MUENCHEN
Vodeći svjetski državnici okupljeni na međunarodnoj sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu osudili su u subotu nasilje u Egiptu i pozvali čelnike zemalja Bliskog istoka da hitno provedu demokratske reforme, prenose agencije. Nad Bliskim istokom bjesni "oluja svih oluja" i regionalni lideri moraju brzo provesti demokratske reforme ili će se u suprotnome suočiti s još većom nestabilnošću, izjavila je američka državna tajnica Hillary Clinton, prenosi Reuters. Govoreći na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu, Clinton je rekla da je izostanak demokratskih reformi, u kombinaciji s rastućom populacijom mladih i novim internetskim tehnologijama, zaprijetio starome poretku u regiji ključnoj za američku sigurnost. "Regiju pogađa oluja svih oluja koja sa sobom nosi snažne nove trendove", kazala je Clinton. "To je ono što je izvelo prosvjednike na ulice Tunisa, Kaira i gradova diljem regije. Status quo je jednostavno neodrživ", istaknula je. Obamina administracija već je nekoliko puta pozvala egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka da se pripremi za "miran silazak" s vlasti, uslijed nezapamćenih prosvjeda protiv njegove 30-godišnje vladavine. I glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon smatra da nemiri u Egiptu, Tunisu i drugim arapskim zemljama ukazuju na "nedostatak demokracije". On je okupljenima na konferenciji rekao da sigurnost donosi mir i napredak, a "tamo gdje je nema vlada kaos i neizvjesnost".
BEOGRAD
Više desetaka tisuća ljudi okupilo se u subotu u središtu Beograda u organizaciji vodeće srbijanske oporbene Srpske napredne stranke (SNS) kako bi zatražili raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora, a njihov je prosvjed protekao uglavnom mirno. SNS je u suradnji s manjim oporbenim strankama Novom Srbijom, Pokretom socijalista i Pokretom snaga Srbije organizirao veliki skup na kojemu je zatražio izvanredne parlamentarne izbore u roku od najviše dva mjeseca. Organizatori su u obraćanju okupljenima poručili da će u suprotnome za dva mjeseca ponovno organizirati prosvjed koji će trajati sve dok izbori ne budu raspisani. Prosvjed je, kako javljaju mediji u Beogradu, protekao bez izgreda, pri čemu su brojne policijske snage bile raspoređene u središnjim beogradskim ulicama, a predsjednik SNS-a Tomislav Nikolić najavio je neprestane prosvjede građana ne raspiše li vlada izbore za dva mjeseca. "Ako nasilnici, kao i do sada, ne budu željeli slušati, u travnju ćete me zateći ovdje kako sjedim na stiroporu da se ne prehladim. A i vi ponesite stiropor, ako mi se želite pridružiti", poručio je Nikolić u obraćanju okupljenima kojih je, kako se ističe, po policijskoj procjeni bilo oko 55 tisuća.
BRUXELLES
Jedan belgijski kolaboracionist tvrdi da je nacistički ratni zločinac Martin Bormann, za kojeg se službeno tvrdi da je ubijen u Berlinu u svibnju 1945. godine, živio u Paragvaju i Boliviji nakon rata, objavio je u subotu belgijski list "La Derniere Heure". Paul van Aerschodt (88), belgijski kolaboracionist koji je u domovini u odsutnosti osuđen na smrt 1946. godine, živi pod imenom Pablo Simons u San Sebastianu, u Španjolskoj, gdje ga je otkrio i s njime razgovarao novinar "La Derniere Heurea" Gilbert Dupont. Van Aerschot tvrdi da je susreo Martina Bormanna " u četiri navrata oko 1960. godine" u La Pazu, u Boliviji, gdje se sakrio 1947. "zahvaljujući vizi dobivenoj na intervenciju jednog svećenika". "Bormann je došao iz Paragvaja. Pripremao je dvadesetak časnika za državni udar kojim bi se svrgnuo Peron u Argentini", ispričao je Van Aerschot. "Bormann je ostao fanatik. Pod imenom Augustin von Lembach predstavljao se kao svećenik i nosio je crnu odoru", dodao je on. "Održavao je prve pričesti, vjenčanja, pogrebe i davao posljednje pomasti", naglasio je.
LJUBLJANA
Bivši ljubljanski nadbiskup kardinal Franc Rode komentirao je u razgovoru za mariborski dnevni list "Večer" od subote skandal nastao nakon otkrića velike zaduženosti nadbiskupije u Mariboru, rekavši da je iznenađen razmjerima tog skandala. Poslove dvaju financijskih holdinga koje je osnovala mariborska nadbiskupija i koji su sada u velikim dugovima uzrokovanim financijskom krizom Rode je nazvao megalomanskim, dodajući da su bili krivo postavljeni i izvan osnovnog poslanstva crkve. "Sve je to zajedno bilo koncipirano previše megalomanski i premalo promišljeno, te izvan specifične misije koju ima crkva", rekao je Rode, dodavši da je bio iznenađen dimenzijama "mariborske afere". Talijanski tjednik "L'Espresso" nedavno je objavio da holdinzi koje je preko svog ekonomata osnovala mariborska nadbiskupija duguju oko 800 milijuna eura, što je jedan od najvećih financijskih skandala u Rimokatoličkoj crkvi zadnjih desetljeća.
LJUBLJANA
Slovenski premijer Borut Pahor u ponedjeljak će započeti trodnevni posjet SAD-a, na kojemu će ga pratiti ministri vanjskih poslova i financija Samuel Žbogar i Franci Križanič, a prema službenom programu Pahora će primiti i američki predsjednik Barack Obama. Pahor u radni SAD-u odlazi na poziv potpredsjednika Josepha Bidena s kojim će razgovarati u srijedu u Bijeloj kući, a nakon toga će se susresti i s predsjednikom Obamom. Slovenski mediji navode da će glavne teme razgovora Pahora u SAD-u biti stvaranje povoljnog poslovnog okoliša u Sloveniji za američke investicije, bilateralna pitanja, uloga Slovenije u međunarodnim odnosima, osobito na zapadnom Balkanu, prilike u eurozoni, te odnosi SAD-a i Europske unije.