Dow Jones indeks potonuo je 137 bodova, ili 1,15 posto, na 11.855 bodova, dok je S&P 500 oslabio 1,12 posto, na 1.281 bod, a Nasdaq indeks 1,25 posto, na 2.667 bodova.
Na početku jučerašnjeg trgovanja Dow Jones indeks strmoglavio se gotovo 300 bodova. Svi su vodeći indeksi bili u minusu više od 2 posto, a ulagači su se užurbano povlačili s tržišta jer je Japan suočen s nuklearnom krizom nakon eksplozija u potresom i tsunamijem oštećenoj elektrani Fukushima.
„U takvim situacijama prvo prodajete, a potom postavljate pitanja“, kaže Peter Cardillo, analitičar u tvrtki Avalon Partners.
Na užurbano povlačenje ulagača s tržišta ukazuje velik obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo oko 10 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 4 naprema 1. Od 30 dionica uvrštenih u Dow Jones indeks njih 29 je pojeftinilo, a cijene su pale u svih 10 sektora S&P indeksa.
VIX 'indeks straha' Čikaške burze opcija skočio je 15 posto, na 24,3 boda, što pokazuje da ulagači nastoje osigurati svoje portfelje od daljnjeg pada cijena dionica.
Najviše su jučer, 1,9 posto, pale cijene dionica u sektoru komunalnih usluga, jer će katastrofa u Japanu natjerati vlasti diljem svijeta na odgodu njihovih planova povezanih s nuklearnom energijom.
„Jasno je da će katastrofa u Japanu sve natjerati u idućih godinu, dvije na ponovne procjene rizika od nuklearne energije“, kaže Jim McDonald, strateg u fondu Northern Trust Global Investments.
Među najvećim je gubitnicama jučer bila i dionica Aflaca, s padom cijene za gotovo 6 posto, jer Japan čini oko 75 posto poslovanja tog osiguravajućeg društva.
Znatno su pale i cijene dionica tehnoloških divova Intela i Cisco Systemsa, jer njihova proizvodnja u dobrom dijelu ovisi o uvoznim dijelovima iz Japana.
Ni ostali sektori nisu pošteđeni jer se ulagači plaše da će katastrofa u Japanu izazvati pad tamošnjeg gospodarstva, što će osjetiti i gospodarstvo SAD-a, s obzirom da Japan kupuje oko 10 posto američkih izvoznih proizvoda.
Ipak, pred kraj trgovanja ulagači su se smirili jer je prevladalo mišljenje da bi utjecaj katastrofe u Japanu na tržište kapitala trebao biti kratkoročan.
Ulagače su umirili i čelnici američke središnje banke, koji su nakon jučerašnjeg redovitog sastanka poručili da je gospodarstvo na čvršćim nogama te da se tržište rada postupno oporavlja, što je najoptimističniji osvrt Feda otkad je američko gospodarstvo izašlo iz recesije.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks pao je 1,38 posto, na 5.695 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,19 posto, na 6.647 bodova, a pariški CAC 2,51 posto, na 3.780 bodova.