TOKIO
- Japan se u ponedjeljak bori da izbjegne nuklearnu katastrofu nakon što je u noći došlo do novih eksplozija u reaktoru broj 3 nuklearke Fukushima Daiichi, a u reaktoru 2 je sustav hlađenja prestao raditi, te da spasi stotine tisuća stradalih nakon najjačeg potresa u svojoj povijesti. Vlasti pokušavaju ograničiti i gospodarski utjecaj katastrofe koja je drastično smanjila opskrbu strujom u području Tokija gdje su tvrtke djelomično prekinule proizvodnju.
Dvije eksplozije vodika dogodile su se u ponedjeljak ujutro u reaktoru 3 nuklearne centrale Fukushima 1, koja je već teško pogođena u potresu. Osim toga je nešto kasnije operater centrale, tokijski koncern za elektoopskrbu Tepco objavio kako je sustav hlađenja reaktora 2 u istoj nukleaki Fukushima 1 "u kvaru". Trenutno se pokušava probiti jedan ili više otvora u zgradi u kojoj se nalazi reaktor kako bi se smanjio pritisak i izbjegla eksplozija nakupljenog vodika. Od petka se u toj centrali događa niz teških problema zog nefunkcioniranja sustava hlađenja i pokušavaju se pronaći rješenja za sniženje tlaka u reaktorima koji se ne hlade pravilno.
Reaktor 3 izdržao je nove eksplozije, ustvrdio je u ponedjeljak operater Tokyo Electric Power (Tepco). Državni tajnik japanske vlade Yukio Edano izvijestio je da je spremnik jezgre u reaktoru neoštećen i da je mogućnost radioaktivnog istjecanja "slaba".
Centrala Tokai 2, smještena 120 km sjeveroistočno od Tokija, također je u nedjelju imala problema s hlađenjem ali bez šteta, kako tvrde vlasti. Vlasti su uspostavile sigunosnu zonu zabrane pristupa u radijusu od 20 km oko nuklearke Fukushima Daiichi, te u radiusu od 10 km oko drugih nuklearki u toj regiji.
U području opustošenom potresom jačine 8,9 iza kojega je uslijedio tsunami, spasioci užurbano traže preživjele u ponedjeljak. Javna televizija HK javila je kako je broj poginulih u katastrofi premašio 10.000. Agencija Kyodo news javila je u ponedjeljak kako je na obalama pefektue Miyagi ponađeno oko 2.000 tijela. Više od 300.000 ljudi u cijeloj je zemlji evakuirano, a gotovo je 2 milijuna kućanstava na hladnom sjeveru Japana bez struje i grijanja.
Više zemalja, među kojima Francuska, Njemačka i Austrija pozvale su svoje državljane da napuste područje Tokija.
PEKING
Kineski premijer Wen Jiabao ponovno je pozvao u ponedjeljak na političke reforme u Kini, po njemu nužne za nastavak gospodarskih reformi, ponavljajući apel koji je prošle godine izazvao neželjene posljedice unutar komunističkog režima. "Bez političkih reformi, gospodarske reforme neće moći funkcionirati i uspjeh koji smo ostvariti mogao bi biti poništen", izjavio je premijer na konferenciji za tisak po zatvaranju godišnje sjednice svekineske Narodne skupštine. Wen kojemu mandat završava 2013., slične je izjave dao u kolovozu 2010. u Shenzhenu. Te su riječi izazvale spekulacije o sukobima unutar komunističkog režima, uzdrmanog usponom dužnosnika spremnih kineskom narodu dati više sloboda.
BAGDAD
U napadu automobila bombe na sjedište iračke vojske u nemirnoj pokrajini Dijali u ponedjeljak je ubijeno najmanje osam vojnika, a još 12 ih je ranjeno, izvijestili su sigurnosni izvori.Eksplozija se dogodila kod vojnog zapovjedništva u Kanaanu, oko 70 km sjeveroistočno od Bagdada, prenose agencije iz izvora operativnog stožera iračke vojske u Dijali.
WASHINGTON/ZAGREB
Glasnogovornik američkog State Departmenta Philip Crowley u nedjelju je podnio ostavku nakon što je izazvao pomutnju izjavom da je vojni tretman osumnjičenog informanta WikiLeaksa "smiješan" i "glup", što je prisililo predsjednika Baracka Obamu da njegovo pritvaranje brani kao "primjereno". Crowley je izjavu o uvjetim pritvora za ročnika Bradleya Manninga u zatvoru marinske baze Quantico dao pred malobrojnom publikom u Massachusettsu, a od predsjednika Obame je u petak na konferenciji za tisak u Bijeloj kući zatraženo da komentira njegovu izjavu.
Manning, 23-godišnji ročnik iz Bethesde u državi Maryland, u vojnom je pritvoru od prošlog lipnja pod optužbom da je odgovoran za najveće curenje američkih povjerljivih dokumenata u povijesti. Kao pripadnik vojno-obavještajne postrojbe u Iraku, pribavio je na tisuće povjerljivih dokumenata o ratovima u Iraku i Afganistanu, te više od 250,000 diplomatskih bilješki State Departmenta, koje je dostavio 'zviždačkoj' internetskoj stranici WikiLeaksu.
NEW DELHI
Indijska mornarica zarobila je 61 somalijskog gusara i spasila 13 ribara nakon razmjene paljbe s gusarskim brodom u Arapskom moru, izjavio je u ponedjeljak glasnogovornik. Trinaest ribara zarobljeno na gusarskom brodu, ribarskom brodu sa zastavom Mozambika, spašeno je nakon pucnjave do koje je došlo na približno 1100 km od indijske zapadne obale.
Njihova nacionalnost nije otkrivena.