FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 17. ožujka 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

SARAJEVO - Hrvatska je ponovno dobila jasnu potporu članica Europske pučke stranke (EPP) za što brže zaključivanje pristupnih pregovora s Europskom unijom, izjavio je u četvrtak u Sarajevu hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković koji je sudjelovao na seminaru EPP-a posvećenom stanju na Balkanu, Bliskom istoku te u sjevernoj Africi. "EPP snažno i konstatno podržava Hrvatsku i tako je bilo i ovaj put. Dobili smo potporu za završetak pregovora s EU u lipnju", kazao je Hini Jandroković dodajući kako je ovo još jedan razlog za optimizam. Komentirajući stanje u Bosni i Hercegovini suočenoj s ozbiljnom političkom krizom, Jandroković je kazao kako Hrvatska nastavlja snažno podupirati teritorijalni integritet i suverenitet te zemlje i njenu auroatlantsku perspektivu, no isto tako i jednakopravnost tri konstitutivna naroda. "Smatramo da vjerodostojni predstavnici sva tri naroda trebaju sudjelovati u vlasti, no svaka politička stranka i njihovi lideri odlučit će na koji način to učiniti, a Republika Hrvatska, naravno, neće se miješati u način političke borbe predstavnika hrvatskog naroda u BiH", kazao je Jandroković. Jandroković je potvrdio kako je tijekom boravka u Sarajevu imao odvojene susrete s predstavnicima HDZ BiH i HDZ 1990. Seminaru EPP održanom u Sarajevu su, uz niz ministara vanjskih poslova te bivših i sadašnjih dužnosnika više država, sudjelovali i predsjednik EPP-a Wilfried Martens i šef talijanske diplomacije Franco Frattini. Martens je također pozvao na što bržu uspostavu vlasti u BiH te je potvrdio kako je i osobno pokušao posredovati u postizanju dogovora između političkih stranaka u toj zemlji. "Ponudio sam im argumente za dogovor i razloge zbog kojih bi svi trebali sudjelovati u vlasti i u Federaciji BiH i u državi", kazao je Martens dodajući kako ipak nije uvjeren hoće li dogovor biti postignut.

SARAJEVO - Talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini pozvao je u četvrtak Hrvatsku i europske institucije da udvostuče napore kako bi do kraja lipnja zaključila pregovore o pristupanju Europskoj uniji što je uvjet da bi ugovor o pristupanju Uniji mogao biti potpisan tijekom jeseni. "Hrvatska mora udvostručiti pregovaračke napore, no i europske institucije moraju učiniti to isto", kazao je Frattini u Sarajevu gdje je sudjelovao na seminaru Europske pučke stranke (EPP) posvećenom, među ostalim, stanju na Balkanu te na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, na kojemu sudjeluje i hrvatski šef diplomacije Gordan Jandroković. Frattini nije želio komentirati pozive hrvatske oporbe na što brže sazivanje izbora u Hrvatskoj no upozorio je kako pregovori moraju biti okončani do razdoblja ljetnjih odmora. "U protivnom ulazimo u razdoblje neizvjesnosti koje će obilježiti i zamor od proširenja koji postoji kod nekih članica EU", kazao je Frattini dodajući kako je to ujedno i njegova najveća briga kada je riječ o nastavku procesa europskih integracija. Kazao je kako je svjestan da su preostala teška pregovaračka poglavlja koja valja zaključiti, no istaknuo je kako je uvjeren da se to može obaviti na vrijeme. Predsjednik EPP Wilfried Martens također je iskazao punu potporu daljem približavanju regije Europskoj uniji. "Sve zemlje jugoistočne Europe europske su zemlje i one su sada na istim kušnjama kao što smo i mi bili nakon Drugog svjetskog rata", kazao je Martens.

