FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nacionalni indeks sreće u siječnju blago porastao

Autor: tper
ZAGREB, 3. ožujka 2011. (Hina) - Nacionalni indeks sreće u siječnju je u odnosu na prosinac blago porastao za 0,5 bodova i iznosio je 62,6 bodova, pokazuju rezultati istraživanja NIS-a, zajedničkog projekta časopisa Banka, agencije za istraživanje tržišta Hendal i osiguravajuće kuće Allianz.

Pritom su dvije komponente zabilježile značajan pad - zdravo ponašanje palo je 2,9 bodova, na 65,8 bodova, a zadovoljstvo trenutačnom životnom situacijom za 2,3 boda, na 51,9 bodova.

S druge strane hrvatski građani za dvije godine očekuju poboljšanje kvalitete života i tu je zabilježen rast od 1,8 bodova, na 59,2 boda.

Kako se NIS prati od siječnja 2010. mogu se analizirati komponente i pojedine njihove elemente u dužem vremenskom razdoblju.

Tako su najveći padovi vidljivi u dva područja - osjećaju ljubavi i zadovoljstvu državom. Na pitanje koliko građani Hrvatske osjećaju ljubav u prvom kvartalu 2010. odgovori su rezultirali sa 70,1 bodom, da bi u siječnju 2011. pali na 40,8 bodova, što je pad od 29,3 boda.

Građani su i sve nezadovoljniji državom - dok je u lanjskom prvom kvartalu rezultat bio 55,3 boda, do siječnja se smanjio na 44 boda, što je pad u godini dana od preko 11 bodova.

Nacionalni indeks sreće je pokazao i da su muškarci sretniji od žena.

Najizrazitije razlike između muškaraca i žena dobivene su u materijalnom stanju. Žene procjenjuju kako imaju manje raspoloživog novca za hranu, stanovanje, odjeću i obuću te 'sitne luksuze', kao i lošije zadovoljenje osnovnih potreba, što ukazuje na činjenicu da je ekonomska kriza u Hrvatskoj daleko više pogodila žene nego muškarce.

Muškarci su općenito nezadovoljniji državom, svojim poslom i iskorištenjem njihovih potencijala na poslu.

Iako su muškarci općenito nezadovoljniji svojim poslom i mogućnošću ispunjavanja njihovih potencijala na poslu, žene su nezadovoljnije specifičnim aspektima posla. Tako lošije procjenjuju ravnopravni odnos od strane nadređenih, otvorenost radne okoline, uvjete radnog mjesta i međuljudske odnose.

(Hina) xpp/xtp yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