Washington želi da vlasti nadasve siromašna Jemena, koji graniči sa Saudijskom Arabijom, vodećom svjetskom izvoznicom nafte, pojačaju borbu protiv jemenskog ogranka Al-Kaide odgovornog za napade na američke i zapadne ciljeve.
"Želim biti jasna. Danas teroristi djeluju s jemenskog teritorija, a neki od njih su, nažalost, američki državljani. Stoga je to izvor velike zabrinutosti za nas i za vas", rekla je Clinton predstavnicima civilnog društva kojima se obratila nakon sastanka s jemenskim predsjednikom.
Jemen je suočen sa sigurnosnim prijetnjama i sve žešćim djelovanjem Al-Kaide, s nasiljem secesionista na jugu i sukobima sa šijitskim pobunjenicima, a prijetnjama je zajednički uzrok veliko siromaštvo.
Američka dužnosnica stigla je kako bi predsjedniku Aliju Abdulahu Salehu naglasila važnost borbe protiv Al-Kaide. Djelovanje te mreže valja sasjeći u korijenu i važno je njezinu ideologiju poraziti gospodarskim i političkim reformama, rekla je Clinton.
U siromašnom 23-milijunskom Jemenu bez posla je gotovo trećina radne snage, a više od 40 posto stanovništva živi s manje od dva dolara na dan, po podatcima Svjetske banke. Za 20 godina broj stanovnika trebao bi se udvostručiti, a jemenski izvori nafte iscrpljeni su kao i izvori vode. Naftni prihodi su pali za 70 posto u 2009., a izvoz plina ne uspijeva nadoknaditi gubitke.
Jemen je u središtu opće sigurnosti otkako su dva paketa s bombama bila odaslana zračnom poštom iz te zemlje na adrese sinagoga u Chicagu, no zaustavljena su u Velikoj Britaniji i u Dubaiju u listopadu 2010. Regionalno krilo Al-Kaide smješteno u Jemenu, tzv. Al-Kaida Arapskog poluotoka (APAP), preuzela je odgovornost za taj neuspjeli napad, manje od godine dana nakon neuspjela napada na američki zrakoplov.
Jemen je na prekretnici i može poći dobrim i lošim putom. "Podupiremo one koji pokušavaju Jemen pretvoriti u djelotvoran, mirnodopski, demokratski sustav", rekla je Clinton.