ZAGREB - Nacionalni odbor za praćenje pregovora s EU-om raspravljao je na zatvorenoj sjednici u četvrtak o pregovaračkim poglavljima Ribarstvo i Pravosuđe i temeljna prava, rekla je predsjednica Nacionalnog odbora Vesna Pusić u izjavi za novinare nakon sjednice. Odbor je raspravljao o promjenama u zahtjevima vezano za poglavlje Ribarstvo od kojih su neki hrvatski zahtjevi Europskoj komisiji bili prihvatljivi, a neki su odbijeni, odnosno, kako je rekla Pusić, neki su zbog toga promijenjeni. "Nacionalni odbor je raspravio i odobrio te promjene i u ovom trenutku ima tri pregovaračka poglavlja, od onih 6 sadržajnih, spremna za zatvaranje. To su ribarstvo, poljoprivreda i regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata", kazala je Pusić. Sjednici je nazočio veliki broj članova pregovaračke skupine za ribarstvo koji su izvjestili Odbor o stanju u tom pregovaračkom poglavlju. "Dogovoreno je da se od 55 tradicionalnih alata koji se u Hrvatskoj koriste u ribarstvu samo četiri vrste alata neće moći koristiti. Radi se o priobalnim različitim vrstama koča... i od te četiri, tri se uglavnom više ne koriste iako su sastavni dio tradicionalnih alata, a jedna se do sada koristila. Tu postoji odgoda od pet godina", kazala je Pusić. Što se tiče plave ribe, "sve je u redu i u skladu je s onim što je hrvatska strana tražila". Druga tema sjednice bilo je poglavlje Pravosuđe i temeljna prava "zato što se po svemu u ovome trenutku čini... da je to naše ključno i sporno poglavlje i da u tom području postoji određena mogućnost da zbog primjedbi ne uspijemo zaključiti pregovore 21. lipnja kada je naša zadnja međuvladina konferencija u ovom polugodištu". Dogovoren je niz aktivnosti u tom području, a Pusić je rekla da je s tim u vezi kao predsjednica Nacionalnog odbora napisala promemoriju hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću i premijerki Jadranki Kosor. Na pitanje novinara o mogućnosti da se pregovori završe tek najesen, Pusić je rekla da postoje takvi signali i mogućnost da se umjesto u lipnju pregovori zaključe u listopadu.

ZAGREB - Nijedna država članica ne dovodi u pitanje hrvatsko članstvo u Europskoj uniji, rekao je u četvrtak u Zagrebu glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak na konferenciji o prilagodbi javnog i privatnog sektora uoči ulaska u EU. "Nijedna članica više ne postavlja pitanje hrvatskoga članstva", rekao je Drobnjak i objasnio da su tri glavna razloga zbog kojih je bilo "odugovlačenja" u hrvatskom približavanju. To su "ustavna kriza, financijska kriza i kriza zasićenosti" među članicama Unije, objasnio je Drobnjak na šestoj konferenciji Dan otvorenih integracija, posvećenoj prilagodbi javnog i privatnog sektora u vezi s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Cilj je te konferencije, objavili su organizatori, tvrtka KING ICT, pomoći sudionicima da se lakše nose s izazovima tržišne konkurentnosti, regulative i usklađenja s pravnim stečevinama EU-a. Po Drobnjakovim riječima, Hrvatska je sad na samom kraju pregovora, preostalo joj je još zatvoriti sedam poglavlja. Na primjer, u pregovorima o poljoprivredi, rekao je, Hrvatska je dobila čak 38 prijelaznih razdoblja.

TAIPEI/SEUL - Kod oko 25 putnika koji su iz Japana doputovali na Tajvan utvrđene su blago povećane razine radijacije, rekli su dužnosnici tajvanske vlade u četvrtak. Vlasti Južne Koreje ranije su izvijestile da su kod troje putnika iz Japana utvrdile neubičajeno visoke razine radijacije. Tajvanski dužnosnik iz vladina savjeta za atomsku energiju telefonom je agenciji Reuters rekao da je 25 putnika doputovalo iz različitih japanskih gradova i da su imali "blago više" razine radijacije od uobičajenih. Dužnosnik je rekao da je vlada postavila nadzorne točke na kojima se testiraju putnici pri dolasku na Tajvan. Južnokorejska agencija Yonhap prenijela je izjavu dužnosnika da je kod pedesetgodišnjeg Japanca po dolasku u zračnu luku Incheon očitana radijacija iznad 1 mikrosieverta na njegovu šeširu i kaputu, što je nekoliko puta više od uobičajenih. Vjeruje se da je Japanac živio na području Fukushime gdje se nalaze oštećeni nuklearni reaktori. Očitane razine radioaktivnosti ne predstavljaju opasnost za javno zdravlje te će putnici biti pušteni, izvijestili su mediji.

