"Rezultat je legitiman i treba ga poštovati, ali on je u određenom smislu i poraz onih koji su ga predložili", rekao je Pahor i podsjetio da je na referendum koji je predložila oporba izišlo samo 15 posto birača.
Oni su uvjerljivo odbili vladin zakon o javnome RTV-servisu za koji je glasovalo samo 27 posto birača, a 73 posto bilo je protiv. Pri tome je vlada tvrdila kako novi zakon omogućuje veću autonomnost Slovenske radiotelevizije, a oporba suprotno - da vlada želi podrediti RTV sebi za svoju korist.
Pahor je rekao kako žali što će na snazi ostati zakon o RTV-u koji je donijela prijašnja vlada jer je odbijeni zakon previđao "bitno manje miješanje politike u javni servis od sadašnjeg zakona".
Pahor je opovrgnuo tvrdnje oporbe po kojima bi se nakon referenduma s dužnosti trebala povući ministrica kulture Majda Širca, ističući da će s njom i dalje surađivati, a na poziv oporbenog prvaka Janeza Janše da razmisli o ostavci vlade i raspisivanju izvanrednih izbora nije se ni osvrnuo.
Pahor je rekao kako njegova vlada smatra da bi referendume trebalo raspisivati samo kad je riječ o bitnim nacionalnim pitanjima i da bi trebalo uvesti zakonske promjene u vezi s uvođenjem kvoruma, to jest odrediti koliki postotak građana mora izići na referendum da bi njegov rezultat bio zakonski obvezujući i imao stvarnu političku težinu.
Budući da su kriteriji za raspisivanje referenduma sada niski i da njihov rezultat vrijedi bez obzira na to koliko se birača na njih odazove, njihovo raspisivanje u Sloveniji često je samo "neukusan instrument političke borbe između vlade i oporbe", ustvrdio je Pahor.