FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

Autor: dsta
ZAGREB, 3. siječnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - U Hrvatskoj treba shvatiti nužnost strukturnih reformi, a nakon propuštenih prilika za nadati se da će posljednja rekonstrukcija Vlade biti iskorištene za fokusiranja na ključne reforme i njihovo ubrzanje, ističu analitičari Privredne banke Zagrebu u PBZ tjednim analizama ocjenjujući da će prvi mjeseci reformirane Vlade biti ključni za cijelu godinu, ali i za srednji rok. Podsjećaju da su u ljeto 2009. pisali kako se otvara šansa za nužne strukturne reforme u Hrvatskoj nakon što je odstupio tadašnji predsjednik Vlade. Druga prilika bila je kada je Vlada donijela svoj program gospodarskog oporavka. Nažalost, dvije prilike za ubrzanje strukturnih reformi nisu iskorištene, ističe glavni ekonomist PBZ-a Marko Škreb dodajući kako se ne može reći da promjena nije bilo, no ono što je izostalo jest stvaranje kritične mase reformi, odnosno generiranje nužnog zamaha koji će ne samo pokrenuti gospodarstvo nego promijeniti gospodarsku klimu k većem optimizmu i poduzetnika i građana. Ističe nadu da će reforma Vlade biti skorištena za stvaranje nove poduzetničke klime, odnosno fokusiranja na ključne reforme. Pritom očekuje da bi posljednja rekonstrukcija Vlade trebala donijeti barem dvije stvari. Prvo, ubrzati reforme (uključivo i najvažniji strateški cilj Hrvatske, a to je ulazak u EU) i to ne nabrajanjem dugačke liste niza mjera bez redoslijeda važnosti i prioriteta, već fokusiranjem na one najvažnije koje su obično i najteže. I drugo, stvoriti nužnu dozu optimizma bez kojeg neće biti ni gospodarskog oporavka.

ZAGREB - U 2010. godini, koju je obilježila usporena gospodarska aktivnost, tržište rada nije doživjelo značajnije promjene u odnosu na godinu prije, a velike promjene ne očekuju se ni u 2011., budući da će se tržište rada oporavljati postupno i kroz duži rok, objavio je danas portal MojPosao. Najtraženija zanimanja nisu se promijenila unatoč krizi: prodavač, konobar, komercijalist, prodajni predstavnik, programer, asistent, administrator, referent, kuhar i knjigovođa. Najveća ponuda i potražnja zabilježena je u sektorima prodaje (trgovine) 25,2 posto oglasa i 14,9 posto životopisa, turizma i ugostiteljstva 12,6 posto oglasa i 7,4 posto životopisa, te financija i računovodstva 9,8 posto oglasa i 12,7 posto životopisa. Najsuficitarnije kategorije zanimanja, u kojima je zabilježena velika potražnja za poslovima, bile su elektrotehnika, promet, transport i pomorstvo, te poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo. Najdeficitarnije kategorije, u kojima je zabilježena velika ponuda poslova, bile su skrb (o djeci, starijima…), proizvodnja i zanatske usluge, te briga o ljepoti, sport.

ZAGREB - Ukupan broj zaposlenih u hrvatskoj industriji u studenom 2010. godine bio je 0,1 posto manji nego u listopadu, a u odnosu na studeni godine prije smanjen je za 6 posto, pokazuju prvi rezultati Državnog zavoda za statistiku. Istodobno je proizvodnost rada u industriji u prvih jedanaest mjeseci prošle u odnosu na isto razdoblje prethodne godine porasla za 6,1 posto. Prema područjima djelatnosti broj zaposlenih u studenom 2010. prema istom mjesecu godine prije najviše je smanjen u rudarstvu i vađenju, za 7,5 posto. U prerađivačkoj industriji u studenom je bilo 6,2 posto manje zaposlenih nego u istom mjesecu prethodne godine, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji 1,7 posto manje. Među djelatnostima prerađivačke industrije broj zaposlenih u studenom je na godišnjoj razini najviše pao u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka, za 22,8 posto, te u proizvodnji tekstila, za 17,8 posto. Izrazitiji se pad broja zaposlenih na godišnjoj razini bilježi i u proizvodnji metala (12,9 posto), proizvodnji duhanskih proizvoda (13,7 posto), popravku i instaliranju strojeva i opreme (14,1 posto) itd.

