Sunitska obitelj vlada Bahreinom, malom otočnom kraljevinom u Perzijskom zaljevu u kojoj su šijiti većina, i zato diplomati ocjenjuju da bi prosvjedi, organizirani putem Facebooka i Twittera, trebali pokazati je li šijitska većina sposobna potaknuti na veće ulične prosvjede.
"Želimo naglasiti da je 14. veljače tek početak. Put će možda biti dug i trajati danima i tjednima, no ako narod jednog dana odabere život, sudbina će odgovoriti", napisali su internetski aktivisti.
Glavni pokazatelj njihove uspješnosti bit će prosvjed u Manami, gdje su demonstracije rijetkost.
Veći prosvjedi u Perzijskom zaljevu mogli bi se proširiti na druge marginalizirane šijitske zajednice u susjednoj Saudijskoj Arabiji, upozoravaju analitičari.
Policija se u nedjelju i noću na ponedjeljak sukobila s mladima u selima Karzakanu i Nuveidratu i rabila je gumene metke i suzavac, a u nemirima je 14 osoba ozlijeđeno.
Bahrein je država bogata naftom, u kojoj se šijitsko stanovništvo odavna žali da je obespravljeno i nije uključeno u državna pitanja kojima upravlja vladajuća sunitska obitelj Al-Kalifa.
Želeći smiriti napetosti, kralj Hamad bin Isa al-Kalifa obećao je svakoj obitelji darovati po 1000 dinara (14.600 kuna) i pustiti iz zatvora maloljetnike uhićene tijekom lanjskih nemira.
Bahrein, koji nije članica OPEC-a (Zemalja izvoznica nafte), dosad nije kao ostale države u Perzijskom zaljevu izdvajao velika sredstva za socijalne programe, no vlada je prošli tjedan najavila 417 milijuna dolara za socijalna pitanja, uključivo potpore za hranu koje je kanila ukinuti.