Projekt se u Hrvatskoj provodi od 2008., uredi već rade u Osijeku, Vukovaru, Zadru i Zagrebu, a uskoro u Rijeci i Splitu, te će ih imati sedam županijskih sudova.
Ured pruža emocionalnu potporu svjedocima prije suđenja, u tijeku i nakon suđenja, daje praktične informacije o pravima svjedoka, tijeku postupka i slično. Dosada je iz sredstava UNDP-a za urede izdvojeno više od šest milijuna kuna.
Svojim djelovanjem takav ured približava ustanovu suda građanima i olakšava rad sudaca, kazao je danas u Sisku predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin. Istaknuo je kako je važno da svjedoci i žrtve svoj iskaz daju u okružju u kojem se osjećaju sigurnima te da djelatnici ureda individualnim pristupom svjedoku olakšavaju nelagodan položaj svjedočenja, a s druge strane dobro obavljena priprema jamči i kvalitetan završetak sudskog postupka.
Stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton naglasila je kako bez sudjelovanja žrtava i svjedoka nema ni sudskog postupka, a time ni progona počinitelja kaznenog djela. .
Državna tajnica u ministarstvu pravosuđa Tatjana Vučetić kazala je da je uprava za probaciju i potporu žrtvama i svjedocima, osnovana prošle godine, dio cjelokupne reforme pravosuđa. Cijeli jedan sektor u upravi osigurava pomoć potrebnu žrtvama i svjedocima stalnim širenjem mreža organizacija i usluga.
Stoga je otvaranje novih odjela po sudovima važno upravo zato što je moguć izravan rad sa žrtvama i svjedocima u obliku pružanja praktičnih informacija o kaznenim postupcima i emocionalne potpore. Potpora žrtvama i svjedocima na Županijskom sudu u Sisku, kazala je, vrlo je važna jer se na tom sudu, osim ostalih kaznenih djela, procesuiraju i predmeti ratnih zločina.