O tome su govorile književnice Branka Primorac i Sonja Zubović, književna teoretičarka Dubravka Zima i književnik Zvonimir Balog.
Branka Primorac je istaknula da na čitanje dječje književnosti na djecu utječu roditeljski i školski odgoj. Dodala je kako djecu treba znati uputiti na knjigu, što je danas jako teško, jer dječja književnost nije marketinški zanimljiva i o njoj se rijetko može čitati u današnjim medijima.
Sonja Zubović je podsjetila kako su današnja djeca vrlo nesigurna jer moraju opstati u vrlo agresivnoj internetskoj komunikaciji, ocijenivši kako dječja književnost nije dovoljno cijenjena na sveučilištu. Dodala je kako je važno odgajati čitatelje od vrtićke i školske dobi, ustvrdivši kako roditelji vrlo malo vremena provode s djecom, što i te kako utječe na njihov odgoj, u što spada i čitanje lektire.
Dubravka Zima je, govoreći o odnosu djece prema književnosti u doba interneta, koji i te kako utječe na dječje sudove o dobru i zlu likovima iz pojedinih djela, iznijela podatak da djeca malo poznaju i čitaju bajke, a da češće posežu za fantastičnom literaturom. Zima smatra da je književnost postala konzervativna i da njezina uloga više nije odgojna.
Sonja Zubović je govorila o prednostima i nedostatcima internetske/digitalne knjige, istaknuvši kako je ovo vrijeme fascinacije medijskim tehnologijama kojih se, kako je rekla, djeca ne trebaju plašiti. Djeci, dodala je, treba pružiti emocije, što se na najbolji mogući način postiže pjesništvom koje smatra laboratorijem jezika. Kad je riječ o književnosti za djecu, njih treba uputiti na školske knjižnice koje bi, kako je kazala, trebale biti duša škole.
Zvonimir Balog je istaknuo kako u medijima i društvu općenito nema mjesta za književnost pa tako ni za dječju. Dodavši da za usvajanje književnosti u dječjoj dobi treba upornost, rekao je da je knjiga duhovno utočište u današnjem vremenu poplave svih mogućih igara i opsjednutosti internetom.