Konzumacija ribe porasla je u 2009. na rekordnih 17,2 kg po osobi, u odnosu na 17,1 kilogram u 2008., i nastavit će rasti budući da sve više ljudi uviđa prednosti prehrane hranom iz mora, upozorava UN-ova agencija FAO u najnovijem izvješću.
Glavni je motor povećanja konzumacije Kina, inače najveći svjetski proizvođač, koji je ujedno značajno povećao proizvodnju ponajprije razvojem akvakulture, ističe FAO u izvješću.
Riblji proizvodi spadaju među najtraženije prehrambene namirnice, pa je vrijednost svjetske trgovine tim proizvodima već 2008. dosegnula rekordne 102 milijarde dolara, što je devet posto više nego u prethodnoj godini, navodi se u izvješću.
Uzgajivači su uvjereni da je moguće proizvoditi daleko više ribe, no zabrinutost izaziva pojačano protuzakonito premašivanje izlovnih kvota te pad populacije, ističe FAO.
"Jako zabrinjava činjenica da nije zabilježeno nikakvo poboljšanje statusa populacije", kazao je viši stručnjak za ribe u FAO-u i jedan od autora izvješća Richard Grainger. "Postotak prekomjernog izlova mora biti snižen, iako se čini da se barem približavamo nekakvoj stabilizaciji", kazao je.
Procjenjuje se da je 2008. oko 32 posto ribljih vrsta koje prati FAO bilo izloženo prekomjernom izlovu ili je njihova populacija bila znatno smanjena ili se oporavljala od velikog pada uzrokovanog prekomjernim izlovom, te je bila nužna njihova obnova kako bi se stvorili uvjeti za povratak maksimalnim razinama proizvodnje.
Samo 15 posto izloženo je pak niskoj odnosno umjerenoj razini eksploatacije, što znači da je moguće i povećanje porizvodnje. To je ujedno najniži udio od sredine 70-ih godina prošlog stoljeća, upozoravaju u FAO-u.
Populacija većine od ukupno 10 ključnih vrsta na koje otpada oko 30 posto količine svjetske akvakulturne proizvodnje u cijelosti je eksploatirana, te stoga nema potencijala za povećanje njihove proizvodnje, ističe se u izvješću.