Gubitak NLB-a za 2010. u matičnom dijelu banke u Sloveniji iznosi oko 200 milijuna eura, a dug na razini grupacije NLB koja posluje i u nekim drugim državama regije desetak je milijuna viši, piše "Dnevnik" koji se poziva na neslužbene podatke.
Glavni razlog gubitaka ostaju velike rezervacije zbog potencijalnih gubitaka i otpisa temeljem kredita koje je banka dala tvrtkama koje ih ne mogu vraćati i servisirati, a krajem godine te rezervacije znatno povećane i iznosile su 300 milijuna eura, navodi list. Ključni dio rezervacija s krajem prošle godine odnose se na kredite insolventnim poduzećima koja je preko svog ekonomata osnovala Mariborska nadbiskupija, oko čega je nedavno izbio velik skandal u slovenskoj Rimokatoličkoj crkvi, navodi list.
"Dnevnik" navodi da će nadzorni odbor NLB-a u četvrtak odlučivati i o dokapitalizaciji, pri čemu je, kako dodaje, sve izvjesnije da će NLB morati dokapitalizirati država jer pregovori da u tome sudjeluje belgijska skupina KBC, u čijem je vlasništvu 30 posto NLB-a, po neslužbenim podacima, nisu bili uspješni.
KBC će u dokapitalizaciji otkupiti samo toliko dionica da se njen vlasnički udio ne smanji ispod 25 posto, jer već duže vrijeme najavljuje prodaju NLB-ovih dionica, a u slučaju pada na ispod četvrtine dionica, za taj bi paket dobila manje od budućeg kupca, navodi "Dnevnik". U slučaju da slovenska vlada ne uspije naći partnera u dokapitalizaciji NLB-a i to učini sama državnim sredstvima, Europska komisija morat će takvu dokapitalizaciju evaluirati prema europskim pravilima o dodjeli državnih subvencija, što bi moglo dovesti do povlačenja NLB-a iz nekih tržišta izvan Slovenije, navodi ljubljanski "Dnevnik" u svom poslovnom prilogu u srijedu.