ZAGREB/TRIPOLI - Libijska državna televizija objavila je da su režimske snage zauzele Misratu, što su pobunjenici i stanovnici zanijekali u četvrtak nekoliko sati prije glasovanja Vijeća sigurnosti UN-a o zoni zabrane leta koja bi trebala štititi civile i pobunjenike od zračnih napada Moamera Gadafija, javile su svjetske agencije. Gadafijev sin Saif al-Islam najavio je da će u sklopu velike ofenzive režim u roku 48 sati vratiti sva uporišta koja su zauzeli pobunjenici, a prva će biti polumilijunska Misrata na putu prema Bengaziju, gdje je počela pobuna protiv diktatorskog režima. "Oružane snage preuzele su Misratu i sada je "steriliziraju od kriminalnih naoružanih bandi", objavila je državna televizija, no tri stanovnika za Reuters su opovrgnula te tvrdnje. "TV laže", i Misrata je "mirna, nema zvukova nikakvog bombardiranja", kazali su stanovnici.

TUNIS - Državna tajnica SAD-a Hillary Clinton pozvala je u četvrtak nove tuniske vlasti da provedu gospodarske i političke reforme nakon što se Tunis oslobodio autoritarne vlasti i pohvalila tu zemlju za pomoć koju pruža izbjeglima pred borbama u Libiji. Clinton je za posjeta Tunisu, gdje je doputovala iz Egipta, istaknula želju SAD-a da pomogne Tunisu u svladavanju njegovih unutarnjih izazova i rješavanju pitanja priljeva izbjeglica iz Libije. Obilazeći centar za obuku Crvenog polumjeseca Clinton je rekla da se Tunis treba usredotočiti na stvaranje radnih mjesta za tisuće ljudi. "Treba nam plan za gospodarski razvoj, za radna mjesta. Tuniski narod to zaslužuje", rekla je Clinton novinarima i dodala je da će SAD sudjelovati na donatorskoj konferenciji za Tunis kasnije ove godine. "Revolucija je stvorila toliko nade i sada te nade moramo pretvoriti u rezultate a oni dolaze kroz gospodarske i političke refrome", dodala je. Tijekom posjeta državne tajnice SAD-a manja skupina prosvjednika išla je ulicama Tunisa uzvikujući "Clinton kreni" i mašući starim libijskim zastavama, simbolima pobune protiv libijskog čelnika Moamera Gadafija.

SARAJEVO - Okružno tužiteljstvo u Doboju potvrdilo je u četvrtak kako vodi istragu protiv Azre Bašić koja je osumnjičena da je kao pripadnica Hrvatske vojske (HV) počinila ratne zločine nad civilnim stanovništvom na području Dervente. "Postoji osnovana sumnja da je Azra Bašić kao zapovjednica skupine 108, Riječke brigade HV-a u razdoblju travanj-srpanj 1992. godine na području Dervente počinila kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva", stoji u pismenom očitovanju dobojskog tužiteljstva dostavljenom Hini. Tužiteljstvo u Doboju potvrdilo je i kako je za Bašić raspisalo međunarodnu tjeralicu s obzirom na to da nije bila dostupna pravosudnim tijelima u Bosni i Hercegovini. Američki mediji prenijeli su u četvrtak da je Bašić (51) na temelju te tjeralice u utorak uhitila američka policija u saveznoj američkoj državi Kentucky. Bašić je rođena u Hrvatskoj i američki mediji, pozivajući se na sudsku dokumentaciju, prenose da je osumnjičena za zlostavljanje i ubojstvo Srba u zatočeničkom logoru u BiH u razdoblju od travnja do lipnja 1992. godine.

