U agenciji upozoravaju da Japan, čiji je već peti premijer u razdoblju od 2006. suočen s pritiskom da podnese ostavku, treba stabilnost na vrhu kako bi proveo učinkovitu fiskalnu reformu.
Tokio se bori da zauzda rastući javni dug, koji se udvostručio u odnosu na japanski BDP, vrijedan 5.000 milijardi dolara, potaknuvši agenciju Standard & Poor's da mu snizi rejting. Niz drugih agencija izdao je pak Japanu upozorenja.
"Nakon bivšeg premijera Junichira Koizumija izmijenila su se tri premijera Liberalno demokratske stranke i jedan Demokratske stranke koji su bili na vlasti godinu dana ili manje", podsjetio je viši potpredsjednik Moody'sa Tom Byrne na konferenciji za novinare u Tokiju.
"Učinkovita fiskalna reforma najvjerojatnije zahtijeva stabilnost na najvišim razinama vlasti", dodao je.
Aktualni premijer Naoto Kan preuzeo je dužnost u lipnju i odlučio provesti fiskalne reforme, uključujući podizanje stope PDV-a koja trenutno iznosi pet posto, kako bi namaknuo sredstva za financiranje troškova zdravstvenog i mirovinskog osiguranja sve starije japanske populacije.
Analitičari ističu da oslanjanje na domaće ulagače u čijem je vlasništvu oko 95 posto državnih obveznica štiti Japan od previranja kakava su potresla zadužene članice eurozone. Stoga je i tržište tek prigušeno reagiralo na oštre poruke Moody'sa, dodaju.