Tom događaju nazočio je i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, glavni ravnatelj policije Oliver Grbić, ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louise Vinton te voditelj Delegacije EU-a u Hrvatskoj Paul Vandoren.
Oni su ubacivanjem nelegalnog oružja u košaru koja je odvezena do peći, gdje je uništeno, označili nastavak akcije u kojoj je od rujna 2007. do kraja siječnja ove godine uništeno više od 11.500 komada oružja teška 26 tona.
Ministar Karamarko je kazao da su građani u tom razdoblju policiji u prosjeku svaki dan dragovoljno predavali četiri komada lakog oružja, 40 komada eksplozivnih sredstava, 1500 komada streljiva te kilogram i pol eksploziva. Naglasio je da akcijom žele podignuti svijest u građana o opasnosti od nelegalna oružja te njegovu uporabu smanjiti na najmanju moguću mjeru.
Predsjednik Josipović je pozvao građane da i dalje nekažnjeno predaju policiji nelegalno oružje, istaknuvši da će to biti velik doprinos sigurnosti svih nas.
"Svaki predan komad nelegalnog oružja može značiti jedan spašeni ljudski život i manje oružanih napada na banke, trgovine i policijske službenike. To činimo za naše dobro, a ne zbog preuzetih obveza", naglasio je, pohvalivši MUP na odlično obavljenu poslu.
Paul Vandoren je, ocijenivši da današnji događaj svjedoči o uspješnoj suradnji EU-a i RH u upravljanju zalihama i viškovima oružja, dodao da je EU spremna i dalje Hrvatskoj pružati u tome punu potporu.
Stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louise Vinton je, rekavši kako se uništavanje obično ne slavi, ali da današnje donosi boljitak, podsjetila na biblijski citat: "prekujmo mačeve u plugove".
Prigodnim riječima nazočnima se obratio i potpredsjednik uprave CMC-a Gerhard Bunemann.
EU-ov regionalni projekt kontrole oružja provodi Agencija za kontrolu malog i lakog oružja u jugoistočnoj Europi SEESAC.
Ukupan proračun za poslove financirane iz EU-a, koje provode UNDP i MUP, iznosi 410.000 eura, od čega 120.000 na tehničku potporu uništavanju viška oružja.