Državni zavod za statistiku objavio je danas da je u studenome industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, ojačala za 0,7 posto u odnosu na listopad, a za 0,2 posto u odnosu na studeni prošle godine.
To je u skladu s očekivanjima. Šest makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je, u prosjeku, da je u studenome industrijska proizvodnja porasla za 0,2 posto u odnosu na isti lanjski mjesec.
Njihove procjene kretale su se u rasponu od pada za 2 do rasta za 1,8 posto.
„Pozitivan podatak, nakon oštrog pada proizvodnje u listopadu, ponajviše se zahvaljuje rastu proizvodnje energije, zbog nešto oštrije zime, a malo nade budi i rast kapitalnih te netrajnih proizvoda za široku potrošnju. No, zabrinjava daljnji pad trend indeksa za 0,1 posto, što pokazuje da se i dalje traži dno u proizvodnji. Zabrinjava i pad u sektoru intermedijarnih proizvoda, najvećoj skupini, i tu se vidi preveliko usmjerenje naše industrije na proizvode niske dodane vrijednosti, različite poluproizvode, lohn poslove…“, kaže Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Najveći rast proizvodnje na godišnjoj razini, 5,7 posto, u studenome je zabilježen u sektoru energije, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju ojačala 3,8, a kapitalnih proizvoda 0,7 posto.
S druge strane, proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju potonula je 13,4 posto, dok je u sektoru intermedijarnih proizvoda zabilježila pad za 5,2 posto.
„U industriji je tijekom ljeta zabilježen 'bljesak', no zadnja dva mjeseca ponovno imamo pad ili stagnaciju proizvodnje zbog slabosti domaće potražnje. Podaci o industrijskoj proizvodnji pokazuju da bi, po mojoj procjeni, bruto domaći proizvod u zadnjem kvartalu mogao biti negativan. Očekujem njegov pad od oko 1,5 posto“, kaže Stojić.
Ukupno je u prvih 11 mjeseci ove godine industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, pala za 1,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.