor i da je sindikatu ponuđeno da zadrži veliki dio stečenih prava.
Time je vlasnik preuzeo najveći dio tereta lošeg poslovanja u okolnostima duboke krize i nastavio osiguravati radnicima razinu prava koja je među najboljima u Hrvatskoj, tvrdi Uprava.
Na prijedlog Uprave sinidikat je prekinuo pregovore i pozvao svoje članstvo na štrajk, navodi Uprava.
Uprava smatra da nije nerazumno tražiti dogovor o kolektivnom ugovoru utemeljenom na rezultatima poslovanja i da se dugoročno održivim poslovanjem na kojem inzistira ne ukidaju ničje civilizacijske stečevine.
"Ta je retorika bombastična kako bi se njome privukla pažnja. Tim više što je i nakon navodnog drastičnog smanjenja prava o kojem sindikat govori prosječna neto plaća zaposlenika bez menadžmenta u Večernjem listu ostala preko 9200 kuna", ističe Uprava.
Navodi pritom da u kontekstu takve plaće, kakvoj se ne mogu približiti brojne druge ozbiljne kompanije u Hrvatskoj i povrh koje je i dalje zajamčen niz drugih prava većih od prava propisanih Zakonom o radu, nije utemeljeno ni objektivno karakterizirati primanja u Večernjaku kao da se njima "jedva spaja kraja s krajem".
Novinari Večernjeg lista, podržani od Sindikata novinara Hrvatske (SNH) i Hrvatskog novinarskog društva (HND), pozvali su danas sve novinare da se solidariziraju i pruže im potporu u sutrašnjem štrajku te u petak pridruže prosvjednoj povorci, a čitatelje da za vrijeme štrajka ne kupuju Večernji list. Tvrde da je Večernjak dobio prvi kolektivni ugovor još 1996., čija temeljna prava Uprava po nalogu vlasnika, austrijske Styrije, sada ukida i drastično smanjuje stečena prava zaposlenika.