Brzina kojom će postupak završiti ovisi o tome koliko je investitor spreman uvažiti primjedbe i prijedloge AZTN-a, primjerice u vezi obveze osiguranja vlastita doprinosa od 40 posto sredstava ili pristanka na smanjenje kapaciteta, doznaje se danas iz Agencije.
U Brodotrogiru takve su nedoumice riješene, pa bi nakon Brodosplita čiji je program restrukturiranja prihvaćen krajem veljače, mogao prvi dobiti "zeleno svjetlo" AZTN-a, a za Kraljevicu i riječki 3. maj će se po potrebi tražiti dodatno očitovanje.
Pritom u Agenciji podsjećaju da u vezi splitskog brodogradilišta posao nije završen samim prihvaćanjem programa i ukidanjem zabrane ugovaranja novih poslova već se postupak nastavlja sve dok ponuditelj, samoborski DIV, ne postane vlasnikom Brodosplita. U protivnom, sve se vraća na početak, upozorava AZTN.
Iz Agencije su također inicirali izmjenu Zakona o državnim potporama kako bi se rasteretili poduzetnici kojima će AZTN narediti povrat potpora. Njima bi se tom prigodom umjesto zatezne kamate od 17 ili 14 posto zaračunala referentna kamatna stopa uvećana za jedan posto, što bi iznosilo ukupno šest posto.
Tijekom 2009. godine u postupcima u kojima je AZTN utvrdio povrede Zakona o tržišnom natjecanju prekršajni sudovi izrekli su kazne u ukupnom iznosu od milijun kuna, a lani se taj iznos popeo na 2,9 milijuna kuna.
Najviše pojedinačne kazne dobili su Zračna luka Zagreb od 1,8 milijuna kuna, Proplin od 522.000 kuna, Adria Lada od 300.000 kuna te Slobodna Dalmacija od 228.000 kuna. Kazne su izrečene uglavnom zbog zlouporabe vladajućeg položaja na tržištu.
AZTN je u veljači uputio ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamarku mišljenje da 2. i 3. stavak 41. članka Zakona o zaštiti od požara nisu u skladu sa Zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja jer proizvođač ili ovlašteni zastupnik vatrogasnih aparata ne bi smjeli biti regulatori koji daju ovlaštenje za servisiranje tih aparata.
Mišljenje je donijeto na temelju anonimne prijave protiv tvrtke Pastor, inače u vlasništvu potpredsjednika Vlade Ivana Domagoja Miloševića, koja proizvodi i servisira vatrogasne aparate pa joj taj članak omogućuje povlašteni položaj na tržištu.
U Agenciji, međutim, napominju da Pastor nije jedina takva tvrtka u Hrvatskoj jer ima i drugih proizvođača i uvoznika vatrogasnih aparata koji se također mogu okoristiti spornim člankom.
AZTN se bori protiv toga da regulator bude ujedno i konkurent na tržištu, kao što je to slučaj i sa Centrom za vozila koji kao regulator sustava tehničkih pregleda ima svoje stanice za tehnički pregled vozila.