ZAGREB - Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) donijela je odluku o naknadnom odobrenju državnih potpora koje su poduzetniku Rockwool Adriatic d.o.o. tijekom 2004. i 2005. dodijeljene za izgradnju tvornice kamene vune u istarskoj općini Pićan, priopćeno je danas sa sjednice Vijeća održane 30. prosinca. Riječ je o potporama koje su dodijeljene bez prethodnog odobrenja Agencije pa je u postupku koji je Agencija pokrenula po službenoj dužnosti ustanovljeno da se radi o ukupnom iznosu nešto manjem od 18 milijuna kuna poticajnih sredstava tome poduzetniku za ulaganja u Hrvatskoj. Potpore su dodijeljene u obliku carinskih i poreznih olakšica koje je dalo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva te u obliku oslobođenja od plaćanja naknade za priključak na sustav pitkom vodom i naknade za komunalni doprinos koje je temeljem odluka dalo Općinsko vijeće Općine Pićan. Premda se ovdje radi o potporama koje su dodijeljene bez odobrenja Agencije, dakle suprotno Zakonu o državnim potporama, tijekom postupka utvrđivanja davatelja, visine i namjene dodijeljenih potpora, Agencija je nesporno utvrdila kako je riječ o potporama za početna ulaganja koje su sukladne pravilima za dodjelu regionalnih potpora u Hrvatskoj, navodi se.

ZAGREB - Hrvatska turistička zajednica do 10. veljače ove godine provodi natječaj za dodjelu financijskih potpora različitim manifestacijama koje pridonose unapređivanju i obogaćivanju turističkog proizvoda te ponude pojedine destinacije i Hrvatske u cjelini, za što je u Programu rada za 2011. godinu predvidjela 1,5 milijuna kuna, doznaje se iz Glavnog ureda HTZ-a. Predviđeni iznos za potpore manifestacijama u ovoj godini je za oko 500 tisuća kuna manji nego u 2010., ali je zato znatno, za 93 posto, na 13,5 milijuna kuna povećan iznos za sufinanciranje i potpore u nerazvijenim turističkim područjima. U sklopu toga je 3,5 milijuna kuna planirano za potpore turističkim inicijativama i proizvodima (među kojima mogu biti i određene manifestacije u tim krajevima), a 10 milijuna kuna za sufinanciranje sustava turističkih zajednica koje također mogu biti nositelji tih inicijativa i proizvoda. U vezi potpora za manifestacije u Hrvatskoj, za što je javni poziv objavljen krajem prošlog tjedna na web stranicama HTZ-a, iz HTZ-a ističu da se kandidature za te potpore podnose onim županijskim turističkim zajednicama na čijem se području manifestacija organizira. Kandidirati se mogu sve pravne i fizičke osobe.

ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze danas su u blago pozitivnom području, prateći rast ključnih europskih indeksa, a većina trgovanja koncentrirana je na dionicu Ine čija je cijena dosegnula 3.205 kuna. Crobex indeks bio je oko 12,00 sati u plusu 0,48 posto, na 2.121 bodu, dok je Crobex10 ojačao 0,45 posto, na 1.159 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 18 milijuna kuna. Dionicom Ine protrgovano je više od 15 milijuna kuna, a cijena joj je ojačala 0,8 posto, na 3.200 kuna. Tijekom trgovanja dosegnula je i 3.205 kuna - najvišu razinu od svibnja 2007. godine. Među milijunaše do 12,00 sati još se uvrstila i dionica HT-a, s 1,16 milijuna kuna prometa. Cijena joj je ojačala 0,2 posto, na 290 kuna, što je njezina najviša razina od 20. travnja prošle godine.

ZAGREB - Kuna je na današnjoj tečajnici Hrvatske narodne banke blago oslabila prema euru, za 0,03 posto u odnosu na tečajnu listu od kraja prošloga tjedna, odnosno petka. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 7,386678 kuna. Na vrijednosti su prema kuni dobile danas i ostale promatrane inozemne valute. Američki je dolar poskupio 0,37 posto, švicarski franak ojačao je za 0,36 posto, a tečaj britanske funte viši je 0,12 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 5,544305 kuna, franaka 5,926410 kuna i funte 8,579185 kuna.

(Hina) xds yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