Al-Kaidino magrepsko krilo (AQMI) pozvalo je putem islamističke internetske stranice tuniske i alžirske prosvjednike da svrgnu vlade i uvedu islamsko pravo, prenijela je američka služba za nadzor interneta.
Tijekom jednomjesečnih prosvjeda protiv nezaposlenosti i korupcije stradalo je najmanje 66 ljudi te je predsjednik Zin El Abdin Ben Ali obećao da se više neće natjecati za dužnost koju obnaša 23 godine, da će osloboditi uhićene prosvjednike, raspisati parlamentarne izbore prije isteka mandata 2014. te dokinuti internetsku cenzuru.
Ubrzo su opet bili dostupni Dailymotion i Youtube, a znak otvaranja prema oporbi bio je nastup umjerenog oporbenog čelnika i borca za ljudska prava na javnoj televiziji.
Isti dan zapovjednik AQMI-ja Abu Musab Abdel Uadud pozvao je Tunišane "da mu pošalju svoje sinove kako bi prošli vojnu vježbu".
On u 13-minutnoj poruci zaziva pad "korumpiranoga, zločinačkog i tiranskog režima", uspostavu države islamskog prava (šarijat) te poručuje: "Prije ili poslije osvetit ćemo vaše mučitelje i njihove gospodare."
Radosni zbog ukidanja cenzure Tunišani su na internetu počeli objavljivati sadržaj strogo zabranjene knjige "Vladarica Cartage" u kojoj francuski novinari pišu o Leili Trabelsi, supruzi Bena Alija.
Obitelj Trabelsi navodno nadzire ključnu tunisku gospodarsku granu, turistički raj koji je u prošlom desetljeću imao 5-postotni rast, a 2009., zbog krize, 0,3 posto.
Rašid Ganuši, vođa zabranjene islamističke stranke Ennahda koji od 1989. živi u egzilu pošto je Tunis počeo gušiti islamiste, ocijenio je da je Ben Alijev "mafijaški režim gotov", da stanovništvo "traži istinsku demokraciju, a ne samo fasadu", prenio je belgijski dnevnik Le Soir.
Ganuši tvrdi da njegova stranka ne "stoji iza pobunjeničkog pokreta", ali je s laičkim strankama spremna graditi "demokraciju uz poštivanje ljudskih prava i vjerske slobode".
Na važnost demokracije upozorava i Zapad. Isti dana kad se AQMI obratio magrepskoj mladeži, američka državna tajnica Hillary Clinton rekla je da su zemlje u regiji "umorne od korumpiranih ustanova".
U govoru arapskim čelnicima Clinton je pozvala bliskoistočne vlade da provedu reforme i ponude pozitivnu viziju mladima kako prazninu ne bi popunili "ekstremisti i teroristi "koji iskorištavaju očaj i siromaštvo".
AQMI se obratio i mladim Alžircima koji su zadnjih dana prosvjedovali protiv visokih cijena hrane.
"Alžirsko vodstvo pokralo je zemlju i podijelilo bogatstvo s francuskim i američkim gospodarima", poručio je Uadud i obećao da će osvetiti i Alžirce.
Alžirska je vlada obećala snižavanje nabujalih cijena osnovnih namirnica nakon nemira u kojima je pet osoba poginulo, a 800 ozlijeđeno.
U strahu od takva scenarija mauritanski predsjednik Mohamed Uld Abdel Aziz obećao je "hitne mjere" za zadržavanje cijena osnovnih namirnica, javlja AFP iz zemlje u kojoj su zbog vrtoglava rasta cijene šećera, ulja i mlijeka u prahu u glavnome gradu Nouakchottu prosvjedovali gimnazijalci i Koordinacija demokratske oporbe, koja optužuje vladu za korupciju i nepotizam.