BEOGRAD - Suđenje hrvatskom branitelju Veljku Mariću, kojemu se pred vijećem za ratne zločine višeg suda u Beogradu sudi za ratni zločin, trebalo bi biti nastavljeno 5. travnja, izjavio je u četvrtak za Hinu Marićev odvjetnik Đorđe Dozet. Dozet je naveo kako se očekuje da bude nastavljen dokazni postupak započet u studenome 2010. i odmah prekinut kako bi se odlučilo o zahtjevu Hrvatske za Marićevo izručenje. Srbijanski prizivni sud potvrdio je potkraj siječnja odluku prvostupanjskog suda da odbije izrudžbeni zahtjev i to je bio drugi put da sud odlučuje o Marićevu slučaju, pošto je prvi put odlučeno da prvostupanjska odluka o njegovu neizručenju bude ukinuta i vraćena na ponovno razmatranje. Marić se nalazi u pritvoru u Beogradu otkako je u travnju prošle godine uhićen na srbijansko-bugarskoj granici pod optužbom za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u listopadu 1991. u selu Rastovcu u grubišnopoljskoj općini. Dokazni postupak započet je 15. studenoga 2010. na suđenju u Beogradu, nakon čega je nastavak postupka odgođen do odluke o hrvatskom izrudžbenom zahtjevu. Na početku suđenja 7. listopada Marić je pred spomenutim vijećem odbacio navode u optužnici, izjavivši da nije kriv. Optužnicom od 12. kolovoza 2010. Marić se tereti da je kao pripadnik hrvatskih oružanih postrojba, 77. grubišnopoljskoga samostalnog bataljuna, u akciji "čišćenja" sela Rastovca 31. listopada 1991., u vojnoj odori i naoružan ušao u kuću obitelji Slijepčević te hitcima iz automatske puške ubio Petra Slijepčevića u nazočnosti njegove supruge Ane.

VARŠAVA - Bivše komunističke države središnje Europe mogle bi biti uzor državama sjeverne Afrike i Bliskog istoka u njihovoj borbi za demokraciju i slobodu izražavanja, rekao je glavni tajnik NATO-a u četvrtak. Anders Fogh Rasmussen također je ponovio da će NATO vojno intervenirati u Libiji samo na temelju mandata UN-a i snažne lokalne potpore uključivanju Zapada. "Kada pogledam središnju i istočnu Europu krajnje sam optimističan glede budućnosti koju možemo ostvariti u sjevernoj Africi", rekao je Rasmussen na skupu u Varšavi na kojem sudjeluju poljski predsjednik Bronislaw Komorowski i ministri obrane mnogih bivših komunističkih država koje su sada članice NATO-a. "Prije nekih 20 godina vi ste uspjeli promijeniti režim, granice, krenuti prema demokraciji", rekao je podsjetivši na razdoblje sloma od SSSR-a podržanih komunističkih režima 1989. Glede razvoja stanja u Libiji Rasmussen je rekao da su "spremni pomoći ako će biti potrebno i ako za to postoji pravna perspektiva". "Dugoročnije moramo misliti i kako NATO može pomoći sjevernoafričkim zemljama u njihovoj tranziciji prema demokraciji", kazao je.

ŽENEVA - Visoka UN-ova povjerenica za ljudska prava Navi Pillay osudila je u četvrtak kao kršenje međunarodnog prava ulazak sigurnosnih snaga u bolnicu u Manami, glavnome gradu Bahreina gdje lokalna pobuna s ulaskom stranih vojnika prerasta u regionalnu krizu. Bivša sutkinja Međunarodnog kaznenog suda Pillay je u Ženevi izrazila "duboku zabrinutost nasiljem sigurnosnih snaga u Bahreinu, napose prema medicinskom osoblju" što je nazvala "šokantnim" i "očitim kršenjem međunarodnog prava". Prosvjedi većinskog šijitskog naroda protiv kraljevske dinastije manjinskih sunita traju od 14. veljače, no početkom tjedna u Bahrein su ušli vojnici iz drugih zemalja Perzijskog zaljeva. Bahreinski kralj je proglasio izvanredno stanje, a sigurnosne snage počele krvavo gušiti prosvjede i privoditi oporbene čelnike. Borci za ljudska prava optužili su sigurnosne snage da su spriječile ranjenicima ulazak u bolnicu i tukle liječnike koji su pokušavali ranjenima pomoći na ulicama. Policija je opkolila glavnu bolnicu u Manami, glavnome gradu kraljevine Bahrein.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