O zborniku su govorili predsjednica HMI Katarina Fuček, suradnica na Institutu za migracije i narodnosti Rebeka Mesarić Žapčić, voditeljica Odjela za školstvo, znanost i šport HMI Lada Kanajet Šimić i urednica zbornika Vesna Kukavica.
"Namjera nam je održavati kulturne veze s Hrvatima izvan Domovine", rekla je Fuček dodavši kako je politika u zadnjih 60 godina usmjeravala odnose HMI-ja s hrvatskim iseljenicima.
Ocijenila je kako zbog očuvanja identiteta Hrvati žele održavati stalne jezične, kulturne i tradicijske veze s Hrvatskom te dodala kako su i tekstovi u ovom zborniku prinos nacionalnom bogatstvu iseljeničkih tema.
Mesarić Žapčić smatra kako je Hrvatski iseljenički zbornik neiscrpna riznica strateški važnih tema za Hrvate izvan Domovine. Priloge u zborniku pisalo je 13 doktora znanosti, 7 magistara i nekoliko vrsnih publicista, rekla je dodavši kako je posebno povijesno obrađena hrvatska 1971. godina.
Ocijenila je kako se autor priloga pita je li ta godina u Hrvatskoj bila godina političkih reforma ili možda godina progona nositelja reforme koji su potjecali s tradicionalno migrantskih područja.
Po riječima Kanajet Šimić u zborniku je posebno obrađena tema o hrvatskom jeziku u kontaktu s posebnim naglaskom na govor iseljenika u prekomorskim i zapadnoeuropskim zemljama.
Podsjetila je i na izradbu mrežnih stranica za potrebe rada hrvatskih lektorata u svijetu te dodala kako će preko interneta biti organiziran tečaj hrvatskoga jezika. Veliko je zanimanje za učenje hrvatskoga jezika, kazala je Kanajet Šimić dodavši kako su na anketne upite o učenju hrvatskoga jezika najviše zainteresirani pripadnici hrvatskoga iseljeništva druge i treće generacije iz Južne Amerike.
Hrvatski iseljenički zbornik 2011. (405 str.) obrađuje osam tematskih cjelina svrstanih u rubrike - znaci vremena, kroatistički obzori, mostovi, povjesnica, baština, duhovnost, znanost i nove knjige.