Za napad na Koptsku crkvu u egipatskome gradu Aleksandriji, u kojemu je ubijena 21 osoba i nekoliko desetaka ranjeno, nitko nije preuzeo odgovornost, no egipatske su vlasti otkrile "tragove" Al-Kaide.
Preuzevši odgovornost za napad na katedralu u Bagdadu krajem listopada, kada je ubijeno 46 vjernika, iračka skupina koja "radi" za Al-Kaidu zaprijetila je tada Koptskoj crkvi, optužujući je da u zatočeništvu drži žene dvojice koptskih pravoslavnih svećenika koje žele prijeći na islam.
"Kršćani su najlakši i najosjetljiviji cilj" u odnosu prema drugim zajednicama, ocijenio je analitičar Međunarodnog instituta za strateška istraživanja u Bahreinu Emil Hokajem.
"To je nova strategija Al-Kaide jer mreža pronalazi sve manje ciljeva za napade na Zapadu. Napadi na šijite pokazali su se politički preskupima jer šijitska milicija oštro odgovara, a kršćani u Iraku za to nemaju dovoljno snage", smatra Hokajem.
"Al-Kaida drži da su svi nemuslimani neprijatelji i da ih treba poubijati", rekao je jemenski analitičar Said al-GAmhi, stručnjak za istraživanje radikalnih islamističkih pokreta, ocjenjujući da Al-Kaida u Egiptu pokušava "potaknuti sukobe između kršćana i muslimana te sukobe među zajednicama, a možda čak i građanski rat".
"Riječ je o opasnoj shemi. Nasilje se širi Irakom, Egiptom, ali i drugim arapskim zemljama s multikonfesionalnim društvom. Ondje žive mnogobrojni kršćani, osobito u Libanonu", smatra direktor Centra za istraživanja "Enigma" sa sjedištem u Dubaiju Rijad Kavadži.
"Ta je regija kolijevka kršćanstva i u njoj, po informacijama Vatikana, živi 20 milijuna kršćana među 356 milijuna stanovnika. No, analitičari se slažu da napadi mogu samo ojačati fenomen egzodusa kršćana s Bliskog istoka jer se ondje osjećaju ugroženima i marginaliziranima. Napadi na kršćane pojačat će strah među njima u regiji i potaknut će ih da se odsele, a poznato nam je da ih je tu sve manje", rekao je Emil Hokajem